Trap vertical Hustler 5BTV

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Trap vertical Hustler 5BTV

Mesajde yo4hgx » Dum Dec 03, 2017 12:48 am

Am citit despre problema mai recenta a trapurilor, la a mea insa nu e cazul fiind din generatiile mai vechi. Cum ziceam, antena a stat prin iarba cativa ani asa ca mi-a luat ceva timp si efort sa o refurbisez, proces soldat si cu decalibrarea trapurior.

Intre timp am inteles insa ca rezonanta trapurilor este o valoare relativa, putand fi ajustate functie de situatia specifica. Ma intreb totusi ce faci in cazul yagi-urilor, acolo trebuie sa le ai acordate cumva.

In fine, am tras acordul in 14-21MHz prin jonglarea cu lungimea elementelor si capacitatea trapurilor si reajustat apoi 40m in cw din lungimea radialelor. Pentru zona ssb trebuie sa intervin cu tunerul dar nu sunt dintre cei care se sperie de un pic de swr.

Pare in regula, cum era de asteptat un pic mai galagioasa decat dipolul din pod si destul de selectiva datorita TOA dar e nevoie de mai mult timp pentru o evaluare corecta. Dupa vacanta!

73


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori