Sarcina artificiala pentru analizor antena clone SARK100

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo5ptd

Sarcina artificiala pentru analizor antena clone SARK100

Mesajde yo5ptd » Joi Ian 12, 2017 3:23 pm

Deoarece am reusit sa decalibrez cu rezistente carbon un analizor de antena MR100, mi-am propus sa realizez urmatoarea schema pentru o calibrare cat mai ideala:
Imagine

Ideea ar fi simpla, 3 butoane, se vor apasa pe rand pentru a obtine 50,150 respectiv 274 ohmi necesari pentru calibrarea analizorului.

Realizat cu tehnologie smd se pot folosi 7 rezistente SMD 1206 de 50ohmi 1% metal film si 3 intrerupatoare:
Imagine

Varianta de tiparit:
Imagine

Alte informatii: https://yo5ptd.wordpress.com/2017/01/12/calibration-for-mr100-chinese-sark100-antenna-analyzer-clone/

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Sarcina artificiala pentru analizor antena clone SARK100

Mesajde 4x1ad » Joi Ian 12, 2017 6:17 pm

Solutia ideala pentru calibrare este rezistenta neinductiva cu picioare foarte scurte conectata direct pe mufa coaxiala a analizorului. In afara de valoarea rezistentei si reactanta este foarte critica. Reactanta trebuie sa fie j0 sau foarte aproape de j0. Daca schema ta masurata in prealabil la un analizor calibrat sau echipament de laborator arata foarte aproape de 50+j0 Ohm atat la frecventa minima cat si la cea maxima a domeniului acoperit, atunci poate fi folosita pentru calibrare. Uitandu-ma la PCB, ma intreb daca forma, lungimile si distantele intre trasee inclusiv intrerupatoarele respective asigura atat un cuplaj capacitiv parazitic absolut minimal cat si o inductanta proprie la fel de redusa. Adica reactante aproape de zero. As sugera ca estetica si comoditatea sa joace un rol secundar si sa te folosesti de rezistente adecvate sudate direct pe mufe coaxiale tata.
In imaginea de mai jos apare un set de calibrare home-made care in afara unei sarcini pur rezistive, mai contine si doua sarcini complexe (reale) care completeaza caibrarea initiala cu rezistenta de 50, 150 sau 274 Ohm in cazul tau. Aceste sarcini complexe simuleaza cu adevarat o antena care in afara de componenta rezistiva prezinta si o reactanta inductiva sau capacitiva. Sunt analizoare care se calibreaza OK pe 50 Ohm dar cand le pui pe sarcina complexa reala cu componenta reactiva au o acuratete care lasa mult de dorit. Chiar si in cazul in care nu se poate interveni in algoritmul analizorului pentru a creste acuratetea, e bine macar sa stim diferentele de masura ale impedantei complexe Z=R+/-jX ohm.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
Fişiere ataşate
Test_loads.jpg
Test_loads.jpg (114.78 KiB) Vizualizat de 5251 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5ptd

Re: Sarcina artificiala pentru analizor antena clone SARK100

Mesajde yo5ptd » Vin Ian 13, 2017 9:23 am

Am si realizat ieri schema:
Imagine
Avand in vedere ca toata placuta nu depaseste cativa centimetri, pentru a calibra pana la 50Mhz analizorul nu prea vad cum ar putea prezenta o reactanta deranjanta.

Initial am incercat si metoda cu conectori, ca asa este recomandat si in manualul SARK100, dar avand numai rezistente de carbon, am obtinut valori aberante pe MR100 gen 47R+j13 pentru o rezistenta de 51ohmi.

Problema e ca si cu acesta sarcina artificiala obtin exact aceeasi rezultate gresite, ceea ce ma duce cu gandul ca analizorul ar avea o problema (sau ca necesita alte valori pt. rezistentele de calibrare, nu cele mentionate in manual - eu m-as multumi sa vad un SWR aproape de 1 cu o rezistenta de 50 ohmi conectat la analizor).

Corectie la postul original: rezistentele sunt de 0.1% si nu de 1% (comparativ pe MR100 in puntea wheatstone sunt de 49.9ohmi).

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Sarcina artificiala pentru analizor antena clone SARK100

Mesajde yo3fhm » Vin Ian 13, 2017 2:50 pm

yo5ptd scrie:Avand in vedere ca toata placuta nu depaseste cativa centimetri, pentru a calibra pana la 50Mhz analizorul nu prea vad cum ar putea prezenta o reactanta deranjanta.
Salut! Sunt convins ca nu prea ai cum sa vezi ! Sa nu te superi ca am formulat raspunsul in acest fel, nu vrea sa fie tendentios, ci doar pur realist.
Morel are dreptate in cele pe care ti le-a explicat mai sus.
Cei "cativa centimetri" formeaza elemente parazitice a caror contributie conteaza de la 20MHz in sus!
yo5ptd scrie:dar avand numai rezistente de carbon, am obtinut valori aberante pe MR100 gen 47R+j13 pentru o rezistenta de 51ohmi. Problema e ca si cu acesta sarcina artificiala obtin exact aceeasi rezultate gresite, ceea ce ma duce cu gandul ca analizorul ar avea o problema
47+j13 la ce frecventa? Daca a fost la 10MHz, e una; daca ai masurat la peste 14 sau 18MHz, atunci nu ma mira...
Florian, problemele tale sunt destul de subtile.
Ca sa afli de unde ti se trage, ai nevoie de un standard de calibrare cunoscut (de incredere).
- O varianta ar fi sa te duci la primul coleg de breasla care dispune de un analizor verificat in prealabil si sa-ti masori standardele proprii pe aparatul acestuia.
- O alta varianta, ar fi sa folosesti ceea ce am folosit si eu in experimentul de mai jos:
Sarcina artificiala din rezistori de 100/50W (capsula TO-220)
Masuratorile pe care le-am efectuat asupra acestui tip de rezistori sunt date in tabelul din articol si poti vedea ca intre 0.5 si 30MHz, VSWR-ul a variat intre 1:1.01 si 1:1.08 .

O a treia varianta ti-o pot oferi personal. Daca vrei, pune la pachet toti rezistorii si toate standardele pe care le ai, eticheteaza-le si trimite-le la mine. Ti le voi masura pe patru aparate diferite: pe un VNA profesional, pe VNA-ul propriu de acasa, pe un analizor de antena de la RigExpert si pe un impedantmetru de laborator. Cu rezultatele obtinute iti voi face alt pachet si ti le voi trimite inapoi prin posta sau cum vrei, inclusiv cu setul de parametri S extrasi pentru fiecare in parte.

Vei avea astfel 4 masuratori de la echipamente diferite, care iti vor caracteriza cat se poate de concret sarcinile respective. Daca te aranjeaza ideea, eu sunt pe receptie.

P.S.>
Anul trecut, cineva mi-a trimis spre testare o clona chinezeasca de SARK100.
M-a dezamagit total, deoarece era capabil sa afiseze valori pur rezistive destul de corect, dar cand l-am testat cu sarcini reactive (R-C, R-L sau LC), valorile afisate erau razna rau de tot. Nu mi-a trebuit prea mult ca sa il returnez posesorului. Din pacate, nu stiu ce a mai facut cu el !
Un articol despre clonele chinezesti Sark100 se poate vedea si aici .
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Sarcina artificiala pentru analizor antena clone SARK100

Mesajde yo5oft » Lun Ian 16, 2017 10:30 pm

leaga invers mufa BNC. rezistentele sa mearga la pinul de mijloc, si comutatoarele spre masa. Daca vrei ceva mai OK, schimba tact-twitch-urile alea cu niste pini de tip jumper.

yo5ptd

Re: Sarcina artificiala pentru analizor antena clone SARK100

Mesajde yo5ptd » Vin Ian 27, 2017 3:52 pm

Merci pt. sfaturi, momentan caut sa depanez cumva MR100 ca imi arata o capacitanta de ~6000 pF si un SWR de ~1.5 la o sarcina pur rezistiva de 50 de ohmi pe orice banda indiferent cu ce si cum il calibrez. De ex. la o antena CB calibrata aproape ideal (cu un SWR metru analogic neavand unde reflectate masurabile) MR100 imi arata exact SWR de 2.0

Tind sa cred ca calibrarea la acest firmware nu se mai efectueaza cu 50, 150 si 274 ohmi asa cum scrie in manual sau cere mesajul de pe ecran, probabil la cel putin unul dintre aceste valori ar trebui sa pun intrarea pe scurt (asa cum se calibreaza SARK110 cu metoda OSL - open short load).

Insa nu pot citi/schimba firmware-ul usor, ca se reseteaza cand incerc sa-l pun in mod de incarcare a firmwarului prin USB iar prin interfata ISSP desi am construit un http://m8cutils.sourceforge.net/progs/wadsp/ nu recunoaste cum ar trebui PSOC-ul. Probabil va trebui sa construiesc si un WATPP, ca o interfata ISSP comerciala depaseste cu mult valoare MR100...

yo5ptd

Re: Sarcina artificiala pentru analizor antena clone SARK100

Mesajde yo5ptd » Lun Feb 20, 2017 2:11 pm

Se pare ca problema cu analizorul ar fi o lipire la "rece", la propriu, deoarece am uitat analizorul pe coltui mesei, aproape de soba, unde s-o incalzit la ~40 de grade C. Asa functioneaza si se calibreaza corect, imi arata SWR de 1.1 pt. o sarcina pur rezistiva de 50.0 ohmi pe toate benzile, acceptabil pt. o asa o jucarie.

Dupa ce l-am lasat la racit o ora revine cu swr de 1.5 la aceeasi sarcina pur rezistiva...

Revin dupa ce reusesc sa elimin complet problema.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori