Trap vertical Hustler 5BTV

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo4hgx » Dum Iun 25, 2017 5:11 pm

Am intrat in posesia unei verticale Hustler 5BTV in stare deplorabila (uitata pe sol, prin iarba, vreo 2-3 ani) pe care incerc sa o restaurez. Am curatat fiecare bucatica de teava, am cumparat si taiat teava noua de 10mm pentru "palarie" dar inainte de a monta vreau sa masor trapurile. Si nu reusesc!

In trecut am construit in regim propriu mai multe trapuri, pe care le-am acordat masurandu-le dupa metoda din poza de mai jos, culegand semnalul pe un osciloscop, cu rezultate excelente.

measure.jpg
measure.jpg (36.63 KiB) Vizualizat de 7282 ori


Trapurile de la Hustler au insa vreo 75cm lungime si nu "raspund" la masuratori, nici folosind metoda anterioara, nici folosind "bucla de inductie" si analizorul de antene, nici masurand direct pe tevile trapurilor...

trap.jpg
trap.jpg (1.26 MiB) Vizualizat de 7282 ori


Stie cineva vreo metoda de masurare?

73 de yo4hgx

yo8ww
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 20, 2017 8:46 am
Contact:

Re: Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo8ww » Dum Iun 25, 2017 11:45 pm


yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo4hgx » Lun Iun 26, 2017 7:13 pm

Multumesc... doar ca nu reusesc sa fac miniVNA-ul sa lucre in Win10, nu recunoaste driverele, iar pe PC-ul de la munca nu (mai) pot instala decat softurile aprobate.

yo9fnj
Mesaje: 18
Membru din: Mie Noi 16, 2011 10:45 pm
Contact:

Re: Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo9fnj » Mar Iun 27, 2017 8:56 pm

Pot eu sa le masor precis si eventual sa le acordez unde trebuie.Metoda cu minivna este total imprecisa _erori de 300_500khz.In timpul masurari vecinatati cu trapul la mai putin de 20-30cm pot influenta masurarea cu zeci sau sute de khz.In momentul cand te conectezi pe trap cu cable chiar prin cuplaj capacitiv slab ,erorile de masura sunt si mai mari functie de frecventa de rezonanta a trapului.Dupa o experienta de cativa ani cu trapuri si constructii de antene trapolate am pus la punct un procedeu de masura extrem de precis, erori de+/-3Khz,si posibilitatea de a afla imediat banda de trecere si factorul de calitate al trapului.Am sa revin in timp cu un articol in care am sa prezint acesta metoda de masura si mai multe explicatii si detalii in legatura cu diverse vsriante de trapuri.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo4hgx » Joi Iun 29, 2017 12:04 pm

Am reusit sa rezolv cu driverele pentru miniVNA, ramane sa incropesc montajul pentru masurat. Am dubii insa asupra acuratetii masuratorilor, la prima vedere brida de masa, paralela cu trapul, am senzatia ca formeaza o capacitate suplimentara.

@yo9fnj, multumesc pentru oferta insa nu am cum sa-ti trimit trapurile, sunt prea mari si prea departe iar in plus, vreau sa invat sa o fac singur. Astept cu interes detalii despre metoda despre care ai pomenit.

73 de yo4hgx

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo4hgx » Vin Iun 30, 2017 9:20 pm

Am spanzurat trapurile de tavan cu o sfoara non-metalica si am masurat direct pe capetele tevilor, fara nici o adaptare, toate indica undeva la 0.8 MHz peste frecventa minima a benzilor de interes. Aceleasi rezultate le-am obtinut si cu miniVNA-ul si cu analizorul de spectru si generatorul track.

Sa fie eroare de masurare si daca da, cum as putea sa o corectez... sau pur si simplu trapurile sunt acordate mai sus? Pana la urma, nu am gasit nicaieri frecventa exacta de rezonanta a trapurilor, nu este mentionata in nici un manual.

trap.jpg
trap.jpg (1.17 MiB) Vizualizat de 6664 ori

21sp.jpg
21sp.jpg (1.48 MiB) Vizualizat de 6664 ori

21.PNG
21.PNG (28.07 KiB) Vizualizat de 6664 ori

14sp.jpg
14sp.jpg (1.37 MiB) Vizualizat de 6664 ori

14.PNG
14.PNG (28.7 KiB) Vizualizat de 6664 ori

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo4hgx » Sâm Iul 01, 2017 5:36 pm

Am refacut masuratorile dupa prima metoda, doua spire de la TX in apropierea unui capat al trapului si alte doua spire la osciloscop/analizor in apropierea celuilalt capat al trapului. Problema e ca valorile masurate, respectiv frecventa de rezonanta variaza consistent functie de distanta fata de captele trapurilor la care plasez bobinele de cuplaj. Si, ca sa fie tacamul complet, valorile difera foarte mult, in zona 1-2MHz fata de masuratorile facute cupland galvanic miniVNA-ul sau analizorul de spectrum (track generator). Am incercat si cu asa-zisa adaptare cu rezistoare de 120ohmi ca in tutorialul italianului si nu am observat nici o diferenta notabila.

Stie cineva o metoda verificata de masurare a trapurilor de tipul celui folosit la verticalele Hustler 5BTV?

20170701_143621.jpg
20170701_143621.jpg (1.23 MiB) Vizualizat de 6578 ori

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo3cen » Sâm Iul 01, 2017 7:10 pm

Poate iti este de folos "trap calibration" din documentatia de aici: http://static.dxengineering.com/global/ ... -rev0f.pdf

Succes,
Gabi

yo3wl
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 28, 2014 3:23 pm
Contact:

Re: Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo3wl » Sâm Iul 01, 2017 11:04 pm

Buna seara,

DC9OE, pentru masuratori, a facut adaptare cu trafo 1:9 .
Poate va este de ajutor.
73,
Christian
Fişiere ataşate
Trap_Daten_A3S_Cushcraft_Antenne_V_1.1 (1).pdf
Trap Cushcraft
(496.46 KiB) Descărcat de 290 ori
Cine cumpara ieftin, cumpara de doua ori!

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo4hgx » Dum Iul 02, 2017 12:19 am

@yo3cen - Multumesc pentru material, am sapat ceva dupa informatii despre 5btv dar asta mi-a scapat. Imi confirma insa banuiala ca frecventa de rezonanta in sine a trapului nu este o valoare fixa, absoluta, trapul fiind de fapt folosit ca parte integranta a sistemului de adaptare a impedantei si nu a obtinerii rezonantei pe frecventa de interes. Foarte multumesc inca odata, acum ma pot apuca de montaj si experimente, vreau sa testez un "buchet" de radiale elevate, scurtate electric cu bobine... si cine stie, poate chiar multi-band cu trapuri. Initial am vrut sa folosesc "buddy-stick-uri", cate 4 pentru fiecare banda dar am realizat ca ar trebui sa sparg pusculita...

@yo3iul - Multumesc insa nu vorbesc lb. germana deloc, o sa incerc mai tarziu cu un translator online. Avand in vedere ce am spus anterior, si anume faptul ca, cel putin in aceasta situatie specifica trapurile par a fi folosite ca parte a sistemului de adaptare a impedantei si nu (doar) ca intrerupator RF, frecventa exacta de rezonanta pare a nu (mai) fi critica. As fi insa curios totusi sa o aflu... si nu inteleg de ce trafuri 9:1. Cum am mentionat anterior, am refacut masuratorile cu reteaua rezistiva de 120ohmi si nu a prezentat absolut nici o diferenta fata de cuplajul direct.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori