Ferite si interferente radio - solutii

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Ferite si interferente radio - solutii

Mesajde YO3AOE » Mar Aug 15, 2017 11:19 am

Da,sint foarte! eficiente,folosesc si eu demult asa ceva,doua bucati identice,cite unul pus la ambele capete ale tronsonului de cablu coaxial de coborire al antenei.Sint facute in regim casnic-hi! astfel: pe un tor din ferita de banda foarte larga de tipul FT 240-31 (dar merge si FT 240-43) de la firma Amidon,se bobineaza cit mai strins 18 spire (2 x 9 spire anti-serie) din cablu coaxial de tipul RG-58 si se fixeaza bine cu soricei din plastic.Ideal este ca bobinajul sa se faca chiar cu/din tronsonul cablului de coborire,chiar la capetele lui,dar eu am preferat varianta separata,fiecare fixata apoi intr-o cutie ermetica la intemperii potrivita ca marime,din-atentie,obligatoriu!-un material sintetic-plastic oarecare rezistent la radiatia solara si la ger,prevazuta cu cite doua mufe mama SO-259. Rezultatul este disparitia totala a radiatiei parazitare a tresei tronsonului de cablu coaxial si implicit disparitia sau macar atenuarea substantiala a TvI si BcI.

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Ferite si interferente radio - solutii

Mesajde yo5tc » Mar Aug 15, 2017 6:05 pm

Un subiect destept desi a mai fost cu siguranta dezbatut.
Ca tot ati adus sus problema socurilor RF si in speranta ca link-urile vor folosi cuiva;

http://www.ifwtech.co.uk/g3sek/in-prac/ ... ext_v2.pdf
si
http://rsgb.org/main/files/2012/12/EMC_ ... App3FF.pdf
O hartie foarte documentata pentru cei rabdatori si dornici de informatii, unde la pag 10 gasiti info inclusiv despre utilizarea torurilor din bobinele de deflexie a vechilor televizoare cu tub catodic(CRT), pentru socuri RF(doar pentru socuri RF)
Ca un harciog ce sunt, am recuperat nu mai putin de 20 astfel de toruri in doua zile de la un colector de deseuri electronice :) si jumatate din ele sunt deja utilizate cfm descrierii din video.
Am citit ca exista vreo 3 tipuri principale de ferite folosite la aceste toruri(cu TV yoke, deflection yoke, sau yoke ring, mai puteti gasi pe Google, materialel relativ la socuri RF)
Evident ca materialul torului dvs poate diferi de ceea ce am gasit eu, asa ca recomand calduros teste concludente inainte de a afirma ca un anume soc cu nu stiu cate spire, nu merge cfm descrierii :)
Nu am avut posibilitati de masurare asa ca unde socul a dat rateu , am schimbat miezul, pana si-a facut treaba.
Primul lucru la care am folosit un astfel de soc a fost la masurarea impedantei antenei cu un analizor VK5JST; Valorile impedantei(R, X) la intrarea in analizor, oscilau continuu pana am introdus socul RF pe cablul de antena.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Ferite si interferente radio - solutii

Mesajde YO3AOE » Mar Aug 15, 2017 7:28 pm

Efectul acestor filtre rejectoare-ma refer doar la cele anti-curenti de mod comun-poate fi cel mai bine determinat cu ajutorul unui masurator realizat-tot home made-dintr-un manson clamp-abil mare-preferabil de forma paralelipipedica,este cu mult mai usor de bobinat si de manevrat-pe o jumatate a caruia se bobineaza strins si uniform o infasurare de circa 10 spire cu sirma izolata subtire,la ale carei capete se cupleaza-tot acolo pe manson-un mic detector de r.f. cu una sau doua diode detectoare punctiforme cu germaniu,facut pe o mica placuta care se fixeaza rigid cu un adeziv epoxidic,iar de la el se merge printr-un cablu flexibil litat subtire la un instrument analogic de masura cit mai sensibil-gen vu-metru de casetofon-prevazut cu un mini-potentiometru pentru reglajul sensibilitatii.Pentru masuratori,emitatorul statiei fiind in functiune la puterea cea mai mica in modul c.w.,mansonul clamp-abil din ferita se inchide peste cablul coaxial in cauza si se plimba de-a lungul lui,observind pe instrument punctele de maxim de radiatie,unde este recomandabil de pus si de fixat filtrele rejectoare,dar-in lipsa acestui dispozitiv-acestea se vor putea pune chiar la/in capetele tronsonului de cablu coaxial,imediat dupa mufele tata respective.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori