Simulare antene in stack

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Simulare antene in stack

Mesajde yo7sr » Mie Ian 25, 2017 1:38 pm

Am disponibilitatea de a pune doua antene yagi in stack pe acelasi pilon si am rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu ceva simulari privind cele doua antene in diferite moduri de conectare.

Cu multumiri,
Stefan YO7MGG

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde yo7fb » Mie Ian 25, 2017 3:03 pm

Te salut! Momentan nu sunt in Qth,banuiesc ca vrei pt bezile de sus,pt 21 am ceva ce te-ar interesa,problema e ca nu stiu exact cind ajung.
Cum ajung dau de stire,incearca si un email la G0KSC,recomand.
Spor si 73.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde yo4hgx » Mie Feb 01, 2017 5:46 pm

Ce fel de yagi-uri si la ce inaltime fata de sol?

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde yo7sr » Mie Feb 01, 2017 6:34 pm

Este vorba de o antena yagi OB11-3 la 18,3m de sol si o antena yagi KT34 la 9m fata de sol.Ma intereseaza o simulare pentru fiecare antena in parte, precum si cele doua cuplate in stack.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde yo4hgx » Joi Feb 02, 2017 2:37 pm

Ai diagramele constructive ale antenelor?

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde yo7sr » Joi Feb 02, 2017 7:09 pm

Da. Daca crezi ca poti face simulare te rog sa imi dai un e-mail si iti trimit tot ce am.

73, Stefan YO7MGG
Ultima oară modificat Vin Feb 03, 2017 7:21 am de către yo7sr, modificat 1 dată în total.

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde YO8RNI » Vin Feb 03, 2017 5:34 am

Stefan, sa pui doua antene atat de diferite una peste alta, in conditiile in care nici nu ai inaltime suficienta, nu va face decat sa deterioreze performantele ambelor antene....Daca ai avea doua 11-3 sau doua kt34, mai ca ar merita incercarea, dar asa doar amesteci mere cu prune ca tot tuica iese :D
Mie-mi trecuse prin cap sa pun, pe un pilon de 24 de m, un 16-3 sub un 18-6, care mai au cate ceva in comun, dar mi-a trecut repede dupa cateva schimburi de mailuri cu DF2BO :oops:
Eu le-as monta pe 2 piloni diferiti,la distanta una de cealalta, una mai sus si una mai jos si as profita de diferenta dintre unghiurile de plecare pentru a lucra zone diferite ca distanta.
Oricum, daca iti face cineva simulari corecte, pune-le si aici sa vedem.

Bob

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde YO9HP » Vin Feb 03, 2017 6:53 pm

@Stefan (YO7MGG) Scuze pentru reactia tarzie, dar sper ca opiniile mele sa ajute la clarificarea subiectului.
Intrucat doresti sa insumezi semnalele a doua antene multiband, nu ma voi aventura cu speculatii asupra distantei dintre antene. Este clar ca nu vei gasi niciodata distanta ideala care sa te ajute in toate cele 3 benzi.
Ideea principala este daca merita sa instalezi doua antene in stack, iar raspunsul ferm este DA. Insa nu pentru castigul (aproape insesizabil) pe care l-ai putea obtine in cazul in care indrepti antenele in aceeasi directie, ci pentru DIVERSITATEA AZIMUTALA obtinuta atunci cand emiti/receptionezi cu antenele pe doua directii diferite.
Folosesc de cativa ani un sistem format din OB17-4, la 25 m inaltime si OB11-5, la 18 m inaltime, pe piloni diferiti, la cca 20 m unul fata de altul (conform simularilor executate de DF2BO). Pentru insumare folosesc un sistem Comtek. Din observatiile proprii pot sa iti spun ca, atunci cand ambele antene sunt pe aceeasi directie nu se sesizeaza un castig (in sensul de crestere a nivelului semnalului) fata de receptia individuala pe oricare din cele doua antene. Eventual, semnalul este mai stabil, mai putin afectat de QSB.
Insa in traficul de concurs marele avantaj este cand emit sau receptionez simultan pe cele doua antene, pe doua directii diferite, de obicei una spre 310 grade (SUA, Europa de Vest si Centrala, etc), iar cealalta spre 50 grade (Japonia, Rusia, China etc). Bineinteles ca se pierd cca 3 dB atat la emisie cat si la receptie, insa in cazul de fata acesta este un compromis acceptabil. In cazul traficului cu o singura antena, poti receptiona semnalele “big gun” indiferent de directie. Insa in mod sigur vei pierde semnalele celor care lucreaza cu 100 W (sau QRP) si antene modeste, care te cheama din directia opusa, sau din lateral.
Pe tema deschisa de tine, N6BV are o prezentare excelenta numita sugestiv “Why we stack them?” disponibila la adresa:
https://www.yccc.org/Articles/N6BV/Stacks%20Milford%20CT%202003.pdf
Succes! Alex YO9HP

yo7lfv
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 13, 2010 10:37 pm
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde yo7lfv » Sâm Feb 04, 2017 12:47 pm

Multumesc Alex de raspuns , foarte util pentru o stackare ce o am si eu in vedere in viitorul apropiat.
Prezentarea lui N6BV e foarte interesanta (tnx) si multe din avantajele stackarii prezentate depind si de terenul unde este amplasata locatia , asta cred .
Partea de receptie simultana pe 2 directii ma intereseaza si pe mine , la emisie mai vedem.
73 ! Robert

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Simulare antene in stack

Mesajde yo7sr » Sâm Feb 04, 2017 7:30 pm

Bob distanta intre antene este buna asta dupa ce am vazut la alte statii aceasta distanta de 9m intre antenele puse in stack (vezi EI7M, ES5TV, etc...). Despre faptul ca antenele nu sunt la fel m-a convins LY4A unde are pe piloni antene diferite ca si numar de elementi si cu toate astea merg foarte bine..
Multumesc Alex(YO9HP) pentru raspuns. Asta este si ideea mea de a avea doua directii acoperite cu cele doua antene. Cea de sus rotabila iar cea de jos fixa pe NA.Eu am luat legatura si cu cativa radiomatori care fac parte din echipe renumite in concursurile HF si care folosesc aceeasi inaltime de 9m intre antene pe acelasi pilon lucru de care sunt foarte multumiti. Ca sa nu mai zic de avantajul anumitor deschideri ale propagarii pe care le poti fructifica mai bine in anumite perioade cu antena de la 9m decat antena de la 18m, lucru de altfel confirmat si de altii.Oricum, cu si fara simulare tot o sa urc a doua antena pentru a vedea practic in locatia mea rezultatele pe care le pot obtine.
Stack-ul o sa fac cu dispozitivul facut de SJ2W pe care aproape l-am terminat si pregatit pentru teste.
Despre materialul atasat stiu de ceva ani si iti spun sincer ca este cel care m-am motivat sa incerc stack-ul...


73, Stefan YO7MGG


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori