Amplificator receptie antena

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Amplificator receptie antena

Mesajde yo2ya » Sâm Dec 24, 2016 11:16 am

A incercat/masurat cineva aceste amplificatoare? Vobulatorul meu e defect... :cry: :cry: http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/amplificator-antena-swa-6000-p-8521
Ca si parametrii, din prezentare arata bine,chiar si zgomotul e redus, iar pretul e mai mult decit modic.
Ma gindesc sa incerc sa ii desfiintez simetrizorul, si in loc sa-i pun un circuit acordat, iar la iesire un mic atenuator de 3-6db.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Amplificator receptie antena

Mesajde YO4BKM » Sâm Dec 24, 2016 11:54 am

Bună, Ciprian,
Mulțumesc pentru frumosul cadou de Crăciun! Cread că, de fapt, asta ai avut în intenție, HI!
Revenind la lucruri serioase, eu unul sunt interesat de el, până nu vine data de 1 aprilie. Iar informația dată este mai mult decât tentantă.

Sărbători fericite și multă sănătate împreună cu cei dragi!
73!
Tavi
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Amplificator receptie antena

Mesajde yo5oft » Sâm Dec 24, 2016 12:41 pm

e pentru amplificat canale de televiziune terestre de la 45 MHz in sus, VHF si UHF.
contine 2 mosfeturi si 4 tranzistoare, iesire pe 75 ohmi coaxial.
nu cred ca functioneaza satisfacator in benzile de unde scurte din cauza condensatoarelor de cuplaj intre etaje de valoare mica.
daca vreti sa-l folositi ca amplificator de banda ingusta pe vhf sau uhf, aveti grija ca circuitul acordat de intrare sa fie cu Q mic, altfel va autooscila.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori