Antena de receptie cu zgomot redus

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde yo4hgx » Joi Dec 28, 2017 10:50 pm

YO5BFJ scrie:YO3AOE scrie in postarea anterioara celei facute de mine "De altfel exista un studiu destul de serios referitor la astfel de antene si-cel putin asa mi se pare mie-bine argumentat/documentat,facut de un radioamator bulgar,nu-i mai retin exact indicativul,dar poate fi usor gasit pe Internet,omul este "pe felie"-hi!,adica pare sa stie despre ce vorbeste... Deci cunostea problema. Intreb si eu: Cine "mistocareste" pe acest site , eu care l-am luat peste picior fiindca pune tot felul de probleme pe care ori le cunoaste, ori nu au legatura cu radioamatorismul, sau el care ne crede probabil nepregatiti si incearca sa ne dea lectii sau sa ne faca sa ne pierdem timpul ?
QRT
La multi ani tuturor !
Adrian


Imi aduc aminte ca de Sfintele Sarbatori in Romania oamenii erau mai buni, cel putin asa pareau, chiar iti zambeau pe strada fara vreun motiv anume... un contrast paradoxal al mutrelor acre de zi cu zi.

Tu ce scuza ai?

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde YO3ITI » Joi Dec 28, 2017 10:51 pm

YO3AOE scrie:La un site cam plin-din pacate!-de mistocareala gratuita si de proasta calitate,ce mai conteaza una in plus?...


Aici cred că sunteți un pic nedrept. Înțeleg că vă deranjează unele comentarii, dar radioamator.ro rămâne, totuși, singurul site semnificativ al acestei comunități în YO și conține o sumedenie de contribuții valoroase. Inclusiv aceste discuții au savoarea și importanța lor. Nu vă ariciți pentru un conentariu nevinovat. Gluma cu mandrina a fost reușită. ;)

Un an bun și plin de sănătate vă urez.

73 de YO3ITI
====================
73 de YO3ITI


yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde yo4hgx » Lun Ian 08, 2018 2:20 pm

Cum demult ma invarteam in jurul subiectului si acest topic mi-a redezgropat interesul, m-am hotarat sa comand un preamplificator de la LZ1AQ, in asteptarea caruia m-am jucat un pic cu simularile pentru mai multe combinatii si aranjamente ale antenei active pentru receptie.

Nu mica mi-a fost surprinderea sa constat diferente majore ale graficelor de radiatie intre legarea in serie, paralel si paralel incrucisat.

Pentru exemplificare, 2 bucle patrate in plan vertical, legate in paralel, direct si incrusiat.
parallel vs crossed.png

currents.png

3d.png


De remarcat dispunerea curentilor, mai ales fazarea...

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena de receptie cu zgomot redus

Mesajde yo4hgx » Lun Ian 08, 2018 5:50 pm

Si ca sa raspund intrebarii initiale a initiatorului topicului, aveti mai jos diagramele de radiatie a doua antene bucla patrata in planuri perpendiculare, alimentate in serie si in paralel.

Nici una nu este omnidirectionala, "gogoasa" a deviat cam pe 45 grade intre cele doua planuri.

crossplane parallel vs series.png


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori