Acoperire paging

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
yo9hhh
Mesaje: 24
Membru din: Vin Noi 18, 2011 8:22 pm
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde yo9hhh » Dum Noi 20, 2011 10:09 am

n2nnu scrie:Dupa cite-mi dau seama eu, acest TEST este verificarea unui sistem comercial inainte de a se pune in functiune.
Daca este legal sau nu de pinde de ANCOM, daca e sesizat de cineva.
Asa ca ca baieti datii inainte :)


Va inselati . Nu este un sistem comercial. (asta in care cunoasteti termenul de activitate corciala) .
Singurele echipamente cumparate sunt:o motorola GM360, cateva microprocesoare, si pagerele. Restul subansamblelor sunt realizare de noi inclusiv softurile care ruleaza pe acel server.

Daca tot v-ati bagat in seama va rog sa explicati sa inteleg si eu si restul cititorilor cum ati dedus ca este un sistem comercial si cine a taiat bilete la film .

Din ultimele posturi constat ca toti neaveniti isi dau cu parerea fara sa stie exact in ce consta transmitere unui mesaj catre un pager, fara sa isi dea seama ca nu este acelasi lucru ca un mod de lucru digital in care toti descarca ilegal un program ii dau cu next pana reusesc instalarea si prin placa de sunet conecteaza un cablu la o statie, aaa si poate in cel mai rau caz mai lipesc un tranzistor la un port serial. Asta ii face pe multi sa se se creada ca sunt foarte destepti in digital.

In proiectul de fata a insemnat programarea unor microprocesoare, programare linux, electronica , programarea unor pagere, tragerea in frecventa a pagerelor si nu spun cate zile de studiu in echipa (intrucat pagingul a fost o activitate realizata de firme de renume care in prezent au renuntat la aceasta tehnologie ).
Nu adaug costurile statiei, cablului , cristalelor, altor piese, pagerelor pe care s au facut teste si unele sunt la gunoi .

Dupa cum se vede Romania pana acum o saptamana nu avea un sistem de paging precum Olanda Germania, si in loc sa veniti cu propuneri pertinente sau sa obtinem informatii de la persoanele care au lucrat in trecut la operatrii de paging , ne dam cu parerea ca este comercial, ca se supara bulgarii (va doare atata de bulgari si unii nu aveti o legatura realizata cu ei)

Imi pare rau ca solicit inchiderea subiectului fiindca doream si eu ca cei cativa care se opun evolutiei tehnologice si telegrafia este cel mai avansat mod de lucru, sa ne detalieze proiectele lor dezvoltate intr-o viata de radioamator.
Rog pe aceasta cale un moderator sa inchida acest subiect fiindca a fost prost inteles subiectul topicului.

Foarte multi m-au sfatuit sa nu postez pe forum fiindca voi avea cea mai proata experieta cu carcotasii.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde YO9CHO » Dum Noi 20, 2011 11:50 am

Draga YO9HCE, citesc cu surprindere postul dvs.:
Sa-mi arati si mie, in regulamentul ANCOM unde scrie.
Nu ma intereseaza de IARU(de altfel pentru mine nici nu exista), nu am niciun contract semnat cu ei.
Am dat un examen cu ANCOM, pentru care ma supun NUMAI acestuia.
Limitele pentru care sunt autorizat, este si portiunea de banda 144 - 146.
Am ales 144.280 si asta va ramane.


Interesanta pozitie....

Daca nu stiti cine este IARU, va ajut cu un link: http://www.iaru-r1.org/ si o sa aveti surpriza sa aflati cu stupoare ca nu exista numai YO in lume...Adica exista si altii ca dumneavoastra care va sunt chiar vecini .
Din postarea dumneavoastra constat urmatoarele:
1.Vorbiti de regulamentul ANCOM si ca ati dat un examen la ANCOM, drept pentru care, dumneavoastra va supuneti numai acestui regulament.Ati putea detalia despre ce regulament vorbiti de fapt? Si daca da, puteti cita din el UNDE anume este specificata (domeniul de frecvente) transmisia digitala de tip PAGING? Inteleg ca se supun Regulamentului ANCOM, angajatii institutiei.Dumneavoastra sunteti cumva prin examenul luat, angajat ANCOM? Daca , da, imi cer scuze si va intreb ce cautati in 144-146MHz.....De aceea zica ca va supuneti Regulamentului Radioamatorilor din Romania.Poate gresesc, mea culpa.
2.Am ales 144.280MHz si acolo veti ramane.Facem pariu ca nu? ;)
Eu inteleg dorinta de a experimenta noi moduri de lucru, de apreciat, putini o mai fac.Inteleg de asemeni ca nu se mai produc cristale in tara pe o frecventa "onorabila" unde nu ati deranja traficul DX .Cred ca mai simplu era sa testati rapid intr-o zi, dupa care sa eliberati frecventa si sa solicitati ajutor pentru procurarea unor cristale corespunzatoare.
Veniti si declarati agresiv ca sunteti stapan de frecventa, in baza faptului ca sunteti autorizat intre 144-146MHz.
Cred ca stati prost la capitolul regulamente, ati dat examen si la acest capitol?Daca , da, cum l-ati luat? Daca nu, ia cititi dumneavoastra de pe sit-ul ANCOM, regulamentul pe care trebuie sa il respectati si sa il cunoasteti , mai ales:
http://www.ancom.org.ro/uploads/links_f ... _FINAL.pdf
Gasiti aici: "Art. 3 – (1) Modurile de transmisie şi clasele de emisie aplicabile sunt în principiu
următoarele:
a) TELEGRAFIE(A1A; A2A; F1A; F2A; J2A);
b) TELEFONIE (A3E; J3E; R3E; F3E);
c) RTTY (A1B; A2B; F1B; F2B);
d) DATE (F1D; F2D; J2D);
e) FACSIMIL ŞI SSTV (A1C; A2C; A3C; J2C; J3C; F1C; F2C; F3C);
f) TELEVIZIUNE (A3F; C3F; F3F).
(2) Clasele de emisie sunt codificate conform Regulamentului Radiocomunicaţiilor al UIT,
App. 1."

Ati auzit de UIT? Romania face parte.Ati auzit de IARU Regiunea 1? In care Romania face parte.
Poate ar fi bine sa cautati care sunt subbenzile alocate fiecarui mod de lucru.Si veti face descoperiri interesante.Ca noi romanii nu suntem de capul nostru in aceasta pasiune care se numeste radioAMATORISM.

Asa cum ati pus problema: "Am ales 144.280 si asta va ramane.", seamana tare mult cu anarhia.Va gasesc o singura scuza: prea tanar si lipsit de experienta si va circula "sangele in vine , prea iute".
Sincer, sper sa va revizuiti alegerea spre binele tuturor. :idea: Succes la citit:

http://www.ancom.org.ro/radioamatori_2899 :geek:

P.S. Toata stima pentru experiment.Pare sa fie reusit si de accea va recomand inca o data sa schimbati frecventa.Poate fi util radioamatorilor YO.
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2011 12:21 pm de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde YO9CHO » Dum Noi 20, 2011 12:12 pm

Iata planul VHF adoptat in 2002 la Conferinta din San Marino si pentru care Romania este parte, cautati 144-146: http://www.irts.ie/downloads/Region_1_B ... HF_UHF.pdf
Cred ca veti reusi sa iritati multi DX-mani de ambele maluri ale Dunarii :lol:
Pager-ul dvs in zona de CW/SSB. Cand o sa participati la un concurs VHF/UHF veti intelege , "de ce nu!" ;)

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde YO9CHO » Dum Noi 20, 2011 12:30 pm

@ YO9HHH (frumos indicativ), citez: "Foarte multi m-au sfatuit sa nu postez pe forum fiindca voi avea cea mai proata experieta cu carcotasii."
Ei, nu toti sunt carcotasi...uni au chiar si intentii bune.Totul este cum iti expui punctul de vedere si mai ales daca ai argumente, altfel.... :(
Succes in alta sub banda din 144-146MHz (poate aici de exemplu 145.206-145.5935MHz-daca gresesc, cel mai bine sa fiti indrumati asupra alegerii frecventei de cineva cu experienta in alocari , POGSAG este un mod depasit in telecomunicatii, dar , daca sunt inca fani AM, de ce nu ar fi si fani POGSAG?). :mrgreen:
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2011 12:32 pm de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde YO8RAA » Dum Noi 20, 2011 12:31 pm

Concluzie finala
Asta e rezultatul primirii la hurta in randul radioamatorilor.
S-a vrut cantitate? Avem cantitate.
Ce mai conteaza calitatea, legea, regulamentul ...

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde YO9CHO » Dum Noi 20, 2011 12:35 pm

YO8RAA scrie:Concluzie finala
Asta e rezultatul primirii la hurta in randul radioamatorilor.
S-a vrut cantitate? Avem cantitate.
Ce mai conteaza calitatea, legea, regulamentul ...


Nu asi fi in totalitate de acord, cred ca mai curand cei tineri trebuiesc indrumati decat "blestemati" :D . Si noi am fost tineri si am dorit sa "ardem perioade". :mrgreen:

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde YO8RAA » Dum Noi 20, 2011 12:55 pm

YO9CHO scrie:
YO8RAA scrie:Concluzie finala
Asta e rezultatul primirii la hurta in randul radioamatorilor.
S-a vrut cantitate? Avem cantitate.
Ce mai conteaza calitatea, legea, regulamentul ...


Nu asi fi in totalitate de acord, cred ca mai curand cei tineri trebuiesc indrumati decat "blestemati" :D . Si noi am fost tineri si am dorit sa "ardem perioade". :mrgreen:


Nu-i "blesteama" nimeni. Asta de unde ai mai scos-o???!!!
Ma gandeam numai ca ceva timp in urma spaima la examen erau ... CW si regulamentele (nationale si internationale). Si vezi ca iar te inseli cu ceva... indicativ nou nu inseamna ca sunt neaparat si tineri. Pot fi chiar oameni maturi si cu multa expertiza in spate.

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde yo3ies » Dum Noi 20, 2011 1:01 pm

Daca urmareati cu atentie posturile vedeati ca cei care au pus la punct sistemul de paging vor sa il treaca in 144.925 MHZ acolo unde este sistemul de paging HAM RADIO european, dar deocamdata nu au gasit cristale si ca deocamdata fac un test, si nu cred ca un maxim de 20 de trame POCSAG pe zi ca parca asa se cheama modulatia digitala de paging si care da deocamdata sunt in zona RECOMANDATA de SSB de catre IARU ar fi asa un mare deranj, POCSAG este un tip de modulatie digitala care este cunoscuta ca si specificatii si nu este codat (codare inseamna de exemplu o criptare cu o cheie de criptare AES pe 256 de biti), tot asa este si TETRA care fara cheie de criptare este o solutie open source cunoscuta de toata lumea, ca nu toti avem echipamentele necesare pentru a decoda o astfel de modulatie sau mod digital cum s-o numii asta e altceva dar va asigur ca ANCOM poate, pe pagina de transmitere a mesajelor se poate implementa daca este cazul un sistem de acces cu user (care e bine sa fie indicativul) si parola si sa fie activat accesul doar dupa trimiterea unei copii scanate a autorizatiei ca la ECHOLINK si asa am rezolvat doar accesul RADIOAMATORILOR, iar logul statiei care transmite mesajele poate fi tinut si sub forma electronica, serverul putand fi setat sa transmita mesajul de forma YO3ABC:MESAJ unde YO3ABC este indicativul operatorului care a transmis mesajul folosind interfata web iar in log va ramane ceva de genul to: YO3DSE from YO3ABC message: text mesaj deci am rezolvat si aceasta problema.


Art. 3 – (1) Modurile de transmisie şi clasele de emisie aplicabile sunt în principiu
următoarele:

a) TELEGRAFIE(A1A; A2A; F1A; F2A; J2A);
b) TELEFONIE (A3E; J3E; R3E; F3E);
c) RTTY (A1B; A2B; F1B; F2B);
d) DATE (F1D; F2D; J2D);
e) FACSIMIL ŞI SSTV (A1C; A2C; A3C; J2C; J3C; F1C; F2C; F3C);
f) TELEVIZIUNE (A3F; C3F; F3F).

POCSAG modulatia specifica pagerelor se incadreaza la d) DATE (F1D; F2D; J2D); iar regulamentul specifica în principiu deci de aici trag concluzia ca daca eu voi fi vreodata sa creez un alt mod de transmisie decat cele prezente aici am dreptul legal sa experimentez.

De asemenea IARU reglementeaza sub forma de recomandari pentru ca si ei nu pot sa spuna ca nu va exista vreodata un nou mod de transmisie la care frecventa optima de emisie sa fie de exemplu in partea de SSB sau CW a unei anumite benzi si aici iar vin cu un exemplu: Daca voi fi destul de destept sa realizez un sistem de transmisie de date la o viteza de 30000 MB/s pentru uz de amator cu o largime de banda de 5 Khz dar pentru care costurile initiale de punere in functiune a sistemului vor fi cele mai mici daca voi folosii frecventa de 144.300 MHz (de exemplu 2 USD) iar daca voi folosii 144. 575 costul ar ajunge la 2000 USD IARU sigur va modifica BAND PLANUL caci la o recomandare nimic nu e batut in cuie, nu are rost sa discutam in contradictoriu pe legi si recomandari legalitate si ilegalitate pe teritoriul Romaniei deoarece ajungem iar la niste probleme care nu isi au locul aici pe forum, din punct de vedere LEGAL ceea ce fac ei este perfect legal avand in vedere legile publicate in monitorul oficial, ca conform recomandarilor IARU pot deranja alte activitati este cu totul altceva, dar in loc sa aruncam cu pietre nu mai bine am face cumva sa ii anuntam si pe colegii nostrii din LZ ca pentru o perioada de timp in frecventa XXX MHz radioamatorii YO realizeaza un test si poate sa le cerem si lor ajutorul si acest test sa aduca efecte benefice si pentru YO si LZ poate ei au totusi o sursa de cristale astfel incat sa ajungem in frecventa paging HAM RADIO europeana si poate sa dezvoltam acest concept impreuna, eu spun mai bine sa dam o mana de ajutor sa realizam un sistem functional la nivel national si sa ajutam acesti oameni sa poata aduce echipamentele de receptie in frecventa europeana nu doar sa aruncam cu pietre si cand e vorba de ceva nou sa spunem ca nu ne trebuie, ca nu se poate sau ca e ilegal. Mai tineti minte cand s-a modernizat YO9C cu cod CTCSS si multi HAMI YO au spus ca YO9C e repetor privat alte polemici

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde YO9CHO » Dum Noi 20, 2011 1:36 pm

@yo3ies: Cred ca nu ai interpretat corect ce am dorit sa comunic.
In mare, era vorba de a-ti respecta aproapele, ca sa fi respectat la randul tau (o vorba goala de altfel in ziua de azi...). (practic,frecventa se gaseste in zona DX.).
In rest sunt de acord.

Vis-a-vis de YO9C, nu se mai poate "certa" nimeni , din pacate, ...nu mai are pe ce dupa ultimele evenimente.
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2011 1:48 pm de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde YO9CHO » Dum Noi 20, 2011 1:43 pm

@8RAA:

Nu-i "blesteama" nimeni. Asta de unde ai mai scos-o???!!!

Este la figurat , se vad ghilimelele. :lol:

Pot fi chiar oameni maturi si cu multa expertiza in spate.

Poate ...mai "tineri" in ale radioAmatoricismului. :mrgreen:
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2011 1:44 pm de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori