Considerente teoretice si practice in constructia filtrelor de banda de putere

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Considerente teoretice si practice in constructia filtrelor de banda de putere

Mesajde 4x1ad » Mar Apr 25, 2017 1:33 pm

Pentru cei interesati: un material interesant al lui K0ZR despre teorie si practica in proiectarea si constructia filtrelor de banda de putere, poate fi citit in buletinul PVRC din Aprilie 2017 (paginile 6-25):

http://www.pvrc.org/Newsletters/2017_04.pdf

Lectura placuta.
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
Fişiere ataşate
pvrc.jpg
pvrc.jpg (191.56 KiB) Vizualizat de 3550 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Considerente teoretice si practice in constructia filtrelor de banda de putere

Mesajde YO4BKM » Mar Apr 25, 2017 7:18 pm

Teribili membrii radioclubului din Valea Potomacului! Nu conținutul materialului m-a impresionat mai întâi ci mediul care a permis realizarea lui. Iată ce am găsit legat de misiunea acestui club vechi din 1947 (http://www.pvrc.org/):
Competing and winning in club competition
Stimulating the development of operating and technical skills
Sharing information and knowledge
Attracting, mentoring and supporting new contesters
Developing a spirit of camaraderie and fun

Mulțumesc 4X1AD în primul rând pentru că ai făcut cunoscut acest club de care nu știam, îi voi urmări publicațiile de acum înainte, cele apărute de până acum se află la http://pvrc.org/newsltrs.htm și merită să fie cercetate. O lectură extrem de atractivă, atât prin sumar cât și prin conținut.
În ce privește articolul din aprilie 2017, cu filtrele, este un bun exemplu de cum se rezolvă o problemă, se pleacă de la ce cere și se caută soluții cercetând mai întâi teoretic (investiție neglijabilă) apoi trecând la partea exprerimentală și evitând astfel bâjbâielile. Cu excepția unor „defecțiuni” de tehnoredactare care apar la trecerea unui document în format pdf (dacă desenele nu sunt corect „ancorate” la text se suprapune text peste desen, iată că se întâmplă și la ei) care nu încurcă foarte rău articolul, mi-a făcut mare plăcere să-l citesc. Doar atât! La kilowații mei ... pe care nu-i am ...
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Considerente teoretice si practice in constructia filtrelor de banda de putere

Mesajde 4x1ad » Mie Apr 26, 2017 2:09 pm

@YO4BKM: PVRC este unul dintre cluburile de concurs (si nu numai) cele mai renumite din SUA. Eu ii stimez nu numai pentru rezultatele din concursurile majore, dotarile si experimentarile diverse ci mai ales pentru spiritul de echipa si mai ales cel de voluntariat.
Nu intotdeauna gasesti astfel de materiale tehnice in buletinele lor destinate mai mult competitorilor din concursurile majore, dar merita sa sa le rasfoiesti arhiva care pana in urma cu cativa ani era accesibila doar membrilor.
Daca ai timp, poti rasfoi si materialele de la Yankee Clipper Contest Club YCCC http://www.yccc.org/Articles/index.htm

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Considerente teoretice si practice in constructia filtrelor de banda de putere

Mesajde YO4BKM » Mie Apr 26, 2017 5:08 pm

TNX 4X1AD, am pus în lista cu URL-uri și ultima recomandare, am răsfoit deja vreo trei articole, sunt de toate categoriile, de la cele integral tehnice la cele sentimentale. Timp am, așa că voi studia cu interes.
Cât privește PVRC este corect, nu este numai un club de concursuri, de aceea au pus în misiunea lor și „Developing a spirit of camaraderie and fun”. Păcat că sunt atât de departe, o să le urmăresc indicativele și voi lucra cu plăcere cu oricare din ele, inclusiv YCCC, un QSL din partea lor va fi un trofeu valoros. Am o aplicație proprie cu care țin logul în format electronic și voi adăuga la ea o funcție nouă, anume o listă de stații favorite care să semnaleze dacă partenerul face parte din ea și ce hram poartă, un fel de „properties”.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori