Cine poate modela o antena deltaloop?

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Cine poate modela o antena deltaloop?

Mesajde YO5VAE » Mar Dec 06, 2016 10:43 pm

Buna seara. Nu am cunostiintele si timpul necesare pentru a invata eznec sau alt "nec" asa ca apelez la cineva care stie mai multe ca mine sa ma ajute sa imi modelez antena.
Este vorba de un deltaloop orizontal pe 80m, unul dintre colturi la 7-8m si celelalte 2 la aproximativ 6m. Ma intereseaza diagrama de radiatie la alimentarea pe colt (prin scarita si prin coax + balun) si eventual alimentarea asimetrica pe una dintre laturi.
De fapt ma intereseaza sa vad cum pot sa transform actuala antena intr-o antena care face treaba mai buna. Momentan ce am e pe 40m dar asta nu o pot trage in 80m doar daca o lungesc putin...cu vreo 40m :)
Eventual poate are cineva o sugestie pentru o antena cu zgomot mic. Locuiesc la casa dar latimea curtii e de doar 11m. Lungimea....e destula...ne intelegem cu vecinii...
Multumesc.
73 de YO5VAE - Edy

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Cine poate modela o antena deltaloop?

Mesajde YO3IMW » Mar Dec 06, 2016 11:21 pm

Propun o altă soluție , ar fi excelentă o simulare a funcționării :

Imagine
73 de YO3IMW Victor

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Cine poate modela o antena deltaloop?

Mesajde YO5VAE » Mie Dec 07, 2016 9:38 pm

Multumesc pentru raspuns. Pare interesanta antena. Poate pe viitor o sa o testez, dar momentan nu am cei minim 9 metri inaltime.
73 de YO5VAE - Edy

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Cine poate modela o antena deltaloop?

Mesajde YO3IMW » Joi Dec 08, 2016 9:41 am

B2TW este o solutie multiband destul de interesanta , probabil derivata din Beverage aerial antenna : https://en.wikipedia.org/wiki/Beverage_antenna , prezinta un oarecare avantaj constructiv : cei doi stalpi verticali pot fi metalici , dar izolati cumva la baza ...
73 de YO3IMW Victor

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Cine poate modela o antena deltaloop?

Mesajde 4x1ad » Joi Dec 08, 2016 3:33 pm

@YO5VAE: dupa combinatii de n luate cate n pentru a impaca un mare numar de capre si verze si a obtine performanta de radiatie si electrica maxima posibila in cazul dat, iti pot pune la dispozitie o analiza a antenei Delta Loop orizontala cu datele tale specifice. Este insotita de diagrame de radiatie, comentarii si sugestii care sa-ti de-a o imagine cat mai realista la ce te poti astepta de la antena de mai sus, amplasata in locatia ta specifica. Din cauza marimii fisierului si a diagramelor, nu pot sa le postez pe Forum. Posteaza te rog adresa ta de E-mail pe Private Message aici sau pe FaceBook.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE

P.S.: Caprele si verzele sunt: unghiul de elevatie, castigul antenei, directivitatea si forma lobilor, impedanta (complexa), raportul SWR scontat, largimea de banda, mentinerea rezistentei de radiatie la valori cat mai optime, evitarea (pe cat posibil) a folosirii de antenna tuner si balunuri cu rapoarte exotice dificil de construit si testat, pozitia punctului de alimentare, tipul de adaptare, reducerea nivelului curentilor de mod comun inerenti ....toate prin prisma limitarilor de inaltime ale suporturilor. Antena este simpla si usor de realizat practic, cu metode conventionale insa este cam greu s-o optimizezi pentru a scoate tot ce poate da.
Fişiere ataşate
yo5vae drawing.jpg
Delta Loop Orizontal pentru banda de 80m
yo5vae drawing.jpg (65.14 KiB) Vizualizat de 5176 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Cine poate modela o antena deltaloop?

Mesajde YO6EX » Joi Dec 08, 2016 8:47 pm

De ce numai Delta Loop ?
O antena foarte buna este Double Zeppelin
Poate fi montata ca Inv-V si este si multi-band, functioneaza bine si la inaltimi mai mici, putin influentata de copaci, etc.

http://yo6ex.blogspot.ro/2012/06/antena-zeppelin.html

73
YO6EX

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Cine poate modela o antena deltaloop?

Mesajde YO5VAE » Joi Dec 08, 2016 10:18 pm

@YO6EX
Prefer deltaloop pentru ca e o antena inchisa cu zgomot mic.
Interesante si alea din linkul tau, in special Zeppelinul vertical. Imi cam face cu ochiul :)
@4X1AD
Multumesc Morel.
Adresa mea de mail este yo5vae@yahoo.com.
Stiu ca este destul de greu de a optimiza o antena, tocmai de aceea am cerut ajutorul aici. Sincer as prefera sa reusesc sa trag deltaloop-ul pt. 40 de metri si in 80 de metri dar asa ceva nu cred ca se poate, sau si daca se poate e degeaba randamentul fiind foarte mic.
Atasat o poza cu pozitionarea aproximativa a antenei actuale. Ancora feedpointului este situata pe varful acoperisului. Din trv pleaca coax pana intr-un balun sus la intalnirea firelor. Momentan feedpointul nu este exact pe colt, ci undeva la vreo jumatate de metru de colt, dar pe viitor vreau sa fac alimentarea fix pe colt, eventual coborare pe scarita. Dar asta depinde de concluziile pe care o sa le trag din ce vb aici.
Sper ca maine sa reusesc sa fac o schita si pt viitorul deltaloop pe 80m.
Ce am uitat sa spun e ca la nevoie o sa folosesc tunerul statiei, un Yaesu FT991.
73 de YO5VAE -Edy
PS. Scuze...se pare ca am pus toate sagetile (exceptand nordul) fix pe dos. Sper sa se inteleaga si asa.
Fişiere ataşate
Amplasament antena actuala.jpg
Amplasament antena actuala.jpg (261.28 KiB) Vizualizat de 5070 ori

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Cine poate modela o antena deltaloop?

Mesajde yo4hgx » Vin Dec 09, 2016 4:57 pm

M-am jucat si eu de curiozitate cu simularea unei antene delta loop orizontale la doar 6-8m deasupra solului si caracteristica de radiatie in 40 e cel putin jalnica. In 80m... nici nu merita discutat. In aceste conditii cred ca o magnetica ar da rezultate mai bune. Succes!

73 de yo4hgx


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori