O antena deosebita.

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

O antena deosebita.

Mesajde yo5ajr » Lun Dec 28, 2015 11:03 am

DJ2JTE ani de zile a experimentat o antena pt.80m. Iata ultima varianta. Dupa cele relatate de autor rezultatele in trafic chiar cu 500 de mW intrec asteptarile mai ales la nivelul zgomotului extrem de redus. 73 si un an cu DX - uri. Miki
Fişiere ataşate
IAS-05.01.2015.jpeg
IAS-05.01.2015.jpeg (590.85 KiB) Vizualizat de 6537 ori

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo5tc » Lun Dec 28, 2015 11:38 am

Miki, nu sunt un erou al antenelor dar asa la o privire de amator bucla de 25cm diametru nu reprezinta un scurt circuit? Asta ar explica faptul ca antena e "linistita"
Cum o antena nu reprezinta un filtru decat eventual prin prisma frecventelor de rezonanta si al polaritatii, as fi circumspect daca as obtine o antena "linistita"
De ce ar face cineva struto-camila asta , nu mi-e clar. Antena cu coborare paralela, folosesc si eu dar de ce as incerca sa fac adaptarea la 50 de Ohmi cu ceva ce aduce a antena magnetica (dar nu este) , nu inteleg.
Repet, nefiind un profesionist sunt curios sa aflu ce l-a determinat pe Dl2jte sa faca adaptarea aia?

Gelu

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo5ajr » Lun Dec 28, 2015 12:25 pm

Nu am cadere sa infirm cele relatate de performantele acestei antena atat in banda cat si la discutii personale de catre DL2JTE. Cert este ca ham-ul are imaginatia. Acum in loc de expuneri savante ar fi pragmatic accesarea lui direct (adresa mail are in QRZ.com.) Dar promit ca voi contacta si eu sa expuna partea teoretica a ciudatului antena care in unele privinte este chiar socant. (vezi diametrul extrem de subtire a radiantelor) Cate o data dr. Murphi produce fenomene greu explicabile. In anii 58 la YO6KBM functiona o antena dipol. La o furtuna s-a rupt un toron din lita groasa de 5 - 6mm, atarnand spre sol cca.6m. Din acel moment antena a functionat extrem de eficient. Reflectata 1.1, dar si la receptie de parca a mancat jar. Desigur exista explicatie teoretica si asa e si normal pentru noi radioamatorii cautam explicatiiile logice - suntem curiosi. 73 de Miki
Ultima oară modificat Lun Dec 28, 2015 9:21 pm de către yo5ajr, modificat 1 dată în total.

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde YO9GJX » Lun Dec 28, 2015 12:28 pm

Repet, nefiind un profesionist sunt curios sa aflu ce l-a determinat pe Dl2jte sa faca adaptarea aia?


Iarba. Sau ce o fi fumat. Linia paralela e cuplata la condensatorul de 300p incrucisat iar bucla mica e un scurt. Plus ca presupusa magnetica nu rezoneaza in 80. Cred ca el a vrut sa construiasca o magnetica pentru 80m iar de pe variabil unde tensiunile sunt enorme a conectat un inverted V scurtat. Ceva de genul torului terminal de la bobinele tesla. Oricum ciudat. Poate are pe undeva si o descriere.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde YO6EX » Lun Dec 28, 2015 2:56 pm

Miki: In decursul timpului, am lucrat in eter cu: sarma de intins rufe din curte, scocurile de la casa, o bucata de linie telefonica uitata intre doi stalpi, cu sarma ghimpata pusa pe gardul din spate si alte improvizatii ne-maivazute... :D Daca a fost propagare am facut QSO-uri... :o

Prin anii '70 am avut o verticala pe banda de 80m, spinzurata intr-un brad din coltul curtii. Din lipsa de coaxial de calitate alimentam cu o linie din doua sarme rasucite... Intr-o zi din nebagare de seama, am inversat contactele la intrarea in trans-match si ma minunam ce linistita este banda. Doar ca si la emisie era tot atat de "linistita"... :lol: Asta nu inseamna ca n-am facut cateva QSO-uri (cu radialele)... :twisted:

Instalatia desenata de acest DL2, in partea superioara este un banal dipol, cu dimensiuni aproximative (~), montat ca Inv-V, ceeace poate aduce un plus de semnal pe anumite directii.
Struto-camila de sub dipol (cum spune 5CRR), cu dimensiuni (~) aproximative, pare a fi pusa doar sa inspaimante privitorii... :mrgreen:
Una peste alta, este o ciudatenie care poate la el a "mers", ca in exemplele date de mine la inceputul mesajului... :shock:
Ia incearc-o, si pun pariu ca in afara de bombaneli pentru pierderea de timp, altceva nu vei obtine... :lol:

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo5tc » Lun Dec 28, 2015 5:10 pm

Miki, stiti bine ca nu exista minuni in radiofrecventa. Cred ca ati vrut sa ne testati vigilenta :)
M-am distrat copios la citirea postului lui 6EX.
Este plina lumea de antene minune.
Aici inca o mostra; https://www.qrz.com/db/K2MIJ ciudat e ca speranta naste credinta asa ca are deja cativa "true believers" unul chiar m-a certat ca am indraznit sa-l contest.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo2dno » Lun Dec 28, 2015 7:06 pm

Da, e o struto-camila, insa nici strutul, nici camila nu sint ciudatenii. Daca sus e un inverted-V, sub el, la capatul scaritei, e o "banala" antena magnetica. Buclele nu sint aberante, asa se face o magnetica, doar ca nu are ce cauta legata de inverted-V-ul de sus. E o constructie de... sarbatori, ca sa zic asa. De pus in brad.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo2dno » Lun Dec 28, 2015 7:49 pm

Bine, daca sintem supra-pedanti, cu simtul umorului scos din priza, asa e, o magnetica industriala sau una facuta "profi" arata altfel. Dar ca "look" cam asa arata o schita de antena magnetica, mai putin abureala de jos, cu buclele inseriate.

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo3hjv » Lun Dec 28, 2015 8:22 pm

A verificat cineva data publicarii initiale? Sa nu fi fost cumva 1 Aprilie!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo5ajr » Lun Dec 28, 2015 9:14 pm

Azi a inceput sa raceasca. Am lucrat mult in aer liber si buzele mi au uscat. Dupa ce am parcurs comentariile inerent am inceput sa zambesc copios dar vai....mi au crapat buzele de zambetul provocat mai ales de amicul meu bun EX.....hi. Si eu am dat exemple cu trantelile dr.Murphi. Ham-ul meu a trimis la multi aceasta schema oarecum socant iesit din comun dar am trimis un mail cu rugaminte sa ne serveasca si cu argumente tehnice si masuratori. E unul care de multi ani a calarit cu rezultate in domeniul SDR - ului in DL si nu numai, cu idei absolut novatoare. E un radioamator ca noi iar ideile uneori indraznete nu neaparat trebuie sa ajunga la jigniri. (oare sunt singurul care cautam ochelarii in draci si imi erau pe ochi?) Ori - cum acest caz imi aduce in minte filmul englezesc "Oblio in padurea fara rost" - film care a semnalat ca daca cineva e altfel de cat noi, majoritatea, va fi surghiunit in "Padurea fara rost" pentru motivul ca e altfel. Sa asteptam argumentele tehnice apoi va mai delectez. Parca va vad ca in frigul siberian care e anuntata, veti napusti cu totii sa faceti aceasta antena :))))
" E pur si muove"
73 si voie buna.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori