Determinare Z filtre

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Determinare Z filtre

Mesajde yo4hgx » Mie Oct 12, 2016 2:19 pm

Avand in sfarsit acces la un analizor de spectru cu generator "sweep" am incercat sa masor niste filtre mai vechi, recuperate. Am determinat asadar frecventa centrala si banda de trecere insa nu stiu impedanta, lucru dealtfel evident si din "ripple"-ul foarte pronuntat datorat cu siguranta dezadaptarii dintre generator/analizor (in/out 50ohms) si filtru.

Imi amintesc ca gasisem mai demult o metoda de masurare a impedantei filtrelor cu retea rezisitiva L (un rezistor fix si un potentiometru) dar nu mai tin minte exact configuratia si nici nu mai gasesc articolul pe internet.

Ma poate ajuta cineva?

Multumesc,
73 de YO4HGX


20161011_184857.jpg
20161011_184857.jpg (1.51 MiB) Vizualizat de 3100 ori

20161011_185036.jpg
20161011_185036.jpg (1.6 MiB) Vizualizat de 3100 ori

20161011_185342.jpg
20161011_185342.jpg (1.54 MiB) Vizualizat de 3100 ori

20161011_190151.jpg
20161011_190151.jpg (1.47 MiB) Vizualizat de 3100 ori

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Determinare Z filtre

Mesajde yo3fhm » Vin Oct 28, 2016 2:43 pm

Salut !
S-ar putea sa te referi la articolul "Metoda de vizualizare a caracteristicilor filtrelor de cuart", pe care l-am publicat alaturi de bunul meu prieten Gabi, VA3FGR, in revista "Radiocomunicatii si radioamatorism" din 27.11.2011 .

Ulterior, am republicat articolul pe site-ul radioclubului pe care il intretin in Fac. de Electronica si Telecomunicatii - YO3KXL, sub acelasi titlu (01.12.2013).

In orice caz, pentru asta nu te poate ajuta un analizor de spectru. Iti trebuie un analizor vectorial de retele (VNA). Citeste articolul, vei vedea despre ce e vorba.

Succes si toate bune,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Determinare Z filtre

Mesajde yo3fhm » Dum Oct 30, 2016 11:58 am

Salut,
Revin ca sa-ti precizez ce n-am apucat sa-ti punctez mai sus.
Pentru a masura impedanta filtrului, e nevoie ca acesta sa fie terminat pe o sarcina care este caracteristica fiecaruia. Cand ai un filtru cunoscut (de la un producator dedicat), ai si foaia de catalog in care poti gasi caracteristicile sarcinii de terminatie (de fapt, o impedanta).

E problematic atunci cand nu ai la dispozitie foaia de catalog.
In aceasta situatie, poti proceda dupa modelul descris in articol, pentru a determina practic sarcinile de terminatie ale filtrului (in general identice atat pe intrare cat si pe iesire). Odata obtinut compromisul dintre caracteristica cea mai apropiata de maxim-plat, cel mai mic riplu in banda de trecere si cel mai bun return-loss din cadrul acesteia - atunci stii ca filtrul este incadrat corect de impedantele de terminatie.

Cand ai obtinut cele de mai sus, poti masura impedanta in doua modalitati:
- fie lasi filtrul terminat pe una dintre terminatiile obtinute, apoi masori intrarea cu ajutorul unui impedantmetru sau analizor vectorial de retele;
- fie folosesti una dintre retelele de terminatie obtinute in timpul reglajului, o incarci la intrare cu o sarcina nereactiva de 50 ohmi, apoi masori cu aceleasi echipamente iesirea acesteia, extragi componentele impedantei si in final, calculezi complex-conjugata acesteia. Ultima va fi exact impedanta de intrare a filtrului.
Ultima metoda poate fi utila atunci cand nu poti ajunge la filtru cu capetele de masura ale echipamentelor folosite.

In final, realizez ca am discutat despre metode de masura si calcul, dar nu te-am intrebat pentru ce iti trebuie, de fapt, sa determini impedanta filtrului, hi. Daca te gandesti sa-l adaptezi corect in vederea ridicarii caracteristicii, dupa cum observi si din articol, nu e nevoie sa afli neaparat in mod exact impedanta acestuia. Poate pentru alte scopuri :D

Cam atat deocamdata, astept sa vad ce mai spui.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Determinare Z filtre

Mesajde yo4hgx » Dum Oct 30, 2016 9:44 pm

Salut Cezar,

Cum am mentionat si in prima interventie, recent am avut norocul sa intru in posesia catorva aparate de laborator mai vechi (casari), printre care si a unui analizor de spectrum cu care am masurat filtrele cu cristale sau ceramice din cutia cu maimute pe care le-am recuperat de-a lungul timpului din ce mi-a picat in mana, in special din aparatura radio maritima.

In primul rand ca sa stiu daca pot folosi ceva in statiile mele si apoi pentru eventualitatea (destul de putin probabila, datorita lipsei timpului liber) "home-brewing"-ului. Ah, si nu in ultimul rand, in cazul vanzarii sau trocurilor, sa pot prezenta imaginea cu caracteristicile, fara acel "ripple" pronuntat datorat dezadaptarilor dintre generator-filtru-analizor. Asadar acuratatea masurarii impedantei nu e critica, filtrele industriale avand valori standard.

Articolul tau e foarte interesant si cred ca l-am citit anterior. Nu la el faceam referire insa in intrebarea mea initiala ci la un alt material similar gasit pe net, din care atasez o captura cu metoda empirica cu care se poate determina impendanta unui filtru cu retea rezistiva L (si o capacitate).

Din incercarile mele am observat ca pentru teste, chiar si aproximative, e nevoie de un PCB de test dedicat, atent realizat si ecranat, actionarea R2 (variabil) trebuind facuta cu surubelnita ceramica.

measurement technique.PNG
measurement technique.PNG (67.54 KiB) Vizualizat de 2915 ori


Una peste alta am gasit un filtru pe 455 cu largimea de 500Hz cu impedanta potrivita pentru vechiul meu prieten TS-690. Stiind ca e compatibil, am atacat oja sotiei si am incropit un PCB de montura...

455.jpg
455.jpg (61.12 KiB) Vizualizat de 2915 ori

455 bck.jpg
455 bck.jpg (63.71 KiB) Vizualizat de 2915 ori


73 de YO4HGX


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori