Transceiver QRPP

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fhm » Joi Noi 03, 2016 2:35 pm

YO3AOE scrie:nu inteleg ca pentru receptoare de ce nu se incearca folosirea circuitelor integrate extrem de simple
Buna ziua,
Motivatia mea este relativ diferita si am mentionat-o in cadrul primului mesaj din acest thread. O voi repeta aici doar pentru a nu face o trimitere suplimentara la sursa citata :D : Pixie2 a sosit pe masa mea din partea unui prieten. Asadar, lucram cu materialul clientului, da ? :lol:

Pe de alta parte, la fel cum dvs. sau tatal meu ati construit pe timpuri echipamente extrem de simple cu tuburi (receptoare cu reactie 0-V-1, emitatoare cu 1-2 tuburi, etc.), aceasta constituind si o provocare (in afara faptului ca pe timpurile respective componentele electronice erau scumpe) - ei bine, acum exista si printre noi unii interesati sa stoarca ultimul decibel din configuratii mai putin obisnuite ale unor astfel de echipamente. Poate si pentru a face comparatie cu cele care le sunt superioare; poate din curiozitate, poate din mai multe alte motive. Greu de inteles pentru alti colegi, e drept.

Desi Pixie2 e o tragedie tehnica, in acelasi timp e o mare provocare sa poti efectua chiar si un singur QSO cu asa ceva. Sigur ca pentru o dezvoltare ulterioara, nici prin cap nu mi-ar trece sa insist pe configuratia lui Pixie2. Dar acum incerc sa-i concep niste imbunatatiri care sa permita utilizatorului o experienta mai placuta (muting+monitor CW la emisie si filtrare audio sumara + eliminarea brumului la receptie).

Acum poate ca e mai clar! 8-)
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fhm » Joi Noi 03, 2016 3:12 pm

YO3IMW scrie:Va ofer alte cateva exemple :
Salutare,
Multumesc frumos pentru postarea schemelor. Transceiverul cehoslovac il stiu de cand a fost publicat in Tehnium, l-am experimentat deja acum aprox. 27 ani !! Chiar a dat rezultate bune! Pe vremea respectiva, eram un pusti care abia intrase in zona adolescentei si eram vrajit de imaginea statiilor de emisie-receptie folosite de personajele romanului "Ciresarii". Interesant e ca tineam minte ca statiile lor functionau in CW si aveau si un bec pe post de monitor CW; astfel, cand am vazut schema cehoslovaca, chiar eram aproape convins ca trebuia sa fi fost ceva asemanator cu a Ciresarilor :))) He he he... ganduri de pusti cu fluturi in stomac. Ce sa-i faci? Cert e ca l-am construit si cu un pic de ajutor, chiar a functionat ! La varsta aia aveam cat. a III-a R . Hi !
E posibil sa-i ofer acum o revenire in varianta miniaturizata. Mi-a ramas la fel de drag ca si pe vremea de atunci si l-am mai intalnit si pe alte surse.

NOTA: Schema respectiva a fost elaborata de OK2BEU si a fost publicata in revista "Tehnium nr.9 din 1982", pag. 7, in traducerea lui Ilie Mihaescu, YO3CO.

Si schema cu IRF510 in final e de studiat. Din pura curiozitate, voi simula ambele circuite de amplificare pentru a vedea ce castig au. Cel din trx-ul cehoslovac mai are si un pui de filtrare audio, ceea ce constituie un avantaj.
De asemenea, celelalte scheme sunt f interesante si ele, dar fiecare are cate un mic dezavantaj. E posibila in schimb, remodelarea lor si asigurarea unui compromis rezonabil.

Inca odata multumiri pentru efortul de a le posta !
Ultima oară modificat Joi Noi 03, 2016 11:03 pm de către yo3fhm, modificat de 2 ori în total.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3AOE » Joi Noi 03, 2016 4:04 pm

Da,intr-adevar,maximum-ul in materie de receptoare cu amplificare directa si cu reactie pozitiva a fost un 2V2 facut cu tuburi electronice,cu un ECC 81 ca dublu pre-amplificator acordabil de r.f.,un EF 85 ca detector cu reactie pozitiva continuu reglabila si un ECL 82 ca pre- si amplificator audio de putere cu auditia in difuzor.Ca sensibilitate echivala cu un receptor de trafic superheterodina obisnuit,dar pacatuia la selectivitate,care nu era prea grozava,era departe de necesar.Altfel era grozav neavind nici un fel de "cuie" si nici fuga de frecventa-hi!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3AOE » Joi Noi 03, 2016 4:52 pm

Si apropo de receptoarele cu amplificare directa,cu sau fara reactie pozitiva, sincer sa fiu m-ar cam tenta un 3-4V2-3,dar nu cu diode varicap la acord ci cu un mic capacitor variabil cu 3-4 sectiuni cit mai bine sincronizate si un filtru audio activ continuu reglabil,cred ca ar rivaliza chiar si cu un S.D.R. mai modest,dar ar fi cu mult mai simplu de facut...

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3IMW » Vin Noi 04, 2016 10:02 am

Urmeaza un transceiver QRP care se poate folosi inca in conditiile traficului actual ( cu mici adaugiri obligatorii de genul : compresor- limiterul audio pe TX , inlocuirea etajului ARF cu unul performant , antena tuner pe TX , indicator Smetru , directa - reflectata etc ) .
Cei interesati pot prelua anumite idei din acest proiect :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
73 de YO3IMW Victor

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3IMW » Mar Noi 08, 2016 11:46 am

O mica colectie de scheme pe tema Pixie2 , cu mentiunea ca este necesara o combinatie optima de antena , noroc si propagare daca chiar doriti sa folositi asemenea tranceiver-e QRP pentru trafic ... recomand sa studiati tranceiverul sincrodina cu defazaj SSB din postul anterior .
Fişiere ataşate
The_Sprat_Pixie_File.pdf
(844.53 KiB) Descărcat de 347 ori
73 de YO3IMW Victor

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fff » Mar Noi 08, 2016 2:27 pm

Salut,

Am avut o legatura cu un rus (RA3...im scapa indicativul acum) care folosea Pixie...Omul a fost foarte incantat si mi-a trimis poze cu "jucaria"!

Legatura radio in CW (evident) a avut loc ziua pe la prand in 7MHz. El folosea Pixie si un LW iar eu INV.V pentru acea banda. Rusul chema CQ. Initial i-am raspuns cu 5W insa dupa vreo 5-6 apeluri am marit la 25W. Degeaba. Numai cu 100W m-a receptionat bine (589) si am putut realiza legatura.

Concluzia e simpla. TX-ul este OK insa RX-ul foarte insensibil.

Dar da, se poate realiza o lagatura radio si cu un astfel de transceiver, chiar la distanta de peste 1000km.

Succes si...muuuulta rabdare!
In lucrul QRP rabdarea si perseverenta sunt cuvintele de baza.

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fhm » Mar Noi 08, 2016 9:56 pm

@YO3IMW: cunosteam fisierul respectiv, dar nu-i rau ca l-ai distribuit. In principiu, oricine sapa un pic in zona Pixie2, il va regasi cu siguranta, de aia nici nu m-am ostenit sa-l postez. Referitor la trx-ul cu defazaj, probabil ca cel mai interesant e blocul defazor in sine.
Alte info:
- In almanahul Tehnium 1982 exista vreo 2 scheme pe acelasi principiu (emitator SSB pentru banda de 40m, cu defazaj RLC; transceiver SSB in banda de 10m).
- Un receptor conceput pe acelasi principiu a publicat si A(n)drian Nicolae in almanahul Tehnium din 1983 (receptor SSB in benzile de 3.5 si 7 MHz). Nu am incercat sa-l abordez, desi planuiam asa ceva.

@YO3FFF: multam pentru impartasirea impresiilor, mai ales ca vorbesti dintr-o experienta personala. Sunt convins ca in acest caz, antena si adaptarea cu aceasta, sunt esentiale. Probabil ca un SWR-metru care sa poata masura si puteri atat de mici, ar fi foarte util.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3IMW » Mar Noi 15, 2016 10:22 am

Cu siguranta ca etajele de audio ( procesarea semnalului captat de microfon la emisie si procesarea semnalului provenit de la demodulator la receptie ) au o importanta deosebita si pot face diferenta intre un transceiver minimalist si unul avand o schema foarte elaborata .
Evident , totul ramanand la emisie in limitele QRP ( QRPP ) .
Oare ar fi oportun sa analizam cateva dintre solutiile de procesare audio analogica disponibile constructiilor DIY ?
Aceste solutii pot fi folositoare in cazul constructiei unui viitor transceiver QRP sau al imbunatatirii unuia deja existent , pentru a deveni mai performant in traficul actual .
73 de YO3IMW Victor


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori