Antena de receptie cu zgomot redus

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde yo7fb » Joi Dec 28, 2017 1:40 pm

Va salut!
In liceu aveam un profesor de matematică,. La el treceam "de mila, de pila sau de sila" La rusa am vazut ca aveti afinitati,sper ca si la engleza va descurcati.!
Aveti ceva info in atasament sau mai mult info pe:
http://active-antenna.eu.
La multi ani!
73 de yo7b,Marius.
Fişiere ataşate
3_ActiveAA_Antena_11.pdf
Active ant
(1.73 MiB) Descărcat de 295 ori

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 28, 2017 1:52 pm

Salut!,desi am facut-era obligatoriu!-limba rusa (si franceza) in liceu,in prezent ma descurc ceva mai bine cu engleza de balta-hi!,asa ca multam! pentru trimitere,deci cu antenele astea bucla nu este o poveste cu cocosul rosu-hi!,asa cum se pare ca o considera unii,ci chiar merita ceva atentie...73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 28, 2017 2:26 pm

Pt.YO7FB-Da,acesta este radioamatorul bulgar pe care-l mentionam in postarea mea initiala,nu-i mai stiam indicativul,dar ii citisem argumentatia tehnica detaliata,atita cita s-a putut intelege din/prin traducerea Google.Daca nu erau rezultate notabile,omul nu s-ar fi obosit sa aplice la modul comercial proiectul respectiv...

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde yo4hgx » Joi Dec 28, 2017 2:59 pm

Daca cititi cu atentie descrierea tehnica a lui LZ1AQ, in varianta dorita de dvs. cele doua antene (bucle) nu se cupleaza decat pentru a forma partea superioara a unui dipol vertical.

Ca veni vorba insa, a testat cineva preamplificatorul lui LZ1AQ? Intreb deoarece sunt un pic reticent la folosirea cablului UTP pentru RF...

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO5BFJ » Joi Dec 28, 2017 3:16 pm

YO3AOE scrie in postarea anterioara celei facute de mine "De altfel exista un studiu destul de serios referitor la astfel de antene si-cel putin asa mi se pare mie-bine argumentat/documentat,facut de un radioamator bulgar,nu-i mai retin exact indicativul,dar poate fi usor gasit pe Internet,omul este "pe felie"-hi!,adica pare sa stie despre ce vorbeste... Deci cunostea problema. Intreb si eu: Cine "mistocareste" pe acest site , eu care l-am luat peste picior fiindca pune tot felul de probleme pe care ori le cunoaste, ori nu au legatura cu radioamatorismul, sau el care ne crede probabil nepregatiti si incearca sa ne dea lectii sau sa ne faca sa ne pierdem timpul ?
QRT
La multi ani tuturor !
Adrian

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 28, 2017 3:23 pm

Da,am inteles,eu,fiind pensionar si deci avind resurse si conditii implicit mai modeste,marsez pe o varianta mai simplista,dar care pare a da inca rezultate satisfacatoare,respectiv doua bucle identice de cite un metru diametru pozitionate perpendicular una fata de cealalta,comutabile dupa dorinta si/sau necesitati in paralel sau in serie si cuplate la un pre-amplificator de receptie simetric de banda larga si zgomot redus cu doua tranzistoare de tipul 2N5109 la un curent ceva mai maricel,de circa 50mA/buc.,cu doua mici radiatoare,dar inca mai sint la stadiul stringerii unor componente, astept pensia-hi!,asta este...73! si la multi ani!,Nelu

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde yo7fb » Joi Dec 28, 2017 3:42 pm

http://www.eham.net/reviews/detail/12530
https://swling.com/blog/2016/07/the-aaa ... /#comments
http://www.ve1zac.com/A%20New%20Homebre ... .htm,citez un fragment:
am totally in favour of CAT5 shielded cable for receiving antennas. This provides a balanced 100 ohm transmission line, shielded, with additional control lines. All of my receive antennas around the property now use shielded CAT5 cable. I have cable with an outdoor rated jacket. I also used a piece of unshielded CAT5 for the rotor cable. All my receive transmission lines have been replaced with this stuff over the last two years, acting on a tip I received from Dr. Dallas Lankford.

sunt mai multe, majoritatea sunt pozitive,se pare ca merge, in viitorul(cit mai apropiat,sper) am sa fac si eu pasul.
Spor!
73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 28, 2017 3:49 pm

Pt.YO5BFJ-Ai postat exact in timpul in care scriam eu,asa ca ti-am vazut si citit mesajul abia dupa ce mi l-am postat pe-al meu,mai fratilor-firtatilor,sau macar unii dintre voi,cititi mai cu atentie si nu doar pe sarite postarile sau numai titlurile.Da,stiam ceva despre subiect,dar intrebarea mea initiala nu era alta decit cum este mai bine/avantajos de conectat buclele,in serie sau in paralel, atita tot!,de ce trebuie sa sarim imediat in sus inainte de a intelege cit mai exact despre ce este vorba?.Nu stiu daca este-sau poate fi-o influenta a factorului politic,dar constat in ultimele zile o irascibilitate crescuta-mult! peste medie-a participantilor la acest site,sint-totusi!-sarbatorile de iarna,ar fi cazul de mai multa intelegere si rabdare,ca armonie mi-e greu sa cer,doar nu sintem in Parlament...

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde yo7fb » Joi Dec 28, 2017 4:02 pm

Mai nou am câțiva prieteni activi in magic band,eu promit ca la pensie îmi fac timp,decomdata citesc.
Pt noptile lungi de dupa solstițiul mai pun un atașament.
73
Fişiere ataşate
half_size_dual_active_delta_flag_arrays.pdf
(1.44 MiB) Descărcat de 301 ori

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde yo4hgx » Joi Dec 28, 2017 5:01 pm

yo7fb scrie:http://www.eham.net/reviews/detail/12530
https://swling.com/blog/2016/07/the-aaa ... /#comments
http://www.ve1zac.com/A%20New%20Homebre ... .htm,citez un fragment:
am totally in favour of CAT5 shielded cable for receiving antennas. This provides a balanced 100 ohm transmission line, shielded, with additional control lines. All of my receive antennas around the property now use shielded CAT5 cable. I have cable with an outdoor rated jacket. I also used a piece of unshielded CAT5 for the rotor cable. All my receive transmission lines have been replaced with this stuff over the last two years, acting on a tip I received from Dr. Dallas Lankford.

sunt mai multe, majoritatea sunt pozitive,se pare ca merge, in viitorul(cit mai apropiat,sper) am sa fac si eu pasul.
Spor!
73!


Am citit, tocmai de aceea am intrebat daca cine a testat PRACTIC?!

Eu sunt retinut deoarece am avut o experienta asemanatoare neplacuta, cu o retea de camere CCTV pentru care s-a folosit cablu UTP si balun-uri de simetrizare/adaptare care reclama pierderi reduse la peste 100m dar a fost un mare fiasco... a trebuit sa muncim inca odata sa inlocuim cablul UTP cu coaxial.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori