miniVNA PRO win10 drivers

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

miniVNA PRO win10 drivers

Mesajde yo4hgx » Vin Feb 03, 2017 5:19 pm

Am achizitionat recent un miniVNA PRO al carui soft vna/J (orice versiune) nu vede portul serial (COM) deoarece se pare ca driverele nu sunt potrivite, desi le-am instalat conform indicatiilor din manual, in "Device Manager" la USB Controllers imi apare eroarea "Unknown USB Device (Link in Compliance Mode)", iar la proprietati "Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43) The SuperSpeed link to the USB device keeps going to an error state Compliance. If the device is removable, remove the device and then disable/enable from device manager to recover".

Are cineva o solutie la problema?

Multumesc,
73 de yo4hgx

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: miniVNA PRO win10 drivers

Mesajde YO5VAE » Vin Feb 03, 2017 6:11 pm

Nu m-am jucat cu aceasta scula insa am facut o mica cautare pe net si am gasit un "installation manual" - http://download.dl2sba.com/vnaj/manuals/Installation/InstallationGuide.pdf in care se zice ca trebuie instalate ultimele drivere FTDI de aici - http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm
In functie de versiunea de windows (X86 sau X64) descarci driverele si le instalezi. Ar trebui sa mearga fara probleme. Eventual poti descarca si ultima versiune de soft pentru analizor.
Succes!
73 de YO5VAE -Edy

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: miniVNA PRO win10 drivers

Mesajde yo4hgx » Vin Feb 03, 2017 7:31 pm

Multumesc dar, asa cum am mentionat si in primul post, am incercat deja cu driver-ele recomandate in manual, si in varianta "update" cat si executabil.

Pe Win7 de pe laptop-ul de la munca a mers direct, fara nici un upgrade la drivere sau Java, la fel si pe mobil cu aplicatia android a lui YO3GGX. Ceva imi spune ca driverele nu sunt compatibile cu Win10...

Am facut "cerere"pe yahoo-group dar vad ca dureaza "aprobarea".

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: miniVNA PRO win10 drivers

Mesajde YO5VAE » Vin Feb 03, 2017 7:34 pm

De vreo luna am instalat si eu un analizor de antene pe pc...windows 10 x 64. Dupa ce am instalat driverele a mers fara probleme. Sa nu se fi defectat cumva cipul FTDI...Eventual incearca alt cablu USB sa nu aiba ala vreo buba.
73 de YO5VAE - Edy

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: miniVNA PRO win10 drivers

Mesajde yo4hgx » Vin Feb 03, 2017 9:15 pm

Cu acelasi cablu merge pe alt laptop cu win7 iar daca ar fi stricat chip-ul ar trebui sa nu vada nimic pe porturile USB, ceea ce nu e cazul. Sau gresesc?

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: miniVNA PRO win10 drivers

Mesajde YO5VAE » Vin Feb 03, 2017 9:17 pm

Ai perfecta dreptate. Daca merge pe alt pc e o problema din drivere teoretic.
Ti-a mai mers pe PC-ul asta analizorul, pe alt sistem de operare?

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: miniVNA PRO win10 drivers

Mesajde YO5VAE » Vin Feb 03, 2017 9:32 pm

Tocmai am primit cateva mesaje de la Miron, YO3ITI, in care zice urmatoarele:
"Problema nu cred că este de la driverele FTDI. FT Prog ajută să depistezi eventuale probleme în cip-ul FTDI sau în FW. http://www.alauda.ro/2013/11/changing-ftdi-descriptors/Am scris mai demult un articol. Cel mai probabil e o problemă cu driverul HUB-ului USB de pe placa de bază a computerului; unele nu mai sunt suportate sub Win10. Și nu vreau să te dezamăgesc, dar e posibil ca (dacă nu găsești drivere actualizate pentru Win10 pe site la producătorul laptop-ului/ plăcii de bază) singura soluție să fie un downgrade la Win7.

Mai există o posibilă cauză: port-ul USB să nu ofere suficient curent dispozitivului respectiv. Unele laptop-uri au probleme."
Explicatia e buna si s-ar putea ca asta sa fie cauza.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: miniVNA PRO win10 drivers

Mesajde yo4hgx » Vin Feb 03, 2017 9:40 pm

Nu am incercat, am re-instalat doar win10, gandindu-ma ca l-am dat peste cap tot stergand si instaland drivere dar nu, face la fel, cand conectez miniVNA-ul i se aloca un port serial, spre exemplu COM7 dar dupa o perioada apare cu semn de exclamare eroarea din primul post, la USB controllers si com-portul nu este vazut de soft, atat vna/J-ul de pe site-ul original cat si varianta IG PRO.

Porturile USB insa sunt in regula, functioneaza toate cu hdd sau convertor USB-serial extern. Tot tind sa cred ca driverele nu se pupa cu win10...

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: miniVNA PRO win10 drivers

Mesajde yo4hgx » Vin Feb 03, 2017 9:43 pm

Acum am vazut si al doilea raspuns, am uitat sa mentionez ca m-am gandit si la curentul de pe USB si am facut proba cu un HUB cu alimentare proprie (externa), fara nici un rezultat.

Probabil ca va trebui sa ma multumesc sa folosesc jucaria doar pe laptopul cu win7 sau mobil. Mai sapam...


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori