Compresor semnal microfon

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Compresor semnal microfon

Mesajde YO3AOE » Mie Iun 20, 2018 9:09 pm

Exista oferite la vinzare pe E-bay niste dispozitive simple si ieftine (3-5$) de compresie dinamica pentru semnalul de microfon,realizate cu circuitul integrat de tipul SSM 2167.Din imaginile prezentate,pe placute nu se observa potentiometre semi-reglabile,deci in mod sigur parametrii montajului-nivelul mediu al semnalului de intrare,pragul de actionare al portii de zgomot,gradul de compresie si nivelul mediu al semnalului de iesire-sint stabilite cu valori de rezistoare fixe standard,care probabil-posibil-le stabilesc functionarea la o valoare medie a plajei parametrilor.M-ar interesa daca a luat si foloseste cineva asa ceva,si daca da,cu ce rezultate practice,in sensul daca se preteaza la folosirea cu o statie radio de-a noastra care nu este dotata din fabrica cu un asemenea dispozitiv.Cu multumiri anticipate,Nelu

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Compresor semnal microfon

Mesajde yo3gh » Mie Iun 20, 2018 9:31 pm

Buna seara , am cumparat si folosesc asa ceva , l-am introdus in carcasa microfonului . Ca reglaje sunt R1 si R2 , cain figura :
2DCF9909-CF92-4CE7-BAF6-06D922FD14A0.png
DA7FC0A9-1FC6-49CC-BC81-47706FC8F547.png


Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Compresor semnal microfon

Mesajde yo3gh » Mie Iun 20, 2018 9:46 pm

Am incercat sa modific ceva , sa adaug o chestie importanta dar nu am voie. Mi se pare la misto ... parca sunt cenzurat de PSD sau ca in comunism . O sa renunt la a mai scrie pe site si imi sterg contul , adminul de aici ( parca din yo8 ) nu a inteles aceasta necesitate , deci nu a inteles nimic :D ... Romania te iubesc ! Hai dle din yo8 sterge si acest comentariu ... :D

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Compresor semnal microfon

Mesajde yo6rk » Mie Iun 20, 2018 11:43 pm

Offtopic.

1: Dan, ti s-a mai explicat de ce editarea postarilor dupa expirarea celor 5 minute nu mai este posibila. Se vede ca e necesar sa o repet: SUNT UNII RADIOAMATORI CARE DUPA UN TIMP SI-AU EDITAT/STERS POSTARILE SI ASTFEL UN TOPIC A DEVENIT... FARA SENS.

Daca te uiti prin unele postari, ai sa vezi singur cateva exemple. Daca vrei, iti dau un singur exemplu, pe privat.
Au fost cazuri de discutii mai acide, s-au spus multe "la nervi", iar dupa ce s-a linistit apa de porcaiala, unii "au modificat pe ici pe colo" sa "fie bine". Daca s-ar permite asta in continuare... cred ca esti destul de inteligent sa intelegi ce va fi.
Concluzie: ceea ce posteaza fiecare, e ceea ce il caracterizeaza.

2: Daca ai gresit ceva, daca vrei sa modifici ceva, daca vrei sa adaugi ceva, o poti face in acea limita.
Daca a expirat, nu te retine nimeni sa adaugi un nou post in care sa adaugi ce ai uitat sau sa semnalezi ca ai gresit in postarea anterioara. Numai prostii rad de astfel de cazuri (cand cineva greseste si apoi revine cu un alt post si corecteaza).

3: Nu adminul de aici, ci administratorii au luat aceasta decizie (a limitarii editarii). Daca crezi ca fac ceva de capul meu, te inseli; nu (vrei?) sa intelegi cum e o echipa administrativa.

4: Daca doresti sa nu mai scrii, sa-ti stergi contul, se rezolva. Nu ca ar fi prima data. Trimite un mesaj (E-mail sau prin formularul de contact de pe site) lui Ciprian sau mie si se rezolva. E alegerea ta sa nu mai contribui cu nimic din momentul cand soliciti acest lucru; mai pe direct... m-am suparat, imi iau papusile si plec.

4: Nu sunt domn, nu domnesc, nu am mosie. Sunt yo8rku, Marius. Observ ca te deranjeaza (si nu numai pe tine) pozitia mea din echipa de pe acest site. Sanatate si bucurii iti doresc, sunt imun la astfel de situatii. Daca vreodata ai sa doresti sa vb. cu mine prin radio, cu placere; daca vrei sa ma fluieri (desi nu cred ca esti acest gen), esti liber sa o faci.

In final: NU voi mai raspunde la o eventuala replica offtopic, daca vrei alte informatii suplimentare, continuam prin mesageria privata sau alta cale.
Mesajul tau "la subiect" cat si replica mea (tot "la subiect") vor ramane, urmatoarele ce sunt pe langa, le voi sterge.

Toate cele bune, 73!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Compresor semnal microfon

Mesajde YO3AOE » Mie Iun 20, 2018 11:55 pm

Da,am inteles,multumesc! pentru datele trimise,imi sint suficiente,ma voi orienta,important este ca sint utilizabile pentru scopurile noastre,desi am primit si alte informatii ca se poate si mai bine-hi!, respectiv ceva relativ similar cu SSM 2266,care pare a fi ceva mai evoluat si implicit mai versatil. Subiect lamurit si incheiat.Toate cele bune! si 73! de la Nelu


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori