Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde yo3ggx » Sâm Noi 19, 2016 11:10 am

Eu ma refeream la mufe cu sertizare, unde nu exista filet. Intradevar, largirea ar fi o solutie de luat in considerare. 4mm inseamna cam mult, in conditiile in care diametrul exterior al cilindrului respectiv este de doar 4.6mm. O sa incerc totusi cu o mufa imediat ce primesc cablul, dar mai intai sa caut un burghiu de 3.7mm.

Multumesc pentru sugestie.
Dan YO3GGX

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Cablu RG58 sau echivalent, de calitate

Mesajde YO3AOE » Sâm Noi 19, 2016 1:00 pm

Cu placere!,nu este doar o sugestie teoretica,eu practic de multa vreme treaba asta si nu am avut niciodata-cel putin pina acum-hi!-nici un fel de probleme de contact la mufe.Foarte importanta este si ungerea in prealabil atit a tresei intoarse cit si-daca este cazul-a bobinajului cu sirma din cupru blanc cositorita de peste ea-cu vaselina siliconica pura-din cea translucida-care ajuta la infiletare,umple si ermetizeaza golurile si izoleaza tresa si/sau bobinajul de deasupra de factorii externi care ar putea provoca oxidare sau chiar coroziune...


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori