Eclator

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Eclator

Mesajde yo3hjv » Mie Aug 31, 2016 11:45 am

Inca ceva, daca ai ocazia sa studiezi din apropiere un sit de telefonie mobila, nu ezita! Dupa ce vei citi materialele propuse, vei putea identifica componentele care fac parte din ANSAMBLUL DE MASURI contra descarcarilor electrice.
HINT: "pat cablul" prin care sunt trase feeder-ele nu are rol estetic ci de protectie la EMP!

:-)

Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Eclator

Mesajde yo3gh » Mie Aug 31, 2016 11:46 am

yo3hjv scrie:Salut Sorin,
Imi cer scuze pentru franchete, dar mufa aceea de pe e-bay este o prostie sinistra ce poate fi utilizata cel mult ca un adaptor pentru prelungirea unui cablu!
.


Multumesc ptr franchete . O sa sterg postul d-le expert :)
73 de yo3gh

YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: Eclator

Mesajde YO5PUY » Mie Aug 31, 2016 3:13 pm

Varianta cu 2 antene inseriate mi se pare cel mai fiabil impotriva descarcarilor atmosferice http://www.k3dav.com/antlightningprotectors.htm
cu cablul spre transceiver scos din circuitul lor.
Un motiv in plus pentru a monta nu o antena ci 2 deodata ...
Ramane de rezolvat problema sarcinilor statice (Ex:de la vant, etc.) care trebuie puse la pamant pentru a nu produce descarcari electrice care sunt neplacute atat pentru noi cat si pentru aparatura cu care operam.
Aducandu-mi aminte rezolvarea descarcarilor sarcinilor statice asupra autovehiculului personal, ca de multe ori am coborat din masina si m-am curentat, am legat un conductor de cupru care legat la masa(sasiul) masinii pur si simplu "spanzurat" pe dedesupt sa "frece" asfaltul, a rezolvat mica mea problema,
asa ca o mica concluzie pentru aceste descarcari asupra transceiverului sa nu aiba loc consider ca ar fi buna idea cu bobina de soc sau sistem de bobine interscimbabile pentru a nu afecta banda de operare.

73 de YO5PUY
Catalin

yo2cfs
Mesaje: 54
Membru din: Dum Ian 24, 2016 1:45 pm
Contact:

Re: Eclator

Mesajde yo2cfs » Mie Aug 31, 2016 4:39 pm

yo3hjv scrie:Inca ceva, daca ai ocazia sa studiezi din apropiere un sit de telefonie mobila, nu ezita! Dupa ce vei citi materialele propuse, vei putea identifica componentele care fac parte din ANSAMBLUL DE MASURI contra descarcarilor electrice.
HINT: "pat cablul" prin care sunt trase feeder-ele nu are rol estetic ci de protectie la EMP!

:-)

Adrian


Patul ala are rolul de a permite aranjarea feederilor si FO in el si protectie la caderea ghetii, mai alea aia!
Protectia e data de legarea la pamint la intrarea in shelter , la trecerea de pe pilon la orizontala patului si tot din 30 in 30 m .
De asemenea centurile de egalizare de sub sistemul radiant.

Grig


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori