tot despre activitatea radio ISS

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: ... tot despre activitatea radio ISS

Mesajde yo8cln » Lun Apr 18, 2016 6:50 pm

La mine a intrat imediat ce elevatia s-a facut +1,5 grade. Taria semnalelor aprox. la fel. Video încerc miine dupa ce convertesc din .mov in .avi. 73 !de yo8cln.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: ... tot despre activitatea radio ISS

Mesajde n2yo » Lun Apr 18, 2016 7:10 pm

Rudy-IW2BSF anunta pe toti fanii ISS ca sambata 16 aprile 2016 cu ocazia "Engineering Festival, Washington, D.C." are loc un contact radio educational cu Statia Spatială Internatională planificat pentru participantii la festival.


Am fost de fata la acest contact radio educational. In zilele de 15 si 16 aprilie am participat la standul Societatii Radio Astronomilor Amatori (SARA) de la USA Science and Technology Festival, prezentand celor interesati aspecte din activitatea asociatiei, precum si demonstratii practice, mai ales detectia meteorilor prin ecouri radio. Cateva poze aici: http://www.radio-astronomy.org/node/250

Evenimentul USA Science and Technology Festival are loc o data de doi ani in Washington DC si are dimensiuni cu adevarat coplesitoare. Audienta-tinta este publicul de varsta frageda, elevi si studenti curiosi. Din acest motiv expozantii ofera tot felul de demonstratii practice din domeniul stiintei si tehnologiei. Media de varsta a vizitatorilor a fost foarte redusa, la eveniment participand foarte multe grupuri de elevi trimise de scoli (mai ales vineri), dar si copii mai mari si mai mici veniti cu familia. Numarul de vizitatori a fost apreciat la 350000. Intrarea a fost gratuita. Mai multe detalii pe site-ul oficial.


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Standul dedicat Statiei Spatiale Internationale a fost amplasat nu departe de cel al SARA, asa ca mi-a fost usor sa ma deplasez acolo atunci cand legatura cu Statia Spatiala s-a realizat. Cu o jumatate de ora inainte copiii au efectuat o repetitie ca si cum legatura cu Statia Spatiala ar fi reala, contactand doar dispecerul din Italia. Pe durata trecerii ISS pe deasupra Italiei totul s-a desfasurat snur. Diferenta fata de QSO-ul cu copiii din Romania a fost ca statia radio a fost in alt amplasament (Italia) decat cel in care s-au pus intrebarile (SUA, Washington DC). O alta diferenta a fost aceea ca astronautul nu cunostea in prealabil intrebarile puse si trebuia sa gaseasca un raspuns adecvat pe loc.

Am adaugat doua poze.

73s de Ciprian N2YO
Fişiere ataşate
0416161348.jpg
Legatura educationala cu Statia Spatiala Internationala
0416161348.jpg (63.82 KiB) Vizualizat de 7459 ori
0416161346.jpg
Legatura educationala cu Statia Spatiala Internationala
0416161346.jpg (83.71 KiB) Vizualizat de 7459 ori

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: ... tot despre activitatea radio ISS

Mesajde n2yo » Lun Apr 18, 2016 9:28 pm

35.000 oameni ... formidabil.


Nu 35.000 ci 350.000 :)... in trei zile.

73s de Ciprian N2YO

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: ... tot despre activitatea radio ISS

Mesajde YO5VAE » Joi Mai 05, 2016 12:43 pm

Multumim pentru info. Ar fi interesant daca am afla informatiile inainte cu ceva vreme sa fim pe faza. Eu de cateva zile tot verific daca am treceri prin zona dar nimic. Ori gresesc eu cu ceva ori chiar nu sunt.
73 de YO5VAE - Edy

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: ... tot despre activitatea radio ISS

Mesajde YO5VAE » Joi Mai 05, 2016 4:57 pm

Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu am timpul necesar de a "sapa" dupa informatii de aceea ziceam mai devreme ca ar fi interesant daca ai putea sa le dai inainte daca le ai. Sunt convins ca mai sunt curiosi, dar nu exista feed-back din partea lor.
In legatura cu trecerile, am incercat si pe siteul lui Ciprian, si cu 2 aplicatii pentru telefon. Raspunsul a fost acelasi...no visible passes. Interesant totusi....n-or fi vizibile dar totusi unii pot auzi statia fara probleme.
O sa incerc sa mai vad de ce apare chestia asta.
Multumesc inca o data Mircea pentru raspuns si ajutor.
73 de YO5VAE - Edy

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: ... tot despre activitatea radio ISS

Mesajde n2yo » Vin Mai 06, 2016 2:35 am

Atentie, prin "visible passes" se inteleg acele treceri vizibile (literal), adica se pot vedea cu ochiul liber pe cer. Pentru ca Statia Spatiala sa fie vizibila trebuie sa fie deasupra orizontului, sa fie iluminata de Soare (sa nu fie in umbra Pamantului), iar cerul sa fie suficient de intunecat incat ISS sa se poata distinge. Ca sa vedeti toate trecerile, inclusiv cele "vizibila radio", trebuie sa apasati butonul "All Passes". Sper sa fi fost clara explicatia.

73s de Ciprian N2YO

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: ... tot despre activitatea radio ISS

Mesajde YO5VAE » Vin Mai 06, 2016 9:24 am

Acum am inteles. Eu credeam ca trecerile vizibile sunt cele vizibile radio. Se pare ca m-am inselat. Multumesc Ciprian pentru clarificari.
@Mircea - se pare ca am gasit buba pe care o aveam. Multumesc pentru mailul cu trecerile pe care mi l-ai trimis. O sa incerc sa receptionez cate ceva. Din pacate eu doar seara am ceva timp liber deci nu are rost sa te sun dimineata ca sunt la serviciu. Iar de maine suntem in Cupa Napoca, deci nu cred ca o sa fie timp de ISS :)
73 de YO5VAE - Edy

YO9CNU
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 16, 2014 11:16 pm
Contact:

Re: ... tot despre activitatea radio ISS

Mesajde YO9CNU » Vin Mai 06, 2016 8:56 pm

Buna ziua! Sunt Florin, YO9CNU. Pentru YO8RAA. Sunt interesat de trecerile pentru KN25UD. Puteti sa mi le trimteti la yo9cnu@gmail.com. Multumesc mult. 73's Florin


Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: ... tot despre activitatea radio ISS

Mesajde yo8rhm » Mar Ian 24, 2017 1:16 pm

Tocmai vroiamn sa intreb de aceasta actiune despre care am auzit la Radio Romania Cultural astazi.
Speram sa se desfasoare in conditii cat mai bune.

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori