Transceiver QRPP

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fff » Lun Dec 05, 2016 11:29 am

Draga Mircea (@YO4SI),

Am savurat mesajul tau inspirat din "cele transpirate in nume personal" HI!
Apreciez mereu experienta personala, pozitiva sau negativa dar sincera. Face mai mult decat orice alte presupuneri.
Felicitari pentru tenacitatea de a face sport in acest fel. Este remarcabil si demn de un scenariu de situatie de urgenta...nu iti trebuie alta sursa de energie decat ce produci ca lucru mecanic! M-am gandit si eu la asa ceva...candva...Chiar am vazut un astfel de scenariu pe la TV...ce se putea alimenta dintr-un dinam de bicicleta...dand la pedale.
Una peste alta, nu mi-am propus cu 1waater-ul meu sa fac un studiu de propagare la propriu deci nu am stat sa monitorizez reverse beacon-urile desi asa cred ca ar trebui facut. Cu cei 400mW ai tai ai facut treaba buna...cred. Desi 14MHz nu se compara cu 7MHz...in 14MHz mai usor ajungi la distanta mare decat la vecini!
Apropos de asta, zilele astea am constatat ca rareori zona de tacere scade sub 2-300km ca sa permita legaturi YO-YO!
Sper sa ne mai povestesti din experienta ta cu acel QRP si nu numai. TS450 pote sa emita in CW cu 1W sau mai putin (butonul de CAR!).
Eu folosesc 5W cand chem o statie si daca nu sunt auzit de cateva ori, atunci maresc progresiv pana la maxim 100W cat stie TS450. Bun inteles, daca nu "alerg cu limba scoasa" dupa acel DX HI!

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3IMW » Mie Dec 07, 2016 3:59 pm

Deoarece schemele care trateaza subiectul Transceiver QRPP sunt inepuizabile in mediul online , inchei seria cu o ultima solutie tehnica :

Imagine
73 de YO3IMW Victor

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO4SI » Mie Dec 07, 2016 10:24 pm

Excelente toate schemele aparute in postarile pe acest topic. Le facem exact asa, sau ne inspiram . Deocamdata eu sunt extrem de rusinat draga Cristi - YO3FFF pentru faptul ca am stat 22 de ani langa TS-450SAT, fara sa stiu ca stau si langa un transiver QRPp. Dupa ce ai scris despre butonul CARRIER, am conectat SX200 la iesire, am pus mana pe buton si am constatat ca se poate cobora puterea pana la 0 (zero). Mi-a fost rusine de mine de era sa ma bag sub masa, peste finalul meu de 700 Watti cu GU74. Iti multumesc Cristi. Sunt bune intalnirile astea pe aici. Ne mai trezim din amorteala. Pana acum m-a interesat puterea numai in sus. Din aceasta toamna vad ca ma intereseaza si puterea in jos, spre valori mici. Oricum, soapte de dragoste am auzit ca se spune, dar tipete de dragoste mai rar. Astazi am coborat puterea la 100 milliwatti si am pus N1MM sa dea test yo4si repetat. Reteaua RBN, m-a auzit. Oare daca eram cu 100 watti controalele ar fi avut 30 dB in plus ? O sa mai fac probe. In poza de mai jos sunt si cateva controale luate pe 4 decembrie in concursul TAC, cu 100 watti. Se stingea propagarea. 73s ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
100mW7Dec16.JPG
Se aude si daca este in soapta !...
100mW7Dec16.JPG (99.37 KiB) Vizualizat de 4515 ori

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO4SI » Mie Oct 30, 2019 10:20 pm

QRPPul QRPPurilor este categoric micutul balon al lui YO3ICT, care la 12000 metri duce un dipol pentru banda de 14 MHz si un montaj alimentat din panouri fotovoltaice solare. Greutate 4 grame si ceva.
Cu 10 miliwatti trimite trame in WSPR si JT9. Am citit despre WSPR. Cu o anumita pronuntie se poate traduce "soapte in eter". Fascinant! Si am zis : Dar soapte in eter cu CW nu s-ar putea ? Ba chiar alimentate din panou solar fotovoltaic ? Am citit despre aceste panouri.
Am procurat un panou care putea da 6 volti la un amper si ceva.
Am alimentat QRPP-ul Ramsey20. Tnx Val - AA2LF. R.I.P.

La tensiunea de 6 volti si ceva, puterea spre antena abia misca acul lui SX200. Am apreciat circa 30 miliwatti. Si am dat TEST YO4SI multe zeci de minute. Si am fost auzit !!! Iata ce a postat reteaua RBN. "Soapte in Eter" in CW nu numai in WSPR asa cum se spune...
Am mai procurat un panou identic. L-am inseriat cu primul. Dupa doua zile cu nori, la soare am masurat 13 volti si ceva. Ramsey scotea acum 600 mW. In trei minute de apel semnalele au fost raportate de vreo 12 statii.
Alimentarea fara acumulator. Ca si la balonul lui 3ICT. M-am ambitionat sa fie energie solara pura. Si sa vad daca se poate... Am alimentat un bec auto de 5W/12V. S-a aprins ! Cand l-am strans in mana am trait o senzatie tare ciudata. Becul era cald si mi-a dat senzatia ca dau mana cu Zeul RA al egiptenilor. Si cu toti oamenii de stiinta care au facut posibil fenomenul. De la lumina soarelui la caldura becului. 73s
Fişiere ataşate
30mWSolar.JPG
Am fost auzit !!...
30mWSolar.JPG (34.17 KiB) Vizualizat de 3489 ori
PanoulFotoVoltaic.jpg
Lumina de la soare in curent electric.
PanoulFotoVoltaic.jpg (113.35 KiB) Vizualizat de 3489 ori


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori