Simulare antene in stack

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde yo4hgx » Sâm Feb 18, 2017 6:15 pm

@4X1AD: Am inteles, similar cu 4NEC2. Optimizorul automat mi se pare cea mai folositoare unealta a acestor simulatoare de antene.

Discutam despre magnetica pe topicul dedicat... insa pe scurt, azi am cumparat lampa cu propan si ce mai trebuie pentru sudat/lipit tevi de cupru.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde 4x1ad » Dum Feb 19, 2017 3:53 pm

@YO4HGX: Optimizarea este o functie foarte importanta. Trebuie insa ceva "rulaj" prealabil pentru a o folosi rational, cred ca setarea ponderii fiecarui parametru trebuie facuta intelept si nu in goana dupa cifre nerealiste.
Daca o sa ai chef vreodata sa te joci cu MMANA GAL, sa stii ca se poate completa in anumite situatii si cu programul "Yagi Calculator" care a fost adaptat sa scoata fisiere .maa ca MMANA fiind si el free. Desi 4NEC2 este cel mai avansat soft de antene din domeniul public, merita sa ai idee si de alte programe precum MMANA si EZNEC. Din diverse motive (probabil si din patriotism local), americanii folosesc mai mult EZNEC DEMO si EZNEC Pro ca si unii producatori de antene de pe piata.
Eu unul folosesc MMANA pentru proiecte de antene obisnuite fara mare grad de complexitate si 4NEC2 pentru cele mai pretentioase sau situatii unde MMANA este dezavantajata.
Succes in toate proiectele.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde yo4hgx » Mie Feb 22, 2017 2:12 pm

@4x1ad: Am observat ca optimizarea este oarecum limitata, in sensul ca trebuie sa aduci "manual" antenna in parametri oarecum acceptabili si abia apoi sa rulezi optimizarea, alfel nu va functiona. Sa zicem ca este o functie de "finete", ajustarile "brute" trebuind facute manual. Altfel este o facilitate nepretuita, gasesti punctul de rezonanta (X=0) sau de maxim gain, sau minim SWR, etc., in cateva minute sau chiar mai putin, fuctie de performatele PC-ului. Iar pentru ajustarile initiale, manuale, "brute", "freq sweep" este extrem de folositoare, deoarece poti vizualiza in ce sens variaza parametri functie de modificarile facute si proceda ca atare. Ce sa zic, probabil cel mai bun lucru care i s-a "intamplat" calculatorului meu!

Am incercat odata EZNEC si parca chiar si MMANA dar ma simt mult mai in largul meu cu 4NEC2, mai ales cu noul sistem de editare unde poti face modificari si verifica parametri in timp real.

Incredibil cat de mult s-a schimbat lumea in ultimii, sa zicem, 20 ani, cat de multe mituri si "postulate" aceste simulatoare vor fi fost desfiintate... si eu unul am avut acces doar la softurile free, pentru amatori, ma intreb (retoric) la ce nivel se discuta in variantele pro...


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori