Antena Magnetica

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde yo4hgx » Vin Mar 17, 2017 12:34 pm

yo4lhr scrie:Dupa antena magnetica cred ca urmeaza microvert, nu?


Nu, cel mai probabil un hexbeam. Nu m-am hotarat inca daca sa dau caciula de bani solicitata de producatorii de kituri sau sa ma inham sa o fac singur. Imi face cu ochiul si site-ul bulgarilor de la LZ Antennas...

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde yo4lhr » Mie Mar 22, 2017 11:08 am

Da. Observația este corecta. Daca te "înhami" sa o faci singur ... e o munca care aduce mari satisfacții. Cât despre kitul de la bulgari ... mai gandeste-te.
Părerea mea, dom'le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde yo4hgx » Vin Mar 24, 2017 1:24 pm

Bulgarii nu fac kit hexbeam ci au mai multe tipuri de antene "de-a gata" de vanzare, de la verticale la beamuri multi-element, multi-band. Dar asta e o alta discutie...

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde yo4hgx » Mar Mar 28, 2017 11:28 am

Up and running!

Primele teste cu rezultate mai mult decat suprinzatoare, cel putin in 40m. Acord perfect in 40m/30m/20m, am facut deja cateva DX-uri in 40m, astept weekend-ul pentru teste in 20m pe zi.

loop1.jpg
loop1.jpg (271.8 KiB) Vizualizat de 5641 ori

loop2.jpg
loop2.jpg (293.82 KiB) Vizualizat de 5641 ori

loop3.jpg
loop3.jpg (399.18 KiB) Vizualizat de 5641 ori

feed.jpg
feed.jpg (477.5 KiB) Vizualizat de 5641 ori

servo.jpg
servo.jpg (602.88 KiB) Vizualizat de 5641 ori

vacap.jpg
vacap.jpg (596.59 KiB) Vizualizat de 5641 ori

swr7.jpg
swr7.jpg (292.35 KiB) Vizualizat de 5641 ori

swr10.jpg
swr10.jpg (312.66 KiB) Vizualizat de 5641 ori

swr14.jpg
swr14.jpg (329.71 KiB) Vizualizat de 5641 ori


73 de yo4hgx

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde yo4hgx » Sâm Apr 15, 2017 1:27 am

Am testat azi cu balun-ul guanella, mai mult pentru rejectia curentului de mod comun. Diferenta de zgomot de banda uriasa... inca nu stiu daca e de bine sau pur si simplu se comporta ca un atenuator. Pe spectrum zice ca atenuarea este de sub 0.2dB pe toata banda HF...

Guanella 1:1
guanella.jpg
guanella.jpg (74.76 KiB) Vizualizat de 5484 ori


-10dB 0.1-30MHz
thru.jpg
thru.jpg (69.06 KiB) Vizualizat de 5484 ori


Atenuare balun
atten.jpg
atten.jpg (82.3 KiB) Vizualizat de 5484 ori

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde 4x1ad » Sâm Apr 15, 2017 9:30 am

@YO4HGX: este reconfortant sa vezi constructii home-made ingrijite dpdv mecanic si electric.

In ceea ce priveste balunul de tip Guanella, el va exhiba o curba de raspuns diferita si mai putin eleganta in conditii de masurare pe o sarcina reala (impedanta complexa/reactiva) fata de masuratoarea efectuata pe o sarcina rezistiva de 50 Ohm .

Ar fi extrem de util daca ai putea posta un clip cu evolutia zgomotului de banda larga la receptie cu si fara socul RF pentru curentii de mod comun. Daca ai la dispozitie un analizor de spectru sau RX SDR, ar fi interesant/educativ dpdv tehnic de vazut si valorile in dB ale reducerii de zgomot wideband.

Deoarece esti familiarizat cu 4NEC2, postarea (cand vei avea timp) diagramei de radiatie a antenei in conditiile tale specifice de locatie (insotita de valorile impedantei complexe in benzile acoperite, randamentul de electric precum si randamentul de radiatie rezultate din simulare) va fi foarte benefica pentru ca, impreuna cu rezultatele practice in trafic, va intregi imaginea reala a posibilitatilor antenei experimentate de tine si va permite o evaluare realistica a diverselor pierderi.

Succes mai departe in experimentari si continua sa ne tii la curent si pe noi cu concluziile experimentarilor.

Paste Fericit,
Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde yo4hgx » Lun Apr 17, 2017 4:22 pm

@Morel - multumesc pentru incurajari, intradevar, in regim de home-made este extrem de greu, as zice aproape imposibil, sa realizezi o constructie functionala si mai ales fiabila. Nu mai pun la socoteala aspectul. E greu, mi-a fost foarte greu, fiecare detaliu minor a fost si este in continuare o provocare, fiecare surubel, fiecare reper aparent simplu a necesitat efort si timp. De la simplu indoit o teava in cerc, pentru care apropo, a trebuit sa construiesc un "dispozitiv" in acest sens pe cont propriu, care desi pare o gluma, numai cei ce au incercat stiu ca nu e chiar asa, pana la alimentare, cu transformator, in serie, direct, mai apoi pentru multi-band gasirea prizelor, configuratia transformatorului, etc.... da, demult nu am mai avut o asa provoare!

Am citit mult, cam tot ce se poate citi in acest sens, am invatat mult si mai ales am verificat practic cam toate variantele de configuratii magnetice. Aici as avea multe de comentat... senzatia mea, strict personala, este ca multi autori de tutoriale, desi extrem de bine documentati, nu au experienta personala ci doar au preluat si pe alocuri completat sau extrapolat ceea ce se gaseste deja pe internet. Dealtfel se poate observa cu usurinta ca aceleasi poze, mereu aceleasi, sunt folosite in prezentarea, spre exemplu, a diferitelor metode de alimentare.

Revenind la prezent, da, am facut cateva teste cu si fara balun-ul guanella, insa nu le-am documentat. Din pacate nu sunt un teoretician si mai ales nu sunt un om foarte organizat, lucrez mult din instinct si invat cum se zice "on the fly", pentru a folosi informatiile ulterior si mai putin pentru a impresiona "audienta". Sincer, nici nu stiu de ce am deschis acest topic... probabil doar pentru ca m-am saturat de polemicile FRR si tineri impotriva crocodililor.

Una peste alta, antena lucreaza minunat, peste asteptari as putea spune... am facut ceva legaturi YO care m-au bucurat mai mult decat orice DX.

O (ultima) poza cu guanella balun montat chiar imediat sub cutia de alimentare.
guanella.jpg
guanella.jpg (102.33 KiB) Vizualizat de 5370 ori


73 yo4hgx


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori