Antena beverage pe acoperis! ?

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO3JOS
Mesaje: 3
Membru din: Dum Oct 30, 2016 6:01 pm
Contact:

Antena beverage pe acoperis! ?

Mesajde YO3JOS » Mar Ian 24, 2017 2:10 pm

Buna ziua dragi colegi de hobby,

De ceva vreme de cand este reabilitat blocul ma gandesc la urmatoarea posibila antena de receptie.
Pe acoperis de-a lungul blocului in urma reabilitarii a fost montata o balustrada de metal de cca 1,5m inaltime lunga de vreo 80m, ma tot gandesc ca peste ea la cca 2m paralel cu balustrada sa intind o antena beverage si sa folosesc pe post de ground aceasta balustrada, mai m-am documentat pe ici pe colo si tind sa cred ca ar iesi ceva... voi ce parere aveti?

http://ux3mz.ucoz.ua/publ/antenny_na_16 ... a/6-1-0-26 eu nu cunosc rusa decat cu google translate spre finalul acestui articol e o situatie asemanatoare.

Astept cu interes pareri. 73's YO3JOS. Mihai.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Antena beverage pe acoperis! ?

Mesajde YO9CHO » Mar Ian 24, 2017 11:11 pm

Eu cred ca cea mai buna solutie este sa adaptezi balustrada cu un transmach. Iese o antena in lambda de toata frumusetea si nici un vecin nu o sa se prinda. :lol:
Arta unui radioamator este cea capabila sa faca si dintr-un burlan o antena! 8-)

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Antena beverage pe acoperis! ?

Mesajde yo2msb » Mar Ian 24, 2017 11:57 pm

YO9CHO scrie:Arta unui radioamator este cea capabila sa faca si dintr-un burlan o antena! 8-)

... sau dintr-un parapet de autostrada, s-a lucrat un contest YO cu asa ceva! :lol:
crocodil de munte

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Antena beverage pe acoperis! ?

Mesajde YO9CHO » Mie Ian 25, 2017 8:26 am

... sau dintr-un parapet de autostrada
Pai nu? :lol:

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Antena beverage pe acoperis! ?

Mesajde YO9CHO » Mie Ian 25, 2017 9:04 am

Gardul pe post de antena: https://m0ukd.com/2008/10/using-a-fence-as-an-antenna/
Imagine

Vorba aceea, "ma tin de gard si fac DX!"

Cu un VNA cate chestii nu se pot adapta.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Antena beverage pe acoperis! ?

Mesajde yo3gh » Mie Ian 25, 2017 10:54 am

Da , super chestia cu gardul ( nu stiam nici de parapetul de pe autostrada :lol: ) ... .....vazusem la M0UKD modificarea pe care a facut-o la MFJ-971 : https://m0ukd.com/mods/mfj-971-portable ... fications/ :)
Numai bine ,
Dan

YO3JOS
Mesaje: 3
Membru din: Dum Oct 30, 2016 6:01 pm
Contact:

Re: Antena beverage pe acoperis! ?

Mesajde YO3JOS » Mie Ian 25, 2017 12:23 pm

Eu nu ma refeream in a folosi balustrada pe post de antena, deasupara ei la 2 m un fir lung alimentat la un capat printr-un balun adecvat si la celalalt capat inchis la balustrada cu o sarcina rezistiva de 600 ohmi. Tot ansamblul formand o antena beverage care nu e pusa pe sol si in lungul blocului, folosita doar in scopul receptiei. Ma gandesc ca ar avea un raport semnal/zgomot mai bun decat invvee-ul. M0ukd nu foloseste gardul pe post de antena, si firul de deasupra care se pare ca e izolata fata de gard, acesta formand doar contragreutatea antenei.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Antena beverage pe acoperis! ?

Mesajde yo3gh » Mie Ian 25, 2017 3:31 pm

Da. Pai se vede clar in poza ca e firul de sus folosit , acolo unde pune crocodilul ..... cel de jos este contragreutatea . "Gard " era un nume generic pentru ansamblu :) . Verifica daca balustrada este conectata la impamantarea blocului . La mine la bloc este conectata printr-o platbanda lata de 3 cm, eram curios cum de au facut asa ceva : asa era in proiect , am vb cu cei care au reabilitata blocul :) .
Se pot face orice experimente , dar trebuie sa faci si masuratori .
Numai bine.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Antena beverage pe acoperis! ?

Mesajde 4x1ad » Mie Ian 25, 2017 4:06 pm

@YO3JOS: nimeni nu te impiedica sa experiementezi acest fel de antena fara sa-i dai neaparat numele de Beverage. Este o antena care din 1921 si pana astazi a fost experimentata in cele mai diverse configuratii.
Aceasta antena functioneaza diferit in comparatie cu majoritatea covarsitoare a antenelor folosite de radioamatori. Unul din avantaje este o anumita directivitate foarte greu de obtinut cu antene conventionale la frecvente foarte joase, dar si functionarea la mica inaltime de sol, unde zgomotul man-made si parte din cel atmosferic este mai redus.
As inclina sa cred ca amplasarea firului pe acoperisul blocului la inaltime ii va anula sau reduce drastic acest avantaj de principiu. Nu sunt prea sigur ca balustrada (chiar si daca este sudata la structura de fier beton a blocului) este echivalenta cu planul solului. Apropo, un Beverage performeaza mai bine peste un sol cat mai putin conductiv, iar balustrada metalica este cam prea conductiva pentru a imita rolul ground-ului. :)
Transformatorul de la un capat nu este un balun propriu-zis, ci un transformator ridicator de impedanta.

Rezistenta neinductiva de la capatul opus al unui Beverage are rareori 600 Ohm: valoarea ei se stabileste dinamic, la fiecare ecart de frecventa de 10-15KHz si poate avea o valoare optima in care gain-ul are o crestere si zgomotul inregistreaza o scadere. Adica se "acordeaza" ;) .

Beverage-urile moderne folosesc ori un sistem de comutare remote cu un numar de rezistente neinductive de la 180 la 820 Ohm sau, si mai optim, un sistem cu varactrol care variaza continuu valoarea rezistentei terminale fata de "pamant" si isi poate optimiza mai bine valoarea la o frecventa data.
Incearca, nu e un experiment dificil si spune-ne si noua care sunt observatiile tale despre raportul S/N pe INV Vee comparat cu cel de pe pseudo-Beverage. Nu ai precizat in ce banda vrei sa-l folosesti, dupa lungime banuiesc ca in 3.5MHz pentru ca pentru 160m ar fi mult prea scurta. In conditii de bloc, alternativa la receptie ar fi un cadru/loop nerezonant in orice forma (romb, patrat, delta, circular etc), redus ca dimensiuni si prevazut cu un preamplificator/preselector cu I/O acordabil LC si dinamica adecvata pentru castigurile necesare de 20-30dB. O antena care nu are o legatura galvanica directa la pamant.

In ceea ce priveste materialul lui RZ3ZK pe care-l citezi, nu cunosc lb.rusa si mi-e greu sa ma pronunt. Prezinta cateva elemente de baza pentru unele din configuratiile cunoscute de Beverage-uri insa, oricat m-am chinuit, n-am reusit sa reperez vreun tabel cu comparatii de semnal si/sau valori de rapoarte S/N sau macar prescurtarea "dB" sau "dBi"pe undeva, care sa de-a o dimensiune palpabila si plauzibila antenei Beverage care foloseste intreaga structura metalica a blocului de locuinte pentru ground-ul necesar. Tu ai vrea sa folosesti in loc de tot fierul-beton din cladire doar o balustrada, lunga cei drept. Daca as fi stiut sa modelez/simulez o astfel de antena atat de neconventionala, as fi facut-o. Dar ground-ul reprezentat de o cladire care contine elemente metalice (fier-beton, grinzi sau chiar numai acoperisuri de tabla) este atat de complex si lunecos chiar si pentru antenele 3-30MHz, astfel incat consider ca numai cineva specializat in proiectarea antenelor SHF pentru celulele urbane de telefonie celulara ar putea evalua corect chestiunea si ar putea sa se masoare cu acest pseudo-ground esential pentru functionarea antenei.

Oricum, in ochii mei, experimentul in sine este mai interesant decat acel "599001" sau acel perpetuu "59, afara ploua". Succes.

73 de Morel, 4X1AD ex. YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO3DIU
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 02, 2012 9:01 pm
Contact:

Re: Antena beverage pe acoperis! ?

Mesajde YO3DIU » Mie Ian 25, 2017 4:38 pm

Salut
La mine balustrada e legata foarte hotarit la impamintare
si nu o pot folosi decit de legat tevi si sarme.
Ar fi bina sa verifici si tu daca nu e legata la impamintare.
Numai bine
Marian yo3diu


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori