Duplexor UHF ?!

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO8SXT
Mesaje: 30
Membru din: Joi Oct 02, 2014 10:32 am
Contact:

Duplexor UHF ?!

Mesajde YO8SXT » Joi Ian 04, 2018 2:41 pm

Salutare prieteni radioamatori!!!acum ca a inceput un an nou si avem forte noi am inceput sa intram prin ateliere si sa vedem ce mai putem mesteri!!!si astfel am dat de o piesa adusa candva din Norvegia,pare a fi un duplexor iar dupa dimensiuni pare a fi UHF(stiu ca prin zona de unde l-am luat s-au desfacut multe instalatii TV analogice pentru a face loc celor digitale.
Asadar caut ajutor de la cei dintre dumneavoastra care ati lucrat cu duplexoare sa imi spuneti daca poate fi folosit/reglat pentru UHF deoarece aici in zona Comanesti,Bacau as dori sa pun un repetor UHF impreuna cu conectarea lui la Rolink.Atasez cateva poze ale piesei cu pricina.73
Fişiere ataşate
20180104_142706.jpg
20180104_142656.jpg
20180104_142555.jpg
20180104_142540.jpg
20180104_142527.jpg
20180104_142519.jpg

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Duplexor UHF ?!

Mesajde yo6rk » Joi Ian 04, 2018 3:28 pm

Subiect mutat din "Trafic radio > VHF/UHF/SHF" la "Discutii cu subiecte tehnice > Constructii electronice".

73!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO8SXT
Mesaje: 30
Membru din: Joi Oct 02, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Duplexor UHF ?!

Mesajde YO8SXT » Joi Ian 04, 2018 3:36 pm

Scuze 73

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Duplexor UHF ?!

Mesajde YO3ITI » Joi Ian 04, 2018 3:50 pm

Bună ziua.
După aspectul degradării carcasei, cred că a fost plasat într-un mediu coroziv, probabil în atmosferă marină. Sau a fost afumat într-un incendiu care a generat gaze corozive. (??) Pe capacul cu BNC-uri se observă un dreptunghi mai curat unde, probabil, exista o etichetă care e posibil să se fi carbonizat. Construcția și numărul de porturi (cinci inductanțe cu patru porturi) îmi sugerează că ar fi un dispozitiv utilizat pentru transmisie pe două benzi separate, VHF și UHF (lungimi diferite = benzi diferite). Sunt sceptic că-l puteți utiliza pentru RoLink, dar e foarte posibil să mă înșel. Oricum, ar fi interesant de testat pe un analizor de spectru, dar nu înainte de a schimba toate mufele alea care cred că sunt praf.

Aici aveți mai multe informații: http://www.repeater-builder.com/antenna ... exers.html

73
====================
73 de YO3ITI

YO8SXT
Mesaje: 30
Membru din: Joi Oct 02, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Duplexor UHF ?!

Mesajde YO8SXT » Joi Ian 04, 2018 5:42 pm

despre carcasa si eu am aceeasi banuiala ca a fost undeva unde a fost umezeala sau ceva de genul asta ca nu e izolatie care s-a dus ca un fel de lac ci pur si simplu e patat,apoi de testat mi-ar placea ca asa as sti si eu ce ii de capul lui si la ce poate fi folosit,de folosit la rolink sau ca si duplexor si eu sunt putin sceptic dar am zis sa intreb macar sa stiu daca mai poate fi folosit la ceva!!

yo2llq
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 28, 2016 8:43 pm
Contact:

Re: Duplexor UHF ?!

Mesajde yo2llq » Joi Ian 04, 2018 6:09 pm

In principiu s-ar putea sa fi fost odata folosit ca duplexor, din cate vad are 2 ramuri (bobinele sunt cuplate intre ele cate 3 / cate 2 pe fiecare ramura) - pe una din fotografii se vede ca un singur perete despartitor dintre celule e complet, ceilalti pereti permit inductia RF dintr-o bobina in alta ( -> 2 ramuri). Cele doua ramuri pot fi cuplate cu ajutorul unor cabluri de lungimi corespunzatoare in asa fel incat sa realizeze o caracteristica utilizabila pentru un duplexor. De asemenea, daca intoarceti capacul 180 grade in imaginea care arata capacul cu mufe in fata cutiei cu celule, se realizeaza cele doua ramuri, dupa inchiderea cutiei.

Din cate vad dupa tipul si forma linkurilor de cuplaj cred insa ca are mai degraba o caracteristica trece-banda pentru fiecare ramura si caracteristica de rejectie nu a fost o cerinta primara in realizarea sa.

Neavind mai multe date e greu de spus in ce frecventa a fost proiectat sa functioneze, cel mai probabil in zona UHF. Ramane de vazut exact cat de aproape de 430-440 MHz poate fi acordat fara modificari.

Sugerez testarea pe un analizor de vreun fel.

Dan
YO2LLQ

YO8SXT
Mesaje: 30
Membru din: Joi Oct 02, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Duplexor UHF ?!

Mesajde YO8SXT » Joi Ian 04, 2018 9:58 pm

fara retinere pot sa il dau cuiva care sa il testeze si sa imi spuna cat mai exact ce este cu el,eu il tin degeaba si ma gandesc ca daca aflu care ii sunt caracteristicile as putea sa incep un proiect cu el pentru a experimenta ori pentru a construi ceva folositor...

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Duplexor UHF ?!

Mesajde YO3ITI » Joi Ian 04, 2018 11:29 pm

YO8SXT scrie:fara retinere pot sa il dau cuiva care sa il testeze si sa imi spuna cat mai exact ce este cu el,eu il tin degeaba si ma gandesc ca daca aflu care ii sunt caracteristicile as putea sa incep un proiect cu el pentru a experimenta ori pentru a construi ceva folositor...


Dați-mi un mesaj privat. Cred că vă pot ajuta.
Cu stimă,
73
====================
73 de YO3ITI

YO8SXT
Mesaje: 30
Membru din: Joi Oct 02, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Duplexor UHF ?!

Mesajde YO8SXT » Dum Ian 06, 2019 9:57 pm

YO3ITI scrie:
YO8SXT scrie:fara retinere pot sa il dau cuiva care sa il testeze si sa imi spuna cat mai exact ce este cu el,eu il tin degeaba si ma gandesc ca daca aflu care ii sunt caracteristicile as putea sa incep un proiect cu el pentru a experimenta ori pentru a construi ceva folositor...


Dați-mi un mesaj privat. Cred că vă pot ajuta.
Cu stimă,
73


ti-as da un mesaj daca nu ai avea dezactivata aceasta optiune,deasemenea nici in baza de date pe radioamator.ro nu ti-am gasit indicativul ori vre-o adresa de mail....mai degraba te-ai uita la indicativul meu pe radioamator.ro si acolo gasesti adresa mea de mail... :)


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori