Antena Boni Whip

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Antena Boni Whip

Mesajde yo3ggx » Dum Apr 22, 2018 2:07 pm

In speranta de a imbunatati calitatea receptiei serverului WebSDR din Bucuresti, am achizitionat ceea ce se considera a fi un "miniWhip" din clasa medie-superioara: Boni-Whip. https://www.bonito.net/hamradio/en/boni-whip/ . Pretul nu este mic, tinand cont de ce ar trebui sa contina o astfel de antena de banda larga, exclusiv pentru receptie. Pentru ca este montata intr-o carcasa mult prea mare si grea, am decis sa o demontez si sa-i proiectez o carcasa care sa-i vina la fix. Va fi montata in partea superioara a unei undite din fibra de carbon de circa 4m. Undita este mai lunga, dar nu intentionez sa folosesc decat segmentele care permit trecerea unui cablu H155plus un conductor de masa. Cei interesati pot gasiti mai jos cateva imagini din maruntaiele acestei antene. Va las sa pe voi sa decideti daca a meritat banii. Eu zic ca da.

73 Dan YO3GGX
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg

Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori