5.3645 MHz cu WSJT-X_1.7 si laptop modest

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

5.3645 MHz cu WSJT-X_1.7 si laptop modest

Mesajde yo3fhm » Vin Oct 07, 2016 9:49 pm

Seara buna,

YO8RAA a semnalat ca aplicatia WSPR-X functioneaza bine si pe configuratii mai modeste. Personal n-am mai apucat sa verific, pentru ca m-a atras anuntul facut de YO2IS referitor la aplicatia WSJT-X_1.7, pe care am gasit-o in forma Alpha, in cadrul unei descrieri pe care o puteti citi aici.

In aceasta seara, am schimbat laptopul Dell cu un notebook Asus 701 cu performante foarte modeste: procesor Celeron M @ 900 MHz si 1GB RAM, memorie interna 4GB (spatiu in care am instalat Windows XP SP3) + memorie suplimentara externa pe un SDCard de 32GB (nu are hard-disk). LCD-ul ofera o rezolutie maxima de 800x600 pixeli, adica mai putin decat au nevoie cele mai multe aplicatii moderne.

Pe acelasi notebook am instalat si Meinberg NTP for Windows - sistem de sincronizare a ceasului. Cu toate acestea, aplicatia WSJT-X_v1.7 functioneaza excelent. Cu aceasta ocazie, am ajustat si setarile DDS-ului pe care il folosesc in loc de VFO la batranul A412 pe care l-am alocat receptiilor pentru activitatea din 5.3645 MHz (cu target principal YO9N), astfel incat acum, raportarile mele apar exact pe 5.366000 MHz, hi.

Postez mai jos 3 poze pentru cei care ar putea avea eventuale suspiciuni, hi.
Mentionez ca si eu sunt bucuros ca se poate cu astfel de mijloace modeste!
(click pe imagini pentru marire)
Imagine

Imagine

Imagine
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM



Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori