Antena cadru mare orizontal

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena cadru mare orizontal

Mesajde YO3AOE » Mie Noi 29, 2017 5:00 pm

Pt.YO3FFF-Draga Cristi,nu stiu exact cum este la bloc-ma refer evident la zgomot-dar cam banuiesc,cu toata aparatura si gadget-uri-le unor zeci de familii concentrate intr-o singura cladire ar trebui sa fie un iad-hi!,desi nu este nimic de ris,cel putin asa se pling cam toti in situatia asta,chiar stiu pe citiva radioamatori locatari la bloc-totusi nu prea multi-care au renuntat sau ii bate gindul sa renunte la gama de unde scurte din acesta cauza.Aici pot sa spun ca am ceva noroc,fiind o casa de gen vila sintem singurii locatari din cladire,dar-dupa cum iti scriam-am avut si eu foarte mult de tras cu zgomotul generat chiar de aparatura noastra electro-casnica.La bloc, partea cea mai proasta-cel putin dupa parerea mea-este faptul ca multimea de aparatura electro-casnica,care in general lucreaza si radiaza la frecvente relativ joase de genul undelor ultra-lungi,induce aceasta radiatie direct in scheletul-armatura de fier beton din pereti,astfel ca practic esti prins intr-un fel de cusca Faraday inversa,in interiorul careia aparatura noastra este supusa unui cimp complex enorm si relativ uniform din toate partile.Prima investigatie-si cea mai importanta!-este sa stabilesti exact cum-deci pe unde-patrund perturbatiile respective in statie,adica pe calea de alimentare sau prin borna de antena.Treaba asta se stabileste simplu,receptionind o perturbatie puternica,apoi scotind temporar antena si inlocuind-o cu o mufa tata de antena cu pinul central lipit scurt,gros si sigur la masa,deci o mufa de cablu cu scurt facut intentionat in interior-ATENTIE!!!-SA NU CUMVA SA TRECI ACCIDENTAL PE EMISIE IN ACEASTA FAZA,cel mai bine ar fi sa scoti mufa microfonului de la statie. Daca perturbatia dispare total sau macar partial dar suficient de substantial, inseamna clar ca peturbatia patrunde in statie pe calea de antena,si in acest caz nu ajuta decit mutarea antenei cit mai departe de bloc,folosirea unui cablu coaxial de cea mai buna calitate cu tresa foarte deasa sau chiar dubla si argintata,si/sau folosirea unei antene cu circutul inductiv inchis de gen magnetica, cadru, bucla inchisa,etc..Daca perturbatia nu dispare, inseamna ca patrunde pe calea de alimentare,si-atunci trebuie luate masuri mai drastice si mai complexe,dublarea decuplajelor de r.f.-atit cele inductive cit si cele capacitive din intreg complexul statiei,ecranarea serioasa si apoi pamintarea tuturor ecranelor cablurilor inclusv cele de retea.Sigur ca ar exista si niste solutii radicale,in sensul sacrificarii unei camere sau macar a unei parti din ea numai pentru statie si/sau atelier-laborator de electronica aplicata,camera sau zona care sa fie amenajata ca o cusca Faraday,cu toate restrictiile de ecranare electro-magnetica si electro-statica si de decuplare si filtrare pe conductoare pe care le presupune acest sistem,dar solutia ar fi valabila doar in disperare de cauza,fiindca este foarte scumpa si pretentioasa.Mult! succes in ceea ce intreprinzi si 73!,Nelu


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori