FSK RTTY cu MixW

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

FSK RTTY cu MixW

Mesajde YO7CKQ » Lun Apr 13, 2015 5:15 pm

Buna ziua si Paste fericit pentru toti cititorii!

Am nevoie de un sfat de la un cunoscator al programului de comunicatii digitale MixW v2.19 . Am un set-up compus din Laptop cu Windows 7 pe care ruleaza MixW 2.19, conectat cu un cablu USB cu transceiverul FT dx 3000D. Pe computer a fost instalat "USB to UART bridge" de la SiLabs dupa recomandarea de la YAESU.

Functioneaza totul perfect in BPSK/QPSK, CW, RTTY AFSK si restul.

Nu reusesc sa il fac sa mearga in FSK RTTY. Am doar purtatoare continua fara FSK la iesire.

In transceiver:
- sint in modul de lucru RTTY LSB ( standard )
- in MENIU, #093 MODE RTTY: RTTY SHIFT=USB

In MixW:
- MODE: RTTY
- CONFIGURE: TRCVR CAT/PTT este debifat "AFSK in place of FSK"

Cum spuneam doar purtatoare fara FSK( m-am ascultat in alt transceiver )

Are cineva o solutie :( ??

TNX si 73
Sorin

P.S. Pentru FT dx 3000D sint valabile comenzile de la FT 950
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: FSK RTTY cu MixW

Mesajde YO8RFS » Mar Apr 14, 2015 8:42 am

Desi folosesc programul acesta de la primele variante de DOS, nu am avut ocazia sa il testez in FSK. Cred ca pentru a lucra FSK trebuie sa setezi TNC-ul si macro aferent modului de lucru. Vezi in Mode....TNC mode setings....
Dar cu ce TNC vrei sa faci modularea? In mod TNC ai nevoie de inca un port de Comm.... E destul de complicat zic eu.....

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: FSK RTTY cu MixW

Mesajde YO7CKQ » Mar Apr 14, 2015 9:59 am

Buna dimineata

Si merci pentru mesaj. Asemenea lui YO2IS, 4UQ si 6HOY care au trimis sugestii pe adresa personala.

La FTdx 3000D este un port USB care asigura CAT, semnalul audio R/TX si alte comenzi. In prezent nu am si nu doresc sa pun o interfata fizica suplimentara.

Repet merge OK, printr-un simplu cablu USB la transceiver, in CW, SSB, BPSK/QPSK si AFSK RTTY. Singura "chestie" hardware este un soc pentru modul comun :D

Cei de la YAESU solicta instalarea unui driver special de la SiLabs care creaza doua COM-uri virtuale: unul "enhanced" pentru CAT/audio/up-date firmware si altul "standard" pentru semnalele conexe ( PTT/CW/packet )

Este in primul rind este o problema de setari intre MixW si transceiver pe care nu o dibuiesc. FTdx are un meniu dedicat, #093 ( FSK SHIFT PORT ) care indica sursa pentru FSK: comanda prin USB sau traditionalul TTL pe o borna de pe panoul din spate. Desigur in ultimul caz este nevoie de o interfata hard suplimentara.

Operating manual pag. 105, jos, explica clar ca aceasta comanda ( FSK pentru RTTY ) se poate transmite prin USB. In conjunctie cu semnalul DTR care eu l-am asignat pentru CW si merge super OK!

Deci, ce trebuie setat la MixW ???? Grea intrebare :mrgreen:

73s Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: FSK RTTY cu MixW

Mesajde yo3hjv » Mie Apr 15, 2015 7:54 am

Salut Sorin, incearca sa debifezi asignarea DTR catre CW pentru a elibera resursa HW apoi alica pinul catre FSK. Am lucrat acum multa vreme cu MixW dar parca avea posibilitatea de alocare Lla PSK a portului.
Incearca si RTS, este deseori folosit. Sa nu ai crva de genul CW-DTR si FSK-RTS...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori