Ajutor pt.G5RV.

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO5FYI
Mesaje: 17
Membru din: Vin Mar 28, 2014 4:21 am
Contact:

Ajutor pt.G5RV.

Mesajde YO5FYI » Dum Feb 11, 2018 7:24 pm

Dupa o pauza destul de lunga,mi s-a facut dor de zgomotul benzilor si QSO-urile din banda de 80m.Voi incepe cu antena.Printre "smelturile"mele am gasit niste cablu panglica TV de 300 Ohmi.Clar...G5RV!Scheme sunt destule,este o antena "clasica"...dar oare cum o fi cu reglajele?!Cablul panglica 300 ohmi trebuie sa fie perpendicular pe dipol cam 10 metri,chiar este nevoie de 10 metri? Multe intrebari! Rog pe cine a mai facut si lucrat cu acest tip de antena sa-mi dea cateva sfaturi,ar fi tare binevenite! '73. :roll:

YO5FYI
Mesaje: 17
Membru din: Vin Mar 28, 2014 4:21 am
Contact:

Re: Ajutor pt.G5RV.

Mesajde YO5FYI » Joi Feb 15, 2018 10:37 am

Tin sa va spun ca m-am entuziasmat degeaba!(chit ca nu am primit nici un sfat)La mine terenul fiind in panta cred ca trebuie sa incerc altceva...asa ca nu va mai obositi sa-mi raspundeti! '73. :D

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Ajutor pt.G5RV.

Mesajde yo3fhm » Joi Feb 15, 2018 3:54 pm

YO5FYI scrie:Cablul panglica 300 ohmi trebuie sa fie perpendicular pe dipol cam 10 metri,chiar este nevoie de 10 metri?
Buna ziua!
Nu am experimentat G5RV, dar am avut curiozitatea de a trece in diagonala peste cateva materiale existente pe Internet, care descriu functionarea, calculul si reglajul acestui tip de antena.
Lungimea tronsonului vertical rezulta dintr-un calcul si poate diferi in functie de banda (ca de altfel, dimensiunile intregii antene).

Unii radioamatori care au lucrat cu G5RV au marturisit ca sunt nemultumiti. Eu nu pot confirma si nici infirma acest lucru, ar fi bine sa faceti un pic de munca de documentare si sa colectati date inainte de a va apuca de treaba. Poate ar fi mai simplu sa incercati o configuratie clasica de dipol inclinat sau ceva asemanator - dar pana la urma, experimentul este una dintre cheile pe care le folosesc radioamatorii pentru a ajunge uneori la rezultate pe care altfel nu le pot prevedea. Probabil ca G5RV a fost deja simulat (parca am vazut un link pe Wikipedia), dar cred ca n-ar strica sa incercati, daca sunteti hotarat, sa-l instalati pur si simplu inclinat si sa vedeti ce rezulta.

Iata cateva izvoare de informatii despre antena G5RV :

The G5RV Antenna System Revisited - part1: The G5RV on 20 meters(L. B. Cebik, W4RNL)
si de asemenea, si celelalte parti din acelasi material, de exemplu:

The G5RV Antenna System Re-Visited Part 3: The Almost-No-ATU G5RV-Type Antenna (L. B. Cebik, W4RNL)

The G5RV Multiband HF Antenna

Louis Varney’s G5RV Antenna

Pe Internet se gasesc o multime de materiale despre G5RV, trebuie sa aveti un pic de rabdare si sa le selectionati. Fiti sigur ca nici o antena nu va functiona perfect din prima, iar la G5RV, probabil ca veti avea mai mult de lucru - dar cu putina insistenta, probabil veti obtine si rezultate .

Cu stima,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3gcl
Mesaje: 58
Membru din: Vin Feb 11, 2011 10:28 pm
Contact:

Re: Ajutor pt.G5RV.

Mesajde yo3gcl » Joi Feb 15, 2018 6:12 pm

Salut Mircea,
Studiaza FD4 ,cu baloon 4:1 si vezi daca se incadreaza in peisaj la tine hi hi.
Scuze admin-ului pt off topic,nu mai am nici mailul si nici numarul de telefon al amicului Mircea.
Sa (ne) auzim (cu/de) bine!

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Ajutor pt.G5RV.

Mesajde YO9GJX » Joi Feb 15, 2018 6:57 pm

Aici ai tot ce trebuie despre G5RV începând cu pagina 20.

https://drive.google.com/file/d/0BxNCfs ... sp=sharing

La Câmpina au fost două bucăți, una la vechiul radioclub YO9KPD și alta în proprietatea regretatului Stelică, YO9AFG. Ambele aveau scărița construită, nu foloseau panglică. La cea de 300 de ohmi lungimea se scurtează undeva la 9m (vezi in carte), și da, trebuie să stea cât mai vertical altfel se schimbă diagrama de radiație. Încearcă să construiești scărița după indicații, nu folosi panglică. La puteri mai mari și în condiții de umezeală, apar străpungeri în izolație.
Antena este bună, cu predilecție pentru benzile de 80 și 20m.

Dacă ai terenul în pantă e de preferat un Slooper. Eu folosesc unul de mulți ani cu rezultate excelente.
Succes la construcție.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori