Antena Magnetica

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Antena Magnetica

Mesajde yo4hgx » Joi Feb 09, 2017 5:43 pm

Cum nu pot intinde o sarma suficient de lunga sa radieze decent in 40-30m ma chinui de ceva timp cu o magnetica. Am inceput prin a construi un "indoitor de tevi" cu ajutorul caruia am reusit sa obtin un cerc (relativ) cu diametrul de cca 0.9m, dintr-o teava de cupru pentru instalatii sanitare cu diametrul de 15mm si lungimea de 3m.

roller pipe 2.jpg
roller pipe 2.jpg (77.55 KiB) Vizualizat de 7185 ori

0.9.jpg
0.9.jpg (74.31 KiB) Vizualizat de 7185 ori


I-am atasat un variabil in vid 4-100pF in partea superioara.

capacitor.jpg
capacitor.jpg (37.07 KiB) Vizualizat de 7185 ori


Apoi am inceput testele pentru alimentare. Am refuzat din start solutia de alimentare prin bucla faraday sau simpla, datorita cuplajului prea slab. Gamma pare varianta preferata de noul producator italian Ciro Mazzoni care reclama o distorsionare a radiatiei in regim "controlat" pe care o numeste "directivitate". Pe mine nu m-a convins asa ca am ales calea mai neortodoxa a transformatorului un-un. Despre bal-un mai tarziu.

Am inceput testele cu un toroid FT140-61, in primar avand bucla antenei iar in secundar, prin tatonare, am determinat 7 spire pentru 20m si din ce in ce mai putine pentru benzile superioare.

1_7 trafo.jpg
1_7 trafo.jpg (33.69 KiB) Vizualizat de 7185 ori


In aceasta configuratie, cu antena atarnata de usa "camerei de joaca" am facut mai multe legaturi, antena tragand surprinzator de bine.

0.9m.jpg
0.9m.jpg (61.84 KiB) Vizualizat de 7185 ori


Am trecut asadar la pasul urmator, pentru a cobori frecventa de rezonanta si a pastra o eficienta decenta am dublat diametrul cercului, folosind 2 tevi similare celei din primul experiment. Avand cercul "rupt" in doua jumatati, m-am gandit sa imbunatatesc cuplajul cu bucla principala prin marirea numarului de spire din primar dar pastrand raportul de transformare de 1:7, analizorul de antena aratand un SWR perfect la rezonanta (Xl=Xc), cu 5:35 spire pe FT140-61.




Si aici a inceput "distractia", dupa cca 10 minute de emisie cu 100W SWR-ul a luat-o razna, cauza fiind vizibila cu ochiul liber: supra-incalzirea transformatorului.

ft140-61.jpg
ft140-61.jpg (54.09 KiB) Vizualizat de 7185 ori


Neavand mai multe toruri pentru a le uni, am testat cu unul mai mare, atat ca dimensiuni fizice cat si ca permeabilitate AL, 4:28 spire pe FT240-43. Nici acesta insa nu a rezistat, in mai putin de 15min SWR-ul incepand sa "alunece" in frecventa.

ft240-43.jpg
ft240-43.jpg (67.2 KiB) Vizualizat de 7185 ori


In acest stadiu am o oarecare disputa cu cativa amici si mai ales pe un (alt) forum, unde toata lumea a conchis, parca de comun acord ca, evident, miezul torurilor de ferita intra in saturatie si singura solutie este impachetarea a mai multor toruri unul peste altul. Aproape ca am fost luat la pietre cand am adus in discutie teste pe pulbere de fier, argumentul fiind: ferita - aplicatii de banda larga, pulbere = circuite acordate.

Fara a intra prea adanc in amanunte, prin natura constructiva antena magnetica nu este un ... circuit acordat pana la urma? Si nu justifica folosirea miezului de pulbere de fier?

Fiind un incapatanat incurabil, am incropit un un-un pe un miez de pulbere de fier T200-6 pe care l-am gasit prin cutia cu maimute, care adapteaza perfect in 40m si nu se incalzeste nici macar o idee, timp de mai multe ore de emisie cu 100W.

t200-6.jpg
t200-6.jpg (85.53 KiB) Vizualizat de 7185 ori

swr.jpg
swr.jpg (60.33 KiB) Vizualizat de 7185 ori


Am scos antena din casa si am mutat-o la baza zidului casei cu inaltimea de cca 2m de unde am facut cateva zeci de legaturi, printre care si cateva interesante cum ar fi PV8ADI.

Inainte de a trece la faza de constructie finalizata, cu cutii de protectie pentru servo-motorul variabilului si a releelor de sunt a tranformatorului, rotor, catarg, etc., sunt curios sa aud cateva opinii despre folosirea pulberei de fier la realizarea transformatorului de impedanta al alimentarii unei antene magnetice.

73 de yo4hgx

1.8m out.jpg
1.8m out.jpg (78.25 KiB) Vizualizat de 7185 ori

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde YO4BKM » Joi Feb 09, 2017 8:36 pm

Mai întâi de toate felicitări pentru experimente! Și, după cum spunea Nansen, „dacă ai reușit, continuă; dacă nu ai reușit, continuă”.
Pulberea de fier, numită acum peste 50 de ani „fier divizat” a fost primul material pentru miezuri de RF. S-a folosit în mai multe moduri, unul din ele era sub formă de sârme foarte subțiri, oxidate la exterior pentru întreruperea curenților turbionari (Foucault) și creșterea randamentului prin reducerea pierderilor prin efect Joule în miez. Acest lucru se practica la transformatoare care lucrau în RF la zeci de kHz, peste această frecvență pierderile deveneau prea mari. Prin anii 1960 am avut în mână astfel de transformatoare scoase din aparate vechi, miezurile aveau o lungime de cca 60 mm, erau alcătuite dintr-un fascicul de astfel de sârme lipite cu parafină, diametrul fasciculului de cca 6 mm peste care era înfășurat transformatorul. Mă amuzam îndoind sârmulițele de câteva zecimi de mm care, din cauza izolației din oxid erau destul de rigide și se frângeau cu un „pârâit” surprinzător la acel diametru minuscul. Un alt mod de utilizare a fost sub formă de pulbere, granulele erau oxidate la exterior tot pentru blocarea curenților turbionari, apoi presate sub formă de miez cu sau fără filet, cu un liant dintr-un fel de rășină. Dar nu funcționau la frecvențe de ordinul mai multor MHz. Am recondiționat în 1975 un aparat german cu reacție fabricat prin 1933, tip Volksempfänger, pe unde medii și avea circuitele acordate cu miez din fier divizat. Reacția era pe transformator cu miez, primarul și secundarul pe miezuri separate iar dozarea reacției se făcea prin depărtarea sau apropierea bobinelor acționând un buton exterior.
Nu știu dacă și unde se poate găsi pulbere de fier cu pierderi mai mici decât ale feritei la care divizarea particulelor este mult mai fină, la fel și izolarea lor.
Cât privește saturarea miezului, ea se produce în două moduri: prin amplitudine și prin frecvență. Sunt convins că ai ales miezuri care să suporte frecvența numai că aici am avut o pățanie urâtă de tot. Acum vreo 15 ani lucram deja de cca 10 ani cu un A412 HM, etaj final de 4 W, doi transzistori în contratimp și transformator de ieșire de bandă largă. Puterea disipată pe tranzistori trecea de 20 W și suportau astfel dezacordări până la cele produse de lipsa antenei pe emisie, lucru verificat deseori. Secțiunea miezului asigura și ea peste 20 W. Am lucrat ani de zile așa până ce odată, nu știu de ce, probabil miezul devenise prea bătrân, tranzistorii s-au ars pe sarcina cu care lucram obișnuit (antenă LW) în plin trafic, miezul frigea de se lipea pielea degetelor pe el și se acoperise cu ceva uleios, de parcă transpirase. Am refăcut etajul final cu transformatorul pe aer, cu alte numere de spire. Un alt exemplu. Un amic mi-a dat un tor din ferită pentru 100 W scos dintr-un balun industrial până la 30 MHz. L-am testat făcând pe el un transformator 1:1 cu 5+5 spire, am legat primarul la TS 130 S, secundarul la un bec de 60 W și, la mai puțin de 60 W emisie continuă pe 14 MHz, miezul a început să frigă. Nu am reușit să aflu cauza. Dar de atunci nu mai folosesc miezuri din ferită la bobinele de putere.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde yo4hgx » Joi Feb 09, 2017 10:11 pm

@yo4bkm: interesante... amintiri, nu ai mentionat insa care e pararea ta, concret in cazul de fata: pulbere de fier sau ferita?

Insist deoarece am inceput sa am oarece dubii, desi acordul nu s-a mutat nici macar un milimetru din frecventa si este extrem de stabil chiar si dupa timp lung pe emisie... am senzatia ca nu trage la fel de bine ca ferita, cel putin la receptie si este foarte greu, aproape imposibil sa fac teste comparative. Cel putin nu in timp real!

Si ca sa clarific cateva puncte pe care le-ai atins, in cazul feritei am folosit prima data FT140-61 cu AL=150 (wideband trasformer 20-500MHz; High Q inductor 5-400MHz; RFI surpression >20MHz) dupa care, avand in vedere ca banda de 40m este un pic prea jos fata ce zice fisa tehnica pentru trasformatoare de banda larga am schimbat cu FT240-43 cu AL=1075 (wideband trasformer 5-400MHz; power transformer 0.5-30MHz; RFI 5-500MHz) dar care tot s-a incalzit. Foarte tare!

Pulberea de ferita zice ca nu e potrivita pentru transformatoare ci doar pentru inductoare, insa T200-6 cu AL=10.4 (3-40MHz) in configuratia 3:23spire asigura o adaptare perfecta si, asa cum ziceam, nu se incalzeste nici o idee.

Mi-am amintit formula de calculare a inductantei minime a bobinelor transformatoarelor RF: L=4 * Z / 6.28 * F , unde Z este impedanta mica iar F frecventa de interes. In cazul de fata, pe partea de 50 ohmi reiese o L=4.55uH, cele 23 de spire pe T200-6 (pulbere) depasind aceasta valoare. Pe cealalta parte, a antenei, nu stiu exact de impedanta complexa este insa avand in vedere ca raportul este de peste 1:7.66 presupun ca sub 1 ohm, valoarea inductantei minime fiind depasita de cele 3 spire din primar.

Cu ferita cu AL=150 dar mai ales cu AL=1075 valorile minime ale inductantelor sunt depasite de foarte multe ori... si nu stiu daca asta e neaparat un lucru bun.

Revin, exista vreun considerent ca sa justifice senzatia mea, strict subiectiva, ca pulberea e parca mai slaba la receptie decat ferita?

73 de yo4hgx

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde YO9IRF » Joi Feb 09, 2017 10:42 pm

@YO4BKM, problema incalzirii torului in cazul testului cu becul se rezolva cu fizica de gimnaziu: 220V, 60W, legea lui Ohm. Iar daca intram in fizica de liceu deja lucrurile sunt si mai evidente, wolfram-ul are o curba temperatura-rezistivitate abrupta iar filamentul are o inductanta semnificativa in HF. In cuvinte putine, folosirea becului ca sarcina artificiala e o prostie. (nu vreau sa jignesc, dar vreau sa fie foarte clar pentru cei care citesc si care ar putea ramane cu ideea gresita)

@YO4HGX felicitari pentru constructie !

In secundarul transformatorului sunt curenti foarte mari, pentru 1:7 si 100W vorbim de ~10A curent de RF ce calatoreste doar pe suprafata conductorului (skin effect). Sarma folosita e neadaptata scopului, motiv pentru care parte din energia RF se disipa rezistiv in infasurarea secundara si incalzeste transformatorul.

A doua observatie ar fi numarul de spire folosite pentru fiecare infasurare. Pentru a minimiza capacitatea parazita (si implicit pierderile, imbunatatind totodata si linearitatea raspunsului in frecventa) e recomandat sa folosesti numarul minim posibil de spire; un echilibru bun pentru transformatoarele RF de putere e ca reactanta (in modul a) infasurarii sa fie de 4 ori mai mare decat sarcina conectata. Cu alte cuvinte, primarul transformatorului tau ar fi ideal sa aiba o reactanta de ~200 ohmi la frecventa minima de lucru.

Al (inductanta tipica) pentru FT240-43 e de 1075, ceea ce inseamna ca la 7MHz cu 28 de spire ai avea o reactanta teoretica de ... 37kohm. Bineinteles, in practica valoarea e mult mai mica pentru ca cele 28 spire inghesuite pe acel tor sunt cuplate capacitiv intre ele, insa valoarea e foarte departe de "best practices".

Al tipic pentru T200-6 e de 10.4, ceea ce se traduce printr-o reactanta de 358 ohmi la 7MHz cu 28 spire. Sigur, e foarte aproape de dezideratul nostru (drept dovada functioneaza OK in practica), dar capacitatea parazita din transformator ramane (spirele sunt la fel de apropiate pe miez). Impactul ei de neobservat pentru ca asa cum ai spus antena e un circuit rezonant pe care il acordezi din condensatorul variabil, dar nu e previzibil impactul asupra eficientei.

Solutia mai buna e cea de la care ai plecat, 7 spire pe FT140-61 folosind insasi bucla de teava drept secundar. Infasurarea primara are 323 ohmi la 7MHz si scapi de pierderile rezistive suplimentare din secundarul facut cu sarma subtire. Sigurul pericol e ca te apropii de Flux-ul maxim suportat de miez (40 vs 57), dar inca marja e suficienta.

Seara buna,
Razvan.

PS: http://toroids.info pentru calcule rapide.

Edit: am scris mesajul fara sa vad ultimul mesaj de la YO4HGX. Scuze pentru unele idei duplicate !

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde yo4hgx » Joi Feb 09, 2017 11:32 pm

@yo9irf: multumesc pentru confirmare, se pare ca desi din punct de vedere electric, al adaptarii de impedante functioneaza perfect, in cazul de fata specific pulberea produce pierderi mari de eficienta. Dar cum ziceam, din pacate nu pot face un test comparativ in timp real dar simt la ureche ca antena nu mai trage la fel ca si cu ferita.

Ca fapt divers, eram pregatit cu sarme de cupru solid emailat de 2mm si 1.25mm, pentru experimente insa mi-a fost mai usor cu multifilar izolat. Urma ca daca mergea cat de cat, in sensul ca daca nu se incingea atat de tare ci doar eventual se incalzea in limite acceptabile, sa fi executat varianta finala cu cupru solid. Nu am mai ajuns acolo... inca!

enamelled.jpg
enamelled.jpg (1.21 MiB) Vizualizat de 7032 ori


Doua probleme, prima ar fi ca nu am gasit teava de 6m dintr-o bucata si va trebui cumva sa le lipesc iar a doua ca torurile de ferita FT140-61 sunt catalogate 20-500MHz (wideband transformers). Ce crezi, merg in 7MHz?

Am si un FT240-43 catalogat 5-400MHz (wideband tranformer) insa datorita dimensiunilor specifice gaura e prea mare pentru teava de 15mm pentru a permite un cuplaj strans in secundar. Si in plus, AL-ul nu e prea mare... 1075?

73 yo4hgx

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde yo2dno » Vin Feb 10, 2017 1:06 am

@4hgx: Am facut si eu o magnetica, cu d=1,10 m, o folosesc pe 80m, pe balcon la bloc, randamentul e jos de tot la dimensiunea asta, dar e cea mai buna antena pe care o am pe 80 m (si singura, hi) si ma pot folosi de ea. Varianta cuplajului gamma a fost cea mai buna, la mine, am incercat si cu bucla 1:5, cum e data mai peste tot antena magnetica, dar mi s-a parut si mie cuplajul slab. Cu gamma mi-a crescut si receptia si (daca am gasit punctul potrivit) swr-ul s-a putut face 1:1 din condensatorul de sus. Din pacate cu cuplajul gamma sint blocat pe o banda (ar trebui conectat in alt loc pe fiecare banda), dar in cazul meu nu am nevoie de antena magnetica decit pentru 80m. Oricum, nu stiu daca merita compromisul cu tor, cuplajul gamma isi face bine treaba si nu se incalzeste deloc, hi...

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde YO9IRF » Vin Feb 10, 2017 2:19 am

Recomandarile producatorului (ex: 20-500MHz wideband transformer) sunt doar recomandari, si trebuiesc coroborate cu specificatiile tehnice si cu validari experimentale pentru aplicatia ta. Nu inseamna ca nu merge mai jos de 20MHz, ci doar ca e posibil ca un alt material sa se comporte mai bine acolo, sau ca va merge OK doar cu anumite tipuri constructive de transformatoare.

Oricum, aici nu vorbim de wideband transformers (caz in care se urmareste un raspuns cat mai constant pe o banda larga de frecvente, lucrand in general la semnal mic - receptoare, mixere, etc) ci de power transformers (se urmareste transferul maxim de energie), caz pentru care materialul 43 e recomandat pentru gama 0.5-30MHz iar 61 pentru 2-50MHz.

In general conductoarele multifilare sunt de preferat in RF, pentru ca au o suprafata a conductorului considerabil mai mare decat o simpla sarma, pentru acelasi diametru. Asa ca ai facut alegerea mai buna, insa tot e mult prea subtire pentru 10A de curent RF. Asta e si motivul pentru care antenele magnetic loop trebuiesc facute dintr-o teava de cupru, cat mai mare in diametru si de preferat fara imbinari - curentii sunt foarte mari si rezistentele conductorilor au un impact foarte mare asupra eficientei.

Ca ultima chestie, la transformatoarele pe toruri nu e extrem de important ca infasurarile sa fie apropiate pentru a avea cuplaj maxim. Campul magnetic e inchis, atata timp cat conductorul trece prin centrul torului transferul de energie se va face foarte bine. Asa ca poti folosi cu incredere toruri mai mari, eventual poti introduce niste distantiere din material dielectric care sa tina teava ("secundarul") centrata.

Seara buna,
Razvan.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde YO4BKM » Vin Feb 10, 2017 10:28 am

YO9IRF, „prostia” cu becul pentru acord am folosit-o cu succes de prin anii '70, foloseam becuri baionetă pentru semanle de nivel mic, becuri de lanternă sau auto la semnale de cîțiva W sau becuri de iluminat la semnale de putere și mereu a mers bine de la 3,5 MHz la 432 MHz, permițând să fac acordul etajelor din TX fără instrumentele de astăzi. Efectul inductanței filamentului se manifestă printr-o luminozitate sporită a becului, un bec de 60 W pus la 144 MHz se face „alb” la cca 35-40 W RF, chestie probată. Am făcut zeci de astfel de teste pe câteva decenii, inclusiv testări de ferite pe vremea când nu aveam garanția caracteristicilor lor, făceam pe ferită un transformator, alimentam cu el un bec cu RF și, dacă ferita se încălzea, însemna că avea piereri mari la frecvența la care era testată. Nu văd ce legătură este între miezul torului de ferită prin care nu trece curentul din filamentul becului și legea lui Ohm pe circuitul TX-transformator-bec, curentul din bec nu trece prin miezul de ferită, numai curenții turbionari pot încălzi ferita și aceștia depind de pierderile din miez. Aici contează și puterea transferată prin miez, miezul de care am vorbit asigura puterea și am alimentat transformatorul de la TX prin intermediul unui AT, impedanța sarcinii se încadra în plaja de reglare a AT. Am reluat testul folosind un transformator pe aer, becul indica putere mare furnizată de TX. Iar becul a fost decenii bune o prostie ... utilă și la case mari, probabil că pe atunci nu se știau atâtea câte ai arătat despre caracteristicile unui filament de bec, dar ce am arătat a fost testat și confirmat practic. În cărți precum Antennenbuch de Carl Rothammel se arată scheme care folosesc lămpi cu incandescență ca instrument de măsură în RF, la reflectometre, powermetre, inclusiv inseriate pe linia de alimentare a antenei pentru controlul indirect al puterii, unde perturbarea produsă de caracteristicile filamentului este destul de importantă. Dar este o carte învechită, din mileniul trecut, chiar dacă nu a dezamăgit pe nimeni care a învățat din ea, poate că nu ar strica să mai fie citită din când în când, o am în două ediții în limba germană, una militară, așadar ediție serioasă. În excelentele scheme de TX ale regretatului YO3AVE se folosea în emitorul tranzistorului final un bec de lanternă ca protecție „dinamică” a tranzistorului (prin caracetristica lui neliniară), când emițătorul rămânea fără antenă sau era puternic dezacordat becul se aprindea (cădea pe el o tensiune mare) și tranzistorul se bloca, în regim normal filamentul era abia aprins și pâlpâia în ritmul gradului de modulație de tip AM pe final și prefinal. Am folosit acest lucru cam 15 ani și nu am avut probleme, acordam cuplajul cu antena după minimum de luminozitate pe becul din emitor. Pe de altă parte, tot din motiv de bec s-a înfierbântat pe neașteptate torul de ferită din A412 la numai câțiva W debitați pe antenă, nu pe bec, deși a funcționat ani în șir fără probleme și chiar cu dezacordări mari? Și, când am trecut pe transformator în aer a mai mers iarăși ani buni fără probleme. Dacă ai aici o explicație, mi-ar prinde bine.
Revenind la întrebarea lui YO4HGX, pe vremuri am folosit ca transformator 1:4 simetric-asimetric în 144 MHz banalul transformator pe carcase de poliamidă care făcea adaptarea antenelor TV Yagi cu dipol închis la cablu coaxial (se găseau în comerț), era introdus într-o carcasă de plastic montată pe dipol. Eu îl foloseam la ieșirea din TX, asimetrică, pentru a cupla o linie bifilară panglică TV, la o putere de 60-80 W, funcționa ireproșabil. În prezent am un AT HM pe 3,5---30 MHz cu bobinele pe aer, balunuri de simetrizare tot pe aer, am arătat că nu mai folosesc ferite la transformatoarele de putere. Înclin să-i dau dreptate lui YO4HGX, miezurile magnetice transferă putere în cazul transformatoarelor (transferul se face prin miez, puterea transferată este puterea consumată de sarcină și îl poate încălzi), în cazul inductoarelor rolul miezului este de a mări inductanța prin permeabilitatea lor, nu să transfere putere de la primar la secundar prin secțiunea miezului, aici nu există un consumator de putere. Cât privește efectul defavorabil al pulberii din fier la recepție cred că explicația stă în pierderile care sunt mai mari în fier decât în ferită, numai că acest neajuns ar trebui să se manifeste și la emisie, mai ales prin încălzire, dar este posibil ca fierul, având o conductibilitate termică cu mult mai bună decât ferita, să se răcească mai eficient, miezul se încălzește în tot volumul dar disiparea spre periferie este mai bună la fier.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde yo4hgx » Vin Feb 10, 2017 1:36 pm

@yo2dno: 1.1m pentru 80m este mult, mult prea mica! Poate pentru receptie mai e cum mai e desi, daca ma interbi pe mine eu as spune ca prinzi mai mult cu cablul coaxial decat cu antena in sine iar pentru emisie probabil s-ar obtine rezultate mai bune pe sarcina artificiala. Glumesc! Deocamdata vreau sa acopar benzile de 40-30m, pentru care 1.8m ar trebui sa ofere o eficienta acceptabila. Asta daca reusesc sa elimin pierderile artificiale, ale alimentarii si imbinarilor. Gamma ar trebui sa ofere o adaptare decenta, intre cele 2 benzi de interes nefiind mare diferenta. Am ales insa sa experimentez putin cu transformatoare deoarece, cu cateva relee si cu un variabil in vid cu plaja mai mare ma gandesc ca as putea sa cobor si in 80m si sa urc si in 20m. Daca insa nu voi fi multumit de rezultate o voi lua de la capat cu experimentele, gamma... alfa si omega!

@yo9irf: inca odata multumesc, se pare ca am (re)gasit drumul cel bun. Aseara nu m-am putut culca inainte de a mai face un test, cu 14 (dupa tatonari am urcat la 16) spire in primar si 2 in secundar pe 2 toruri FT140-61 in dubla. Pare ca e in regula, nu stiu daca se incalzeste, prea frig sa ies din pijamale, dar acordul nu a fugit deloc dupa cateva zeci de minute de emisie. In weekend voi verifica mai mult.

Ma roade insa ceva, chiar si la trecerea buclei antenei prin gaura toroidului tot transformator un-un ramane, ori bucla inchisa, chiar si in miniatura cum este cazul antenei magnetice este echilibrata si asadar ar trebui folosita o forma de alimentare de tip balun. Ma gandesc sa incerc un guanella pe 2 toruri cu raport de transformare 1:64 (2:16 spire pe fiecare tor) care sa ofere si echilibrare pe langa transformare. Oare are rost?

P.S. Ti-as fi recunoscator daca te-ai opri aici cu comentariile despre becuri folosite drept sarcina artificiala.

@yo4bkm: cum foarte bine stii, probabil mai bine decat mine, antena magnetica prezinta o rezistenta de radiatie de sub 1ohm astfel incat balun-urile sau un-un-urile comune comerciale, cu rapoarte de transformare de 1:4 sau 1:9 nu se potrivesc. Chiar si daca s-ar alege adaptare LC, pentru un Z complex = 0.09 +j0.92 (cum prezice 4NEC2) ar fi nevoie de o bobina de cateva zeci de nH si nu vad cum s-ar putea construi pe aer, in sensul dimensiunilor practice si capacitatii parazite.

Nici eu nu sunt pe deplin lamurit in privinta feritei vs pulberii de fier! Problema este ca am facut testele in zile diferite, bazat strict pe senzatiile proprii, si cum propagarea si conditiile de qrm local au variatii uriase mi-e teama ca pot trage concluzii gresite.Teoretic miezul de pulbere folosit si numarul de spire asigura minimumul teoretic necesar de inductanta.

Cred ca pana la urma tot empiric ma voi lamuri, daca ma lasa vremea ma bate gandul sa folosesc miniVNA-ul pe post de generator intr-o sarma scurta si sa-l plasez la cateva sute de metri departare, dupa care sa verific nivelul receptiei cu ferita si cu pulbere de fier.

73 de yo4hgx

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Antena Magnetica

Mesajde YO9IRF » Vin Feb 10, 2017 2:51 pm

@YO4BKM: fara suparare, argumentatia "am facut-o si eu, au facut-o si altii, ni se pare ca merge" nu e una stiintifica. Un bec de 60W /220V are o rezistenta a filamentului de peste 800 ohmi la incandescenta precum si o componenta reactiva semnificativa dar necunoscuta, faptul ca lumineaza nu inseamna ca e bun ca sarcina artificiala de 50 ohmi. Suntem in 2017 si avem acces la orice resursa, nu mai e nici o scuza pentru care sa propagam radioamatorismul empiric. Si din respect pentru doleanta lui YO4HGX, ma opresc aici pe subiectul asta.

@YO4HGX: nu imi e clar de ce crezi ca e nevoie de mai mult de o spira in secundar; am explicat mai sus, conductorul ala e mult prea subtire pentru curentii vehiculati in secundar si iti genereaza probabil mai multe pierderi decat orice altceva ar compensa.

Oricum, din imagini mie mi se pare ca folosesti un Bal-Un cu o separatie totala intre primar si secundar, care e probabil si cea mai buna solutie. Datorita particularitatilor antenei (curenti RF mari), folosirea unui sistem de adaptare cu o legatura directa intre primar si secundar (Guanella, Ruthroff etc) iti vor aduce inevitabil niste curenti de mod comun pe linia de alimentare.

Razvan.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori