Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde yo2dno » Joi Aug 23, 2012 11:42 pm

Subestimezi radioamatorii ! Tema a fost atinsa, cine a vrut sa priceapa a priceput. Cind s-a iesit in porumb, au aparut (normal) si mistocarelile. E vara, concediu, relaxare, ce vrei, nu putem glumi si noi putin ? Ca doar e site de oameni inteligenti cu un hobby accesibil doar oamenilor inteligenti, nu de dezbateri despre problemele colonului neevacuat, nu ?

yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde yo3fhx » Vin Aug 24, 2012 12:27 am

Regele Solomon judeca odata o pricina a doua femei,spunandu-i uneia dintre ele ,ai dreptate, la care cea de a doua a ripostat.Solomon a spus ai dreptate !Atunci un sfetnic i-a spus la ureche Maria Ta nu se poate sa aiba dreptate amandoua !Solomon a raspuns ,si tu ai dreptate !

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde YO3FEW » Vin Aug 24, 2012 9:43 am

Pt YO3BBW
Folosesc Orcadul 9.2. E batran, dar bun. Cele de la 10 in sus mi/ne-au blocat sistemul/ele.
Au niste facilitati -rutari automate- si tone de librarii cu componente pe care nu le voi folosii niciodata. Si pe care, la o adica, le pot creea singur..
Daca ai probleme de manipualre a Orcadul, iti trimit niste instructiuni la obiect. Adica de la se deschide.. de acolo se alge.., se seteaza.., pana la se salveaza..etc..
Sau stabilim o intalnire undeva, vi cu laptopul si cat timp Silvim -eu, neagra, hi, hi- facem un execitiu, de ex un preamplif, orice..De la desenul schemei la cablaj, ca sa te duci cu el la fabrica..
Pt YO3FHX
Cum acum sunt nitel stresat, nu imi amintesc sa ne fi cunoscut.
Altfel, recunosc ca e perfect adevarat ca nu ma pot exprima in doar cateva cuvinte.
Nu are de ce sa imi fie rusine ca m-a dus capul sa temin facultatea de Electronica, intr-o vreme cand titlul nu se obtinea pe bani sau pe copy/paste, ca doctoratul lui Ponta la SH-ul ala..
Dta ai acelasi titlu si macar aceiasi activitate ca mine ca sa ma acuzi ca am mari pretentii? Pe ce iti bazezi afirmatia?
Macar ai absolvit de ex Fac de Electronica, nu de altceva, de ex, Ingineria Electrica, care e o alta specialitate? Si care evident nu iti ofera acelasi informatii, normal.
Acuma e drept, unii rautaciosi spuneau ca IE e mai usoara de cat E pura. Am zis IE, asa, ca exemplu, pt ca am auzit de unul cam gretos...
Sunt curios de ce nu ai postat numele programului de analiza a cablajelor, pe care eu am recunoscut public ca nu il stiu. Mda, sau e nestiinta, sau e lipsa de bunavointa...
Lasa ca il Googl-esc eu, ca tot vine Weekendul si ma gandeam ca sa fac. Si pana luni poate ii invat si niste comenzi...

Sincer, nu iti inteleg atacul, nu te-am provocat direct, si mi se pare nedemn. Stiu ca e caldura mare, criza, dar totusi mistocarii de 2 bani...
yo2dno
Corect, radioamatorismul nu e chiar pt tampiti. Si de aia ma intreb de ce calcam pe orgoliile unor...La o adica nu poti sti totul si sigur se va gasi cineva care a studiat mai mult decat tine in domeniul ala si de la care, daca vrei, poti invata. Asa cum si tu il poti ajuta pe altu'..

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde yo3ggx » Vin Aug 24, 2012 9:56 am

yo3fhx scrie:...mai ales ca este intretinuta de persoane cu mari pretentii de ingineri electronisti ,care au inegrit acest site cu articole fara sfarsit....!


Draga Marian,

Poate tocmai pentru a mai "albi" aceasta lista "neagra" dar nu de articolele pubicate ci de ura.
Cum ma simt printre cei vizati de aceasta remarca, observ cu amaraciune un fenomen ingrijorator pentru comunitatea radioamatorilor din Romania. Singurul lucu care atrage si starneste discutii aprinse este scandalul, barfa si acuzatiile la persoana. Rar articolele pur tehnice au mai mult de 2 -3 comentarii, uneori chiar si acelea tendentioase. Orice initiativa (mai ales tehnica), a oricui, este privita cu suspiciune si cu prezumtia de vinovatie. Sigur respectivul "urmareste niste interese personale". Da, asa e, dar interese personale nu inseamna neaparat interese materiale. S-au facut niste studii si s-a constatat ca gradul de satisfactie al unei persoane este mai mare atunci cand ofera un cadou decat atunci cand primeste unul. Daca o sa cautati pe TED o sa gasiti o prezentare im acest sens. Dar chiar daca cineva ar urmari interese materiale, daca rezultatul este in beneficiul tuturor, este un lucru rau, care trebuie combatut? Eu nu cred asta, ci din contra, ar trebui sustinut.
Avem in acest moment doua forumuri principale care (din pacate) par sa polarizeze lumea radioamatorismului romanesc. Ma refer strict la forumuri, nu la sectiunea de articole, unul cu reguli ceva mai stricte, dar in care informatiile tehnice sunt citite cu atentie si comentate/dezbatute intr-un mod constructiv, iar altul in care aproape orice alt subiect in afara de federatie, functii, premii obtinute pe nedrept, QTC-uri controversate, concursuri masluite, nu prezinta aproape nici un interes si prin urmare TREBUIE atacat. Am fost intotdeauna impotriva cenzurii "institutionalizate", dar cred ca cenzura personala nu ar trebui sa lipseasca.
Din fericire sunt multe articole interesante publicate aici, iar Fery (YO4PX) face un efort personal de a informa comunitatea depre ultimile noutati in domeniu, fiind printre putinii (daca nu singurul) din Romania care se zbate culeaga, filtreze, selectioneze, prelucreze si sa prezinte informatiile specifice pe intelesul tututor, in limba romana. In schimb, sunt nu putini cei a caror contributie se rezuma aproape exclusiv la ataca si asta e pacat....

Radioamatorii sau electronistii incepatori cred ca inteleg foarte bine cand e vorba de gluma si cand e vorba de lucruri serioase, dar nu cred ca vor intelege aceste atitudini obstructioniste, ale unor persoane care critica si atat.

Imi cer scuze pe aceasta cale lui Mihai (YO3IMM) daca cuvintele mele l-au deranjat si il asigur ca nu am avut nici cea mai mica intentie sa atac ideea lui ci doar sa-mi prezint o nelamurire si experienta personala.

Probabil voi naste polemici aprinse, dar eu nu mai am nimic de adaugat la acest subiect. Ce am avut de spus am spus.

Pe subiecte tehnice voi raspunde intotdeauna cu placere.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX
Ultima oară modificat Vin Aug 24, 2012 11:54 am de către yo3ggx, modificat 1 dată în total.

YO3IMM
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 20, 2012 11:43 am
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde YO3IMM » Vin Aug 24, 2012 10:42 am

Draga Dan

Vreau sa te asigur ca NU sunt suparat pe tine, cum nu sunt suparat pe nici un alt coleg.
Sunt de acord cu ultimul comentariu facut de tine, referitor la modul in care ne 'atacam', sub cupola anonimatului dat de net.
Sunt surprins sa vad ca o anumita observatie a mea, facuta, repet, dupa o experienta personala a dus la atitea discutii (si cum este normal la noi la unele mistocarii).
Referitor la virsta si experienta (vad ca se pun si aceste aspecte pe tapet), am sa va spus doar atat, am 55 de ani sunt informatician, IT-ist, imi iubesc meseria si mai ales mi-o respect.
Am cochetat cu electronica din tinerete si sunt radioamator de, cam patru ani.
Urmaresc cele doua site-uri pentru noi, de ceva vreme si pe unii va cunosc din cele postate
Bravo Dan pentru soft-ul tau pentru miniVNA !!!!! - si nu numai.
Apreciez foarte mult si eforturile lui Adrian - yo3hjv - pentru tot ce face cu celalalt site.
Mi-am propus de cateva ori sa ajung la Radioclubul YO3KSR dar nu am reusit, am discutat o data si cu Vlad (yo3ihg) despre acesta posibilitate

In concluzie: eu despre acest subiect nu doresc sa mai comentez, pentru ca ce aveam de spus , am spus, si nu doresc sa mai 'fac valuri (sunt rautacios si eu acum).

Va doresc tuturor (sincer), tot binele din lume
Cu respect

Mihai -YO3IMM

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde YO4PX » Vin Aug 24, 2012 12:10 pm

Un filmuleţ de 9:16 minute pe această temă postat pe saitul cunoscutei reviste "Do it yourself" MAKE la
http://blog.makezine.com/2010/02/16/circuit-skills-circuit-board-etchin/
Saitul versiunii electronice a revistei la
http://makezine.com/
Despre revista Make cu linkuri la 4 articole/videouri şi un video despre vizualizarea undelor radio cu ajutorul unui bec la
http://yo4px.blogspot.ro/2010/02/revista-make-publicatia-make-se.html
YO4PX
http://yo4px.blogspot.com
Fişiere ataşate
MAKE header.png
MAKE header.png (14.11 KiB) Vizualizat de 6926 ori

yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde yo3fhx » Vin Aug 24, 2012 1:45 pm

Se pare ca am fost putin inteles , sau deloc! Am reprosat ca persoane cu pretentii de studii sau calificari inalte s-au pretat la mistocarii care nu faceau cinste studiilor respective! Apropos de studii eu sunt un electrician fara pretentii ,dar cu cca 45 de ani de experienta in spate ,asta pentru cei care se cred foarte scoliti.Cu umilinta 73!

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde yo3ggx » Vin Aug 24, 2012 1:58 pm

YO4PX scrie:Saitul versiunii electronice a revistei la
http://makezine.com/


Pare foarte intersanta revista. Din pacate nu poate fi vazuta in totalitate decat pe baza de subscriptie. Pretul versiunii digitale este de $20 pentru 4 numere a cate aproape 200 de pagini, ceea ce nu e foarte mult considerand preturile revistelor de specialitate de prin chioscurile din Romania. Aduce un pic cu Electronique Practique, ca si format si prezentare, dar se adreseaza hobby-stilor din toate domeniile, nu numai cel al electronicii.

Multumim pentru informatie.
Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde yo3ggx » Vin Aug 24, 2012 2:11 pm

Draga Marian,

Am inteles perfect ce ai vrut sa zici, sau mai bine zis ce ai transmis ca si mesaj...

yo3fhx scrie:Apropos de studii eu sunt un electrician fara pretentii ,dar cu cca 45 de ani de experienta in spate ,asta pentru cei care se cred foarte scoliti.Cu umilinta 73!


Am tot respectul fata de adevaratii meseriasi, indiferent de studiile acestora si ma plec in fata lor. Din pacate cu greu (uneori deloc) ii suport pe cei care acoperiti de diplome si/sau certificari nu sunt in stare sa realizeze nimic sau aproape nimic in domeniul lor de competenta, dar cu aroganta etaleaza o superioritate exclusiv bazata pe diplome. In ziua de azi aproape orice se poate cumpara, inclusiv o diploma. Competenta nu.

Exista insa o categorie, nu foarte numeroasa, de oameni care nu numai poseda o "hartie", dar experienta si competenta lor profesionala ii ridica cu mult peste medie.

Observ o mica invidie reciproca intre prima si cea de-a treia categorie, care in opinia mea nu ar trebui sa existe. Cred ca am putea realiza mult mai multe lucruri bune impreuna decat luptand intre noi.

De ce nu incerci sa ne prezinti din experienta ta? Sunt convins ca toti am avea cate ceva de castigat din asta.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

yo3bbw
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 03, 2010 12:26 am
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde yo3bbw » Sâm Aug 25, 2012 11:59 am

Pentru Florentin, YO3FEW,
Multumesc de raspuns, ma asteptam, data fiind tineretea ta, sa folosesti acesasta versiune. Cautam pe cineva cu o varianta mai veche. Eu utilizez OrCad SDT (OrCad4) cu licenta, sub DOS, de un numar foarte mare de ani si ma inteleg foarte bine cu el. Am instalat si V9.2 dar imi pare greoi, consuma mult timp pentru acelasi proiect. Privind executarea de cablaj, prefer procesul pozitiv, cu expunere de pe film sau direct de pe hirtia de la imprimanta. Mi-ar face placere sa ne vedem si sa discutam, astept un mesaj pe adresa personala.
Pentru ceilalti, pacat ca o postare pe o tema asa de interesanta a ajuns in derizoriu si de la PCB s-a ajuns la "care e mai pregatit", "care e mai destept", "care e mai meserias", "care e mai mistocar" etc. la fel cum poti auzi si in benzi.
73'
Ilie YO3BBW


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori