antena pentru receptor radioamator

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO4SI » Dum Mar 12, 2017 11:28 pm

Bun venit in lumea mirifica a undelor electromagnetice. Si zgomotul radio este tot unda electromagnetica. Dar este ca si gunoiul menajer. Cautam mereu sa scapam de el. O activitate interesanta ar fi sa cauti sa identifici sursa. Un fel de vanatoare de vulpi. Cu un receptor de unde medii. Magazinul de jos poate fi sursa principala. Sfaturile primite sunt foarte OK. Dar sa stii ca eu am renuntat de multi ani sa mai cositoresc pe la antene. Am aflat si eu de altii : Cureti bine firele, le pui in contact ferm, eventual le matisezi cu cateva spire de sarma subtire de cupru. Acoperi cu cateva spire de banda adeziva transparenta. Apoi, foarte important, acoperi totul cu banda de cauciuc crud, care se gaseste in comert. Si presezi cu degetele sa etansezi perfect. Am avut surpriza placuta, cand dupa mai multi ani am desfacut o asemenea legatura si... cuprul stralucea de parca atunci l-am pus !
Si nu uita, ai o oferta de consultare prin telefon de la un experimentat radioamator din GL. Invinge-ti timiditatea si suna-l . Propagarea sa fie cu tine, vorba unui batran radioamator ! Succes ! 73s !
Mircea = yo4si.

YO4096GL
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:27 pm
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO4096GL » Lun Mar 13, 2017 9:08 am

Multumesc ptr. sfaturi.Dar nu stiu nr. de telefon.Multumesc .

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO5VAE » Lun Mar 13, 2017 10:04 am

YO4RYU scrie:Salut, dupa indicativ se pare ca esti din Galati, si mie si altor radioamatori galateni ne-ar face placere sa te ajutam, suna-ma la 0728157550!
P.S. Avind deja un receptor, nu are sens sa faci receptie pe internet!
Cu stima, Ginel - YO4RYU.

YO5RXM
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 24, 2016 11:42 am
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO5RXM » Dum Apr 16, 2017 11:52 pm

Eu la bloc, intre betoane, folosesc cu succes atena mini-Whip: http://www.radiopassioni.it/pdf/pa0rdt-Mini-Whip.PDF. Este o antena activa, montajul e intr-o cutie facuta din tub de PVC montata in capatul unui bat de undita de fibra, de 5m (extins). Alimentarea e prin feeder-ul coaxial si sunt multumit de rezultate, in domeniu 0,2-30Mhz. Tranzitorii i-am comandat de pe TME. In mod evident, e doar antena de receptie.
Antena sta montata permanent pe balcon (si eu stau tot la et. 1). Ce e mai interesant e ca betoanele formeaza o cusca Faraday atat pentru semnalele RF utile (deci imposibil sa receptionezi ceva in casa), dar si pentru interferente (la 2m in exteriorul cladirii zgomotul RF datorat electrocasnicelor e destul de bine atenuat de armatura de fier beton a blocului).
Apropo, asta e acelasi model de antena cu cel folosit de autor pentru websdr ;).


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori