BLU (SSB): metoda de obtinere prin defazare

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: BLU (SSB): metoda de obtinere prin defazare

Mesajde yo3fhm » Dum Noi 20, 2016 10:03 am

Salut Florentin,
Scriu scurt, ca-s prin oras ;) Ai sa razi, m-am gandit ca valorile ar putea fi din nota postata de tine, dar n-am mai avut timp sa verific, ca m-a insfacat fiica-mea, hi. De asemenea, era posibil sa fi folosit un tool de proiectare si de aceea te-am intrebat, era util de stiut care da rezultate bune.
Cat despre atenuare, sigur ca ai dreptate, dar ma asteptasem sa fie mai zdravana decat la prima. La valoarea asta oricum nu mai conteaza, hi.
Multam si duminica placuta!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: BLU (SSB): metoda de obtinere prin defazare

Mesajde YO3IMW » Lun Noi 21, 2016 6:13 am

Metoda de obtinere BLU si rejectia purtatoarei prin defazaj nu este convenabila decat la montajele cu FI ( superheterodina ) , la cele folosind conversia directa ( sincrodina ) apar dezvantaje prea mari .
Aici exclud defazarea polifazica , dar si acolo apar probleme ( F osc trebuie sa fie x4 ) .
Va prezint spre studiu un receptor SSB cu defazaj :
Fişiere ataşate
20.png
20.png (287.69 KiB) Vizualizat de 4193 ori
73 de YO3IMW Victor

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: BLU (SSB): metoda de obtinere prin defazare

Mesajde YO9CHO » Lun Noi 21, 2016 8:10 am

Metoda de obtinere BLU si rejectia purtatoarei prin defazaj nu este convenabila decat la montajele cu FI ( superheterodina ) , la cele folosind conversia directa ( sincrodina ) apar dezvantaje prea mari .


Sincer, nu am inteles ce ati dorit sa ne comunicati...Sunt , recunosc, un pic derutat...Obtinerea BLU prin metoda discutata mai inainte, se aplica la EMITATOARE iar detectia sincrona la RECEPTOARE. Gresesc cumva?
De asemeni de ce afirmati ca nu ar fi convenabila decat la montaje FI? Prin metoda defazajului , puteti construi lejer un emitator la 1200MHz si asta numai IF nu e...In fine, probabil ca nu am suficient cunostinte ca sa pot intelege corect postarea dvs. Daca doriti sa detaliati mi-ar face placere.

De 4x frecventa , metoda este folosita in alte cazuri decat cele in care se discutau cele de mai sus. Noi discutam de metoda polifazica in joasa frecventa. In inalta frecventa este necesara divizarea cu 2 a oscilatorului daca se doreste frecventa variabila (se foloseste metoda digitala de pastrare a fazei.Pentru asta exista circuite integrate care includ functia VCO si divizor-mixere...) Cum spuneam, poate gresesc...

P.S. De altfel, titlul discutiei este EMISIA:
BLU (SSB): metoda de obtinere prin defazare
...
73!

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: BLU (SSB): metoda de obtinere prin defazare

Mesajde YO3IMW » Lun Noi 21, 2016 8:38 am

Aveți perfecta dreptate .
MEA CULPA .
73 de YO3IMW Victor

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: BLU (SSB): metoda de obtinere prin defazare

Mesajde YO9CHO » Lun Noi 21, 2016 9:04 am

YO3IMW scrie:Aveți perfecta dreptate .
MEA CULPA .


Nici o problema. Cele bune sa se adune! ;)
73!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: BLU (SSB): metoda de obtinere prin defazare

Mesajde yo3fhm » Lun Noi 21, 2016 9:51 am

Buna dimineata!
YO3IMW scrie:Va prezint spre studiu un receptor SSB cu defazaj. [...] Metoda de obtinere BLU [...] prin defazaj nu este convenabila decat la montajele cu FI ( superheterodina )
Din ce motive? Multam pentru schema postata.
YO3IMW scrie:la cele folosind conversia directa ( sincrodina ) apar dezvantaje prea mari .
Care ar fi acelea?
YO3IMW scrie:Aici exclud defazarea polifazica , dar si acolo apar probleme ( F osc trebuie sa fie x4 ).
De ce o excludeti ? Fosc = x4 ?
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: BLU (SSB): metoda de obtinere prin defazare

Mesajde YO3IMW » Lun Noi 21, 2016 12:49 pm

Din motive personale ; schema DDS ( schema indiana este OK pana la 45 MHz ) nu permite realizarea unui receptor All band - HF cu conversie directa , decat daca folosesc un etaj de mixare si FI-ul va avea demodularea cu o retea polifazica .
Posed deja un modul DDS , asa ca mai studiez ... sper ca m-am facut inteles .
73 de YO3IMW Victor


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori