Modernizarea statiei Icom IC-718

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Modernizarea statiei Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Dum Iul 16, 2017 9:37 am

Pe un site al unui radioamator rus,respectiv https://www.youtube.com/watch?v=2Q9GXkYdZiI ,este descrisa modernizarea unui transceiver Icom IC-718,in principal 1)-eliminarea zgomotului vizual al benzilor de pe L.C.D.-ul statiei si afisarea doar a semnalului util al corespondentilor,si 2)-micsorarea notabila a zgomotului auditiv al benzilor redat de difuzor,fara afectarea semnificativa-sau macar perceptibila-a semnalelor utile urmarite.La statia mea de exact acelasi tip se pare ca primul punct a fost rezolvat inca din fabrica,fiindca nu-mi apare afisat pe L.C.D. zgomotul de fond al benzilor decit in cazul unor perturbatii majore,asa ca m-ar interesa doar rezolvarea punctului doi,dar ne-stiind mai deloc limba rusa,n-am inteles si nu-mi dau seama exact ce trebuie facut.Pare ca este vorba despre adaugarea unui capacitor de tip s.m.d. in paralel cu un altul existent initial sau nu,dar mi se pare ca nu se precizeaza nici locul exact de pe schema si nici valoarea celui nou adaugat.Rog mult pe cine se descurca cu traducerea sa ma lamureasca ce trebuie facut.Cu multumiri! anticipate,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modernizarea statiei Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Dum Iul 16, 2017 10:09 am

Scuze!,din neatentie am gresit site-ul,cel corect este https://www.youtube.com/watch?v=FlzAAPwb4vA

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Modernizarea statiei Icom IC-718

Mesajde yo9yul » Dum Iul 16, 2017 6:30 pm

Tot ICOM 718 am si eu, cumparata de noua acum un an, am upgradato cu filtru DSP, Singura modificare ar fi deblocarea benzii de 40 metri (emite doar in intervalul 7000 - 7100 Khz).
Nu cred ca merita sa o faci ,,praf,, ca in linkul de pe youtube, doar daca e statia de rezerva si nu conteaza prea mult daca iti da cu virgula modernizarea. :D

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modernizarea statiei Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Dum Iul 16, 2017 8:09 pm

Statia mea este luata recent la mina a doua,ca statie de rezerva si inlocuire in cazul in care ma lasa mai vechea TS-50S de la Kenwood,care a cam inceput sa dea mici semne de oboseala,inca mai merge satisfacator,dar nu se poate sti niciodata-hi!.IC-718-desi de la mina a doua-este in perfecta stare de functionare,este aproape ne-folosita si arata ca si noua.Rusul care a facut acele imbunatatiri pare sa fie pe felie-hi! si sa stie bine ce face,se vede foarte clar din clipul postat,iar rezultatele sint absolut evidente si convingatoare,nu prea pot fi interpretate ca fiind trucaje si-la urma-urmei-la ce i-ar folosi?, doar sa stringa injuraturi?-hi!.Modificarile sint foarte simple,nu necesita (de)reglaje deosebite,si la o adica se poate foarte simplu si usor reveni la situatia initiala,asa ca nu vad nici un impediment,decit faptul ca-la a doua modificare,cea cu scaderea zgomotului de fond al benzilor in difuzor-nu apar-sau nu le inteleg eu-hi! -date exacte,in sensul valorii capacitorului s.m.d. adaugat si locului din schema unde trebuie plasat...

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Modernizarea statiei Icom IC-718

Mesajde YO4SI » Dum Iul 16, 2017 8:33 pm

Salut Nelu ! Condensatorul acela ce face ? Imbunatateste raportul semnal/zgomot, sau doar micsoreaza zgomotul cu semnal cu tot ? La TS-450SAT eu reduc putin amplificarea de RF si zgomotul este mai suportabil. Maine este Cupa Aviatiei. Eu sunt la Campulung Muscel . Am un fel de antena si FT-857. Si mult zgomot. Ce zici, ne auzim ? Este o ocazie de a face radio ! 73s ! Mircea = yo4si.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modernizarea statiei Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Dum Iul 16, 2017 8:51 pm

Te salut! Mircea,acel capacitor s.m.d.-doar ca nu stiu valoarea si unde in schema este adaugat-scade drastic zgomotul de fond al benzilor fara a afecta in nici un fel-sau cel putin ne-observabil- semnalul util. In ceea ce priveste o legatura pe "sus"-hi!,da,nici o problema,si eu sint in vacanta la tara in satul Dedulesti,comuna Topliceni,cam pe linga Rimnicu-Sarat,asa ca scrie-mi doar datele sked-ul-ui,respectiv ziua,ora si frecventa si voi fi acolo,doar daca nu intervine ceva cu totul ne-asteptat.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Modernizarea statiei Icom IC-718

Mesajde YO4SI » Lun Iul 17, 2017 12:29 am

Nelu draga ! Vad ca esti foarte activ pe forum. Iti propuneam sa ridici privirea din smd-uri si sa vii maine in 80 de metri in Cupa Aviatiei. Eu si cu alti cativa nebuni frumosi ne intalnim mereu si schimbam controale in asa zisele concursuri radio. XYL-ului ii spun ca au aviatorii si fostii aviatori o activitate radio. Si trebuie sa fiu si eu prezent. Ca sa o imbunez. Ca altfel mi-ar spune ca ce, tu mai esti de concursuri ? De la 19 la 21 CFR. In doua etape. Dai numarul serial si judetul in care esti. Adica BZ. Ca n-ai lucrat in aviatie.... Nu te gandi la locul pe care-l vei ocupa in clasament. Eu citesc clasamentele de la coada spre cap. Cei care fac cateva legaturi si trimit log, sunt formidabili ! Sa vezi ce comportamente ciudate are propagarea ! Nu-ti vine sa crezi ce variatii interesante. Gandeste-te la ionosfera cum falfaie deasupra noastra. Ionosfera care este prezenta datorita soarelui. Ca si noi de altfel ! 73s ! Mircea = yo4si.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modernizarea statiei Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Lun Iul 17, 2017 4:16 am

Draga Mircea,nu prea pot sa-mi ridic privirea de pe scheme si piese-hi! deoarece,fiind un radioamator veteran,deci de formatie veche,autorizat in emisie-receptie inca din anul de gratie-hi! 1966,sint in primul rind constructor si optimizator si abia apoi om de trafic radio curent.In alta ordine de idei,aici la tara avem un teren relativ foarte mic pentru o zona rurala,doar ceva peste 600mp,cam sub forma unui patrat de circa 25/25m,o curte foarte bogata in vegetatie salbatica de toate felurile pe care o adoram-hi!,dar care nu-mi prea permite instalarea de antene mari,necesare si potrivite pentru benzile noastre inferioare ale gamei de unde scurte.Astfel,deocamdata singura mea antena de/pentru gama de unde scurte de aici este o antena cadru mare orizontal cu perimetrul de circa 40m,dar la mica inaltime-circa doar trei metri-fata de sol,ea fiind petrecuta si fixata de jur-imprejurul casei,chiar pe sus pe sub marginile acoperisului din tigla clasica-cum altfel-hi!,care,chiar si cu ajutorul adaptorului automat de antene,desi se poate adapta perfect,are un randament destul de slabut la frecvente mici.Oricum, multam! pentru invitatie,am sa incerc sa fac niste teste in banda de 80m pe care-tocmai din cauza antenei-n-o prea folosesc,sa vad ce se poate obtine.Numai bine! si succes! in concurs.73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modernizarea statiei Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Mar Iul 18, 2017 7:35 am

Revin pentru cei interesati de reducerea drastica a zgomotului de fond in difuzor si/sau casti al benzilor la statiile Icom IC-78 si Icom IC-718.In primul clip,cel referitor la statiile Icom de tipul IC-78,care par sa fie foarte asemanatoare-doar usor mai simple-cu cele Icom de tipul IC-718,apare mai clar si mai explicit modificarea,care este foarte simpla si-la dorinta-perfect reversibila,in sensul ca se suplimenteaza sau se inlocuieste un capacitor s.m.d. multi-strat din etajul amplificator de r.f. cu unul de valoare mai mare, respectiv de 0,22uF,nu-i stiu-sau n-am inteles-exact numarul/pozitia de pe schema,dar rusul il arata pe placa in mod suficient de vizibil,doar cu greu poate fi ratat,dar-la nevoie-se poate face un stop-cadru in acel moment.Succes! la imbunatatire si zgomot cit mai mic-hi! P.S.-Desi imbunatatirea in sine-daca se lucreaza cu maxima atentie si acuratete-nu implica nici un risc constructiv sau functional,mentionez si chiar accentuez ca fiecare poate face modificarea in mod benevol si pe raspunderea sa,si asta numai daca este familiarizat cu componentele de tip s.m.d.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori