Multimetru de banc (stationar)

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Multimetru de banc (stationar)

Mesajde yo3ggx » Lun Mar 05, 2018 8:48 pm

Buna tuturor,

Pana acum am folosit exclusiv multimetre portabile, dar m-am decis sa-mi cumpar unul de banc, intr-un buget de pana in 350-400 Euro. Ma intereseaza in special urmatoarele:
- masurare U, I, R, f (pana la 60MHz ar fi un plus), dB, min/max, auto-hold (touch hold), TrueRMS, min 100KHz in AC
- bargraph
- rapiditate in masuratori, inclusiv pe modul auto
- un ecran cat mai vizibil, preferabil scris alb pe fond negru
- o constructie solida, de calitate, cu protectii corespunzatoare si stabil in timp

M-ar avantaja un format ingust (in adancime), dar nu am gasit nici un model de acest tip.

Ii rog pe cei care au utilizat astfel de multimetre sa-mi faca niste recomandari din propria experienta, nu pe baza caracteristicilor de catalog sau a review-urilor online.

Multumesc anticipat,
Dan YO3GGX
P.S. Nu exclud variante second hand in bugetul respectiv.

YO6HEM

Re: Multimetru de banc (stationar)

Mesajde YO6HEM » Mar Mar 06, 2018 5:59 am

Pentru bugetul enuntat mai sus cam greu de gasit asa ceva in stare noua.Totusi incearca sa cauti la
http://www.arc.ro/ poate gasesti ceva din oferta lor.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Multimetru de banc (stationar)

Mesajde YO3AOE » Mar Mar 06, 2018 9:21 am

Incearca pe site-ul firmei FARNELL,au o gama destul de larga in diverse versiuni/variante constructive si de preturi.Succes! si 73!,Nelu

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Multimetru de banc (stationar)

Mesajde yo3ggx » Mar Mar 06, 2018 9:45 am

Cread ca nu s-a inteles sensul rugamintii mele. Pot si eu sa caut prin magazinele online sau sa urmaresc diverse review-uri, lucru pe care de altfel l-am si facut. Ma interesau strict experiente personale, pareri pro si contra referitoare la diverse modele.

Multumesc.
Dan YO3GGX

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Multimetru de banc (stationar)

Mesajde yo4hgx » Mar Mar 06, 2018 12:20 pm

https://www.ebay.co.uk/itm/FLUKE-SCOPEM ... 3105258214

Eu am un model asemanator mai vechi, cateodata apar la preturi mai mult decat decente. 73!

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Multimetru de banc (stationar)

Mesajde yo3ggx » Mar Mar 06, 2018 12:56 pm

Dupa cum am spus, caut un multimetru de banc, nu unul portabil si nu sunt interesat de functionalitatea osciloscop.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Multimetru de banc (stationar)

Mesajde yo4hgx » Mar Mar 06, 2018 1:59 pm

Cum crezi, nu e chiar atat de mic precum probabil pare in poze, se preteaza perfect scopului urmarit adica masoara cam tot ce se poate masura iar scope-ul vine ca bonus.

Am observat abia acum insa ca preferi un format ingust (in adancime), nu cunosc... succes la cautari!

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Multimetru de banc (stationar)

Mesajde yo3ggx » Mar Mar 06, 2018 2:01 pm

yo4hgx scrie:Cum crezi, nu e chiar atat de mic precum probabil pare in poze, se preteaza perfect scopului urmarit adica masoara cam tot ce se poate masura iar scope-ul vine ca bonus.

Cand am spus de banc, m-am referit la unul stacabil, nu la unul mai mare si mai greu decat cele portabile uzuale ..:)

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Multimetru de banc (stationar)

Mesajde yo4hgx » Mar Mar 06, 2018 2:20 pm

Am inteles, nu am avut altceva in afara FLUKE-ului asa ca nu ma pot pronunta. Siglent are ceva modele intreresante dar nu stiu cat de fiabile sunt.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori