Sistem de antene pasive

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Sistem de antene pasive

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 21, 2016 6:13 pm

Buna ziua!.La amplasamentul meu secundar autorizat,la circa 12Km-pe sosea-fata de oraselului Rimnicu-Sarat,semnalul telefonic al retelei Orange este destul de slab si mai ales fluctuant,dar cu diferente mari si constante chiar in interiorul curtii casei.Pentru imbunatatirea nivelului semnalului,cea mai simpla si ieftina solutie descrisa de teorie este un sistem de doua antene pasive cuplate direct intre ele,una directionala externa reglabila in sensul de usor orientabila pentru maximum-ul de semnal receptionat in zona de/cu semnal bun,cuplata printr-un un tronson scurt (2-3m) de cablu coaxial de buna calitate direct cu o mica antena omni-directionala amplasata in casa in zona utilizarii telefoanelor portabile.Pentru aceasta am facut rost de o mini-antena industriala de/pentru microunde,de tipul VVPol Indoor 806-960/1710-2700 90* 7dBi de la KATHREIN, un tronson de circa 2m de cablu coaxial de tipul RG-223/CU si o mica/scurta antena telescopica,pe care-pentru o cit mai buna stabilitate fizico-mecanica-am montat-o central si izolat pe un suport/cutiuta circulara din tabla de fier cositorit,a carei parte inferioara am umplut-o cu plumb. Deocamdata,aici in Bucuresti avind semnal maxim nu pot verifica eficienta sistemului,o voi vedea la locul faptei-hi!,dar asi dori niste sfaturi de la cei care au construit si folosit asa ceva,in sensul daca sistemul este viabil,si daca da,cam cu cit se poate imbunatati nivelul semnalului?.Cu multumiri! anticipate,Nelu

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Sistem de antene pasive

Mesajde YO4BKM » Dum Aug 21, 2016 7:15 pm

In al doilea amplasament, Berca/Buzău (la 6 km de Vulcanii Noroioși, relief foarte accidentat) am și eu aceleași probleme, dar pe Vodafone. Aveam nevoie de semnal de voce și de internet. Am folosit, succesiv, următoarele sisteme:
1. Antenă Yagi TY 900 (890-960 MHz) în locul cu semnal maxim și antenă omnidirecțională, satisfacții parțiale, spor de maxim o liniuță în plus;
2. Am adăugat o stație Andrew care alimenta cu semnal amplificat, o antenă omnidirecționala în casă și una direcțională pe direcția curții. Funcționa însă pe standardul G2, sub pretențiile mele;
3. De doi ani folosesc o ofertă specială pe atunci, un router Vodafone B681 amplasat în zona de semnal maxim care oferă internet wireles G3 nelimitat și voce prin cablu telefonic fără taxe suplimentare pe Vodafone și rețele fixe. Folosind splitere am instalat trei telefoane în locuri diferite și la Berca și la Brăila. Routerul se folsește cu abonament ca un telefon fix (are chiar număr de telefon fix) și funcționează oriunde în țară, nu se calează pe un anumit nod de distribuție GSM. Plătesc abonamentul lunar și îl port cu mine la Berca, la Brăila sau în excursii (am fost în vara asta până la Săpânța folosind routerul și laptopul care îmi oferă mult mai mult ca un internet pe telefon mobil), prin el scriu acum acest mesaj. Fără router nu aș fi avut semnal pe Vodafone la Berca sau la Brăila chiar dacă încheiam abonament pe telefon, oricât de modern ar fi fost. Furnizorii de semnal îmi ofereau soluții, dar cu două abonamente, unul la Berca și altul la Brăila, deși eu stăteam numai într-un singur loc, nu în ambele simultan.

Am mai încercat o metodă care a dat ceva rezultate pe voce, semnalul din telefon creștea de la o liniuță la trei. Sistemul este simplu, dar instabil, am folosit o foaie de tablă zincată 1x2m ca reflector după ce, cercetând nivelul semnalului în diferite locuri din curte și știind unde este emițătorul am înțeles că un deal din apropiere servea de reflector, în ”umbra” unui gard din tablă cutată plasat între mine și emițător aveam semnal prin reflexie. Foaia de tablă era fixată pe doi lanți 4x5 cm la 3 m de sol și înclinată în azimut și elevație, avea efect până la primul vânt mai puternic iar iarna nu suporta zăpada, ar fi fost nevoie de o construcție foarte rigidă, prea inutilă și inestetică. Nu o puteam pune în pod deoarece am acoperiș Lindab, deși podul ar fi fost o soluție bună. A fost mai mult o joacă, nu îl puteam folosi serios, dar ideea s-a confirmat.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Sistem de antene pasive

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 21, 2016 7:41 pm

Da,multam! pentru raspuns,este suficient de edificator.La noi casa are acoperisul de tigla clasica din ceramica rosiatica,deci asi putea pune ceva in pod,dar am o alta restrictie,in sensul ca de jur-imprejurul casei,chiar pe sub marginile acoperisului mi-am montat o antena multibanda cadru mare orizontal cu perimetrul de circa 42m,care-cel putin deocamdata-este singura mea antena de-acolo pentru toata gama de unde scurte,si care-culmea!-doar la circa 3(trei!-hi!)m de sol merge foarte bine,este adevarat ca si cu o buna priza de pamint,si care-mai mult ca sigur!-ar fi influentata-si,conform legilor lui Murphy mai mult ca sigur ca in sensul rau-hi!-de orice obiect metalic mai mare montat in apropierea ei. Bine,atunci ramine doar varianta "vazind si facind"-hi! chiar acolo pe loc,unde voi monta antena directiva KATHREIN pe un sistem de orientare blocabil cu bila,de genul celor pentru trepiedele aparatelor foto,o voi orienta si bloca pe semnalul maxim obtenabil,iar mica antena telescopica din interior o voi regla ca lungime pina cind va ajunge la exact L/4 pentru frecventa de lucru,cind va oferi raza maxima de acoperire. 73!,Nelu


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori