Descarcator CA-35R Proxel

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Descarcator CA-35R Proxel

Mesajde YO3AOE » Joi Mar 08, 2018 3:57 pm

M-ar interesa daca stie cineva constructia interioara a descarcatorului de tipul CA-35R de la Proxell. Motivul este datorat faptului ca inserat intre statie si antena se incalzeste pe emisie (b.l.u-100Wp.e.p.) ,dar masurat cu un Ohm-metru numeric de masa (20 MOhmi) nu da semne de vreun scurtcircuit sau vreo rezistenta interna oarecare masurabila.Multumesc! anticipat,Nelu

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Descarcator CA-35R Proxel

Mesajde YO8TK » Joi Mar 08, 2018 4:11 pm

Poate ai (sigur) reflectate mari.Verifica antena!!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Descarcator CA-35R Proxel

Mesajde YO3AOE » Joi Mar 08, 2018 5:33 pm

Nu,antena nu are nimic,este un cadru mare orizontal cu perimetrul de circa 40m din amplasamentul meu secundar de la tara,dar este totusi posibil sa provina de la ea,fiindca descarcatorul a fost lasat/ uitat toata vara cuplat la ea,si-din cite am putut eu constata-tipul asta de antena,desi foarte buna ca banda larga si zgomot mic,culege energii induse mari de la fulgerele din furtuni.De aceea ma interesa constructia interna,ca sa-mi dau seama daca asta ar putea fi cauza unei defectiuni in sensul micsorarii tensiunii de actionare,astfel ca acum sa actioneze in mod nedorit si la virfurile de modulatie.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Descarcator CA-35R Proxel

Mesajde YO8TK » Joi Mar 08, 2018 6:13 pm

O investigatie cu un analizator de antena ar fi binevenita in acest caz.E posibil ca in unele benzi sa nu se incalzeasca iar in unele da.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Descarcator CA-35R Proxel

Mesajde YO3AOE » Joi Mar 08, 2018 6:52 pm

Da,ar fi posibil,dar-sincer sa fiu!-nici n-am incercat,fiindca mi-a fost cam teama pentru integritatea etajului final de putere de r.f. al statiei,asa ca l-am demontat din circuit si l-am stocat in ideea ca s-ar putea cumva repara,desi nu prea pare a fi usor demontabil,si nici nu stiu daca o incercare de demontare nu l-ar compromite in mod definitiv si irevocabil.Da,ar fi foarte bun un asemenea analizor de antene,dar-din pacate!-la veniturile mele modeste de pensionar nu mi-l pot permite, plus ca chiar daca asi gasi de imprumutat nu mi-ar folosi,fiindca antena respectiva este in provincie si nu pot face un drum dus-intors numai pentru treaba asta.Asi putea incerca o alta figura,in sensul de a-l alimenta dintr-un auto-transformator reglabil de retea cu separator,in serie cu un bec obisnuit oarecare,tensiunea de retea virf-la-virf depasind binisor tensiunea lui de actionare,asta ar fi cam tot ce asi putea sa fac in acest moment,dar cred ca ar fi edificator...

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Descarcator CA-35R Proxel

Mesajde yo3fhm » Vin Mar 09, 2018 2:24 am

YO3AOE scrie:Da,ar fi posibil,dar-sincer sa fiu!-nici n-am incercat,fiindca mi-a fost cam teama pentru integritatea etajului final de putere de r.f. al statiei
Foarte bine ati simtit 8-)
YO3AOE scrie:asa ca l-am demontat din circuit si l-am stocat in ideea ca s-ar putea cumva repara,desi nu prea pare a fi usor demontabil,si nici nu stiu daca o incercare de demontare nu l-ar compromite in mod definitiv si irevocabil.
Bine ati facut ca l-ati eliminat. De reparat... poate ca da, poate ca nu.
Cele mai simple si comune pot contine doar un element cu descarcare in gaz, frumos ambalat intr-o caroserie iscusit ticluita in stil "profi", la care daca aveti acces, il puteti schimba.

ALTELIX UHF Male (PL-259) to UHF Female (SO-239) HAM & CB Radio Gas Tube Lightning Protector
Imagine
(14.99$)

Coaxial Surge Protective Devices(SPD) for Antenna/Cable TV NKP-TEL-4C-T
Imagine
Schema producatorului:
Imagine

Aceasi Marie cu alta palarie, in PDF-ul de mai jos. Asa vedeti si cum e construit si cum il puteti reproduce daca n-aveti chef sa aruncati 15USD pe fereastra. Dar... face parte dintre tipurile cele mai simple, la fel ca si fratii lui din link-urile de mai sus. Adica, are in interior doar elementul cu descarcare in gaz...
PL259 Surge Arrestor - G8ODE

Altele sunt ceva mai complicate, vedeti exemple aici :

NexTek FPL arrestors
Imagine

ArraySolutions AS-302U - 3 kW CW / 5 kW PEP Coaxial Lightning Arrestor
(87$)
Imagine
Schema e mai jos, tot de pe pagina lor.
Imagine
De asemenea, vad ca dau si ceva caracteristici saltate cu analizorul.

Dupa cum vedeti, fie intr-o versiune, fie in alta, elementul cu descarcare in gaz e prezent. Mai sunt si alte solutii, cum ar fi Quarter Wave de la L-Com, dar tot pe site-ul lor explica cum functioneaza fiecare ("Quarter Wave coaxial surge protectors are designed to pass the desired frequency while suppressing lightning surges, much like a signal filter. Lightning strike electrical surges which operate at low frequencies are diverted through the protector's short-circuit to the ground. ") - in schimb prezinta grafic doar varianta cu descarcare in gaz:
http://www.l-com.com/surge-protector

YO3AOE scrie:Asi putea incerca o alta figura,in sensul de a-l alimenta dintr-un auto-transformator reglabil de retea cu separator,in serie cu un bec obisnuit oarecare,tensiunea de retea virf-la-virf depasind binisor tensiunea lui de actionare,asta ar fi cam tot ce asi putea sa fac in acest moment,dar cred ca ar fi edificator...
Pai ... in cel mai bun caz ati reusi sa micsorati si mai mult viata elementului de descarcare. Cel mai probabil e ca n-ar fi o idee buna, pentru ca din ceea ce spuneti, e cam pe duca.
Specificatiile lui CA35S sunt aici si zic asa:
Imagine
Frequency: DC – 1000 MHz
SWR: less than 1:1
Impedance: 50ohm
Insertion Loss: less than 0.2 dB
Max Power Rating: 400w PEP
Connector: SO-239
Impulse Wave Discharge Voltage: 1000v
Impulse Wave Discharge Capacity: 6000A
Impulse Wave Retention Discharge Capacity: DC350v ± 20%

Insulating Resistance DC100v: Over 10,000M ohms


Prin comparatie, iata niste specificatii de la un produs industrial dedicat:
Tii Technologies Inc. 210-212 In-Line® Coaxial Lightning Surge Protectors
1. DC Breakdown @ 2000 V/Sec 120 – 300 Volts
2. Impulse Breakdown @ 100 V/µSec < 450 Volts
3. Insulation Resistance >100 Megohms
4. Surge Life:
A. 10 A, 10/1000 µSec. >1500 Surges
B. 100 A, 10/1000 µSec. >100 Surges
C. 1000 A, 10/250 µSec. >10 Surges
D. 5000 A, 8/20 µSec. >10 Surges
5. AC Life:
A. 5A, 1000 VAC, 1 Sec. >5 Operations
B. 1A, 1000 VAC, 1 Sec. >60 Operations

6. Failshort:
30 A, 1000 VAC >15 Minutes
7. Operating Temperature -40° C to + 65° C


Mai pe romaneste, la punctul 3D spune ca pentru un impuls cu intensitatea de 5000A si cu o durata intre 8 si 20 µSec., dispozitivul poate rezista la ceva mai mult de 10 descarcari.
Nu m-am intrebat niciodata pana acum ce poate un fulger, dar am aruncat rapid o privire pe Wikipedia si pe cateva site-uri colaterale, si m-am cam ingrozit :
https://en.wikipedia.org/wiki/Lightning_strike
Lightning currents have a very fast rise time, on the order of 40 kA per microsecond.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lightning
The electric current of the return stroke averages 30 kiloamperes for a typical negative CG flash.
Positive lightning strikes tend to be much more intense than their negative counterparts. An average bolt of negative lightning carries an electric current of 30,000 amperes (30 kA), and transfers 15 coulombs of electric charge and 500 megajoules of energy. Large bolts of negative lightning can carry up to 120 kA and 350 coulombs. The average positive ground flash has roughly double the peak current of a typical negative flash, and can produce peak currents up to 400,000 amperes (400 kA) and charges of several hundreds coulombs.

https://www.quora.com/What-is-the-voltage-and-current-at-the-time-of-thunderstorm
1. The estimated peak power per lightning stroke is 10^12 watts (1,000,000,000,000 watts or 1,000 Giga Watts). The total energy in a large thunderstorm is thought to be enough to power the whole of the USA for 20 minutes.
3. An average lightning strike discharges about 30,000 amperes (20,000 amperes in the UK). The current in a lightning strike typically ranges from 5,000 to 50,000 amperes depending on the strength of storm. NASA has recorded strikes of 100,000 amperes and there are other reports of strikes over 200,000 amperes.
Asadar, puteri de 1000 GW si curenti intre 30kA si 200kA :shock: :o :!: Brrrrr.....
Prin comparatie cu ce poate suporta un dispozitiv ca cel pomenit de dvs. ...
... cred ca cea mai buna solutie ar fi ori sa va cumparati unul nou, ori sa va asumati eventuala distrugere a celui prezent, iar daca va supravietui operatiunii de disectie, sa ii inlocuiti elementul cu descarcare in gaz. Sau, sa va construiti unul dupa modelul lui G8ODE, mai sus mentionat.

Ca o completare, iata mai jos un tutorial despre aceste dispozitive, in care e redata si schema unuia destinat protectiei liniilor de date. Il adaug aici, intrucat chiar am avut de-a face cu un astfel de dispozitiv si am fost curios sa vad ce contine:
http://www.l-com.com/content/Lightning-Surge-Protectors-Tutorial.html

YO3AOE scrie:ar fi foarte bun un asemenea analizor de antene,dar-din pacate!-la veniturile mele modeste de pensionar nu mi-l pot permite, plus ca chiar daca asi gasi de imprumutat nu mi-ar folosi,fiindca antena respectiva este in provincie si nu pot face un drum dus-intors numai pentru treaba asta.
OK, e de inteles. Daca aveti dispozitivul in Bucuresti, ma pot oferi sa vi-l masor eu si sa vedem ce zice analizorul. Maine dimineata voi traversa orasul spre zona de nord, de doua ori (dus si intors). Pot sa ma opresc la dvs. pentru a prelua dispozitivul. Voi avea analizorul cu mine si cu putin noroc, putem testa dispozitivul chiar la poarta dvs., ca sa nu mai fie nevoie sa vi-l returnez.

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Descarcator CA-35R Proxel

Mesajde YO3AOE » Vin Mar 09, 2018 8:37 am

Multam mult! pentru interventie si-mai ales!-pentru datele prezentate,chiar imi sint de un real folos,nu le aveam si nici nu stiam de ele,desi am cautat si eu dar se pare ca mai trebuie sa si stii sa cauti-hi!,asta este,fiecare cit si cum poate.Chiar imi place foarte mult prezentarea aproape exhaustiva,sigur ca domeniul este deosebit de vast,dar ma refer doar la nisa care ne poate interesa pe noi din punctul nostru de vedere.Nu mi-am pus niciodata problema protectiei totale si complecte la o lovitura directa sau chiar secundara de traznet,asa ceva nici nu cred ca exista,si chiar daca ar exista,costurile pentru un asemenea sistem mai mult ca sigur ca depasesc cu mult tot ceea ce ne putem noi imagina,ca de permis nici vorba-hi!.Ce inseamna totusi informatia corecta,eu cumparam de la LCCom asemenea dispozitive cu circa 135,acum mai nou 180 de lei,cind puteam sa le iau-chiar mai bune!-cu doar 15$ plus transportul si livrarea.Apropo,trebuie comandate direct acolo la ei,sau exista vreo reprezentanta si la noi in tara,si daca da,care este?.In ceea ce priveste dispozitivul facut si prezentat de G8ODE,mi-a dat si mie prin minte tot cam asa ceva inca mai demult,dar-din pacate!-n-am reusit sa gasesc o sursa de asemenea descarcatoare de gen tv cu tub catodic,nu prea cred ca se mai pot recupera de nicaieri.Multumesc! si pentru oferta de ajutor,dar pentru 15$/buc. nu cred ca merita deranjul,si oricum ar iesi masuratoarea tot ar ramine o umbra de indoiala-hi!,asa ca prefer-de departe!-sa iau si sa pun unul nou.Totusi,parca asi iesi mai ieftin daca le-asi face eu in stilul lui G8ODE,stiti vreo sursa de asemenea descarcatoare tv? Cu stima si 73!,Nelu

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Descarcator CA-35R Proxel

Mesajde YO9IRF » Vin Mar 09, 2018 11:06 am

Un comentariu la analiza lui Cezar vizavi de curentii suportati.

Aceste dispozitive nu sunt proiectate ca suporte o lovitura directa de fulger :!: . Rolul lor e de a disipa uzualele incarcari electrostatice ce se acumuleaza intr-o antena sau ca o a doua linie de front in cazul fulgerelor, dupa ce majoritatea energiei a fost disipata intr-un sistem de impamantare proiectat corect (impamantare serioasa a pilonului, linie de transmisie ingropata, impamantare separata la intrarea in casa).

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Descarcator CA-35R Proxel

Mesajde YO3AOE » Vin Mar 09, 2018 11:36 am

Da,stiu,exact asta am subliniat si eu.Cea mai buna preventie posibila in regim de radioamator in caz de furtuna cu descarcari electrice este decuplarea antenei de la statie si scoaterea feeder-ul-ui afara,sau macar introducerea mufei tata a cablului coaxial de coborire intr-un vas/tub metalic bine degajat de alte obiecte si in special de posibile fiinte in trecere sau din imediata apropiere,astfel ca o eventuala descarcare care poate aparea intre contactele mufei-mi s-a intimplat,am vazut cu ochii mei arc electric pe mufa tata de la antena cadru mare orizontal-sa nu poata aprinde posibile materiale inflamabile.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Descarcator CA-35R Proxel

Mesajde yo3fhm » Vin Mar 09, 2018 8:27 pm

YO3AOE scrie:Ce inseamna totusi informatia corecta,eu cumparam de la LCCom asemenea dispozitive cu circa 135, acum mai nou 180 de lei,cind puteam sa le iau-chiar mai bune!-cu doar 15$ plus transportul si livrarea. [...] stiti vreo sursa de asemenea descarcatoare tv?
Buna seara,

Informatiile pe care le-am postat sunt corecte in sensul strict al principiului de functionare.
Acum, in functie de destinatie, nu stiu cat sunt de corecte in raport cu preturile.

Apropos de ce spunea Razvan mai sus:
YO9IRF scrie:Aceste dispozitive nu sunt proiectate sa suporte o lovitura directa de fulger :!: . Rolul lor e de a disipa uzualele incarcari electrostatice ce se acumuleaza intr-o antena sau ca o a doua linie de front in cazul fulgerelor, dupa ce majoritatea energiei a fost disipata intr-un sistem de impamantare proiectat corect [...].
...
... va pun la dispozitie si va invit sa cititi urmatorul documentar referitor la protectia impotriva descarcarilor electrice (cred eu, util multora dintre noi):

GHID DE UTILIZARE A DESCARCATOARELOR DE SUPRATENSIUNE

De exemplu, la pag.10 scrie asa:
Supratensiunile induse
Se ştie că un câmp magnetic variabil induce într-un circuit un curent... În prezenţa unui trăsnet
avem un câmp electromagnetic mare, puternic variabil, iar conductoarele electrice ale unei
clădiri formează un circuit (spirală) de dimensiuni care nu pot fi ignorate. Câmpul electromagnetic
al trăsnetului creează efecte dezastruoase dacă se concatenează la o spirală cu diametru
mare. Nu este dificil să ne imaginăm o spirală mare, trebuie doar să ne gândim la linia de
alimentare a calculatorului şi la linia de telefon care se conectează la modemul conectat la
rândul lui la calculator. În cazul unei lovituri de trăsnet directe asupra structurii, curentul de
trăsnet care este descărcat în sol prin intermediul firului de pământare, produce prin cuplajul
inductiv, în spirala descrisă anterior, o supratensiune U = Lm·di/dt
unde Lm: inductanţa mutuală a spiralei
di/dt: panta formei de undă
În funcţie de dimensiunea spiralei, supratensiunile pot depăşi 10 kV !
[...]
Fenomenul de inducţie apare şi la conductoare rectilinii, nu neapărat dispuse de aşa manieră
încât să formeze o spirală, spre exemplu între un conductor şi pământare. Imaginaţi-vă o linie
electrică: dacă un trăsnet cade în apropierea unei linii de distribuţie, câmpul său electromagnetic
variabil induce asupra acesteia supratensiuni care se propagă de-a lungul liniei, la fel cum se
petrece în cazul loviturii de trăsnet directe prezentate în continuare.
Va recomand sa cititi de asemenea, Cap.3 - Funcţionarea unui descărcător (SPD) , in care sunt tratate toate tipurile de descarcatoare si functionarea lor, cu grafice si exemple.

In urma celor mentionate in materialul de mai sus, cred ca va deveni destul de clar ca pretul platit pentru un astfel de dispozitiv ar trebui sa fie proportional cu performantele. Mai pe romaneste, "cat dai - atata face" , cu conditia sa nu va asteptati de la el la altceva decat sarcina pentru care a fost proiectat. Astfel, nu cred ca un simplu descarcator cu gaz (cum ar fi cel de la G8ODE) ar rezolva problemele acolo. Probabil ca va fi mai bun decat nimic, in schimb.

In mod intentionat, am lasat la final ultima dvs. intrebare:
YO3AOE scrie:"stiti vreo sursa de asemenea descarcatoare tv ?"

Raspunsul rapid si sincer este "NU". Dar cautand pe net, am gasit cate ceva :
AVC - PROTECTOR LA SUPRATENSIUNE
179 RON
Desi e pe 50 ohmi, gama de frecventa e de la 900 la 2500 MHz, deci nu prea se potriveste scopului propus.

DGA-190 - ECLATOR PROFESIONAL PROTECTIE ANTENA LA DESCARCARI ELECTRICE
160 RON
Din pacate, nici specurile acestuia nu sunt OK pentru ceea ce vreti; Z=75 ohmi, domeniu 0-3MHz, putere suportata 40W.

MODUL DE PROTECTIE DESCARCARI ELECTRICE SPV-40A
50 RON
Specurile sale spun ca este "Modul protectie descarcari electrice si fulgere pentru linia de semnal video pe cablu coax" - ceea ce ma face sa inteleg ca e conceput pentru impedante de 75 ohmi.
Iarasi nepotrivit, cred.

Ceva asemanator se gaseste si la E-mag, dar tot pentru zona video:
Modul protectie descarcari electrice AHD/CVI/TVI/CVBS, SPV-40A
85 RON

Nu stiu exact ce retea exista in interiorul lor si de aceea nu va pot recomanda sa folositi un model sau altul. Probabil ca nu intamplator sunt proiectate pentru o destinatie (camere video, GPS) sau alta si in functie de aceasta, retelele din interior sa fie stabilite pentru impedante standard (50, 75 ohmi) sau din contra, pentru utilizari in retele electrice.

Personal, probabil ca as diseca pur si simplu vechiul dispozitiv, ca sa vad ce exista in el (dupa ce as frige si o masuratoare cu analizorul), apoi as interpreta rezultatele. Pentru disectie, cred ca o freza diamantata de tehnica dentara ar fi o buna alegere. Daca in interior ar fi afectat doar elementul cu descarcare in gaz, probabil ca as mai sapa sa vad pe unde se pot gasi si sa-l inlocuiesc.
Asta as face doar de dragul studiului.

In mod practic, probabil ca as cumpara din nou unul nou. Dar trebuie sa fiti constient ca si acela va rezista doar o perioada de timp limitata, pentru ca e proiectat sa indeplineasca o functie de protectie prin ... sacrificiul unei componente interne.

Va doresc succes in cautari si in rezolvarea problemei!
Cu stima,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori