Acoperire paging

PSK31, AMTOR, PACTOR, RTTY, Hellschreiber, MT63, MFSK16, FSK, SSTV, Packet, TNC, software si multe altele...
YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde YO8STB » Dum Noi 20, 2011 8:51 pm

Apartine ISU, nu are legatura cu TETRA (este ca sistem paralel) si cea mai tare chestie este ca mesajele pleaca catre utilizatori datate cu ceas sincronizat GPS la fiecare "BTS".

yo9hhh
Mesaje: 24
Membru din: Vin Noi 18, 2011 8:22 pm
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde yo9hhh » Dum Noi 20, 2011 9:08 pm

Da, ce sa zic . Solutie la cheie (guvernamentala), o bagi in priza si merge. Sa vedem ce pagere au si daca reusim sa aflam daca stiu vre-o metoda de resetare la implicit a pagerelor motorola advisor.

n2nnu

Re: Acoperire paging

Mesajde n2nnu » Dum Noi 20, 2011 11:44 pm

9hhh. prea multe Hauri :)

Esti prea short on fuse sa fi un radioamator. Daca-ti sare tandara asa de repede vei avea multe probleme.
Esti un fel me mini 9FMP daca nu ma-nshel :) In Hobiul asta trebuie sa ai o piele putintel mai groasa :)

Anyhow. Alocatia de fregventa experimentala pentru radioamatorii Americani se face din benzile alocate lor. Deci daca vreau sa experimentez un fel nou de modulatie pe 2m atunci cer Experimental 2M si m-i se da. Indicativul cu care transmit trebuie sa aibe /EXPERIMENTAL la coada si atunci toarta lumea stie ce si cum. Asta nu costa nimic.
MA mir ca voi nu aveti asa un serviciu venind de la ANCOM. Iata o cauza demna de atacat. Adaugarea acestui serviciu catre amatori. Tot mai bine decit sa lupti pentru desfiintarea FRRului :) Ceva constructiv :)

In alta ordine de idei, un avocat istet ar putea sa argumenteze ca sistemul tau este ilegal. Dece?
Pai una din regulile de baza ale amatorilor este ca TOATE comunicatiile lor sa fie in limba CLARA fara subterfugii, fara fraze cu inteles ascuns si mai ales NECIFRATE!.

Avocatul al putea sa argumenteze ca 9HHH foloseste un sistem comercial de comunicare a carui informatie e ascunsa innrtun algoritm care nu este popular si care nu ori ce amator poate sa-l procure. De asemenea algoritmul de comunicare, POCSAG este propietatea unei firme comerciale care poate ori cind sa-l declare PRIVAT. Adaugarea de IDs si kei de access complica si mai mult lucrurile deoare sistemul devine OPAC celor ce TREBUIE sa asculte.

Daca-mi permiti sa-ti dau un sfat. Lasate de POCSAG. Daca vrei cu tot dinadinsul sa fi CINEVA atunci fa un VOICE MAIL cu store and forward. Un simpu PBX de 4 linii de 100$ va face tot tricul si nu vei avea probleme de banda, modulare etc etc etc.

In rest, daca nu ai timp sa raspunzi la mesaje, dece o faci? Numai ca sa te auzi vorbind?

Iti urez success totusi. Sistemul tau e depasit si tu nu te poti depasi pe tine insuti. Gindeste OUT of the BOX. Fi progresive. Fa ceva nou.

yo9hhh
Mesaje: 24
Membru din: Vin Noi 18, 2011 8:22 pm
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde yo9hhh » Lun Noi 21, 2011 12:38 am

Mai draga n2nnu , decat sa vorbesti pe langa subiect mai bine inchideai calculatorul si te uitai pe fereastra .

Sa iti desenez fiindca vad ca este greu cu priceputul la tine.
1 nu este treaba ta daca trebuie sa fiu eu sau nu radioamator.
2 cat timp scri pe acest forum inceasca sa te abti sa scri jumatate in engleza si jumatate in romana , asa sa ne arati noua cat de american esti.
3 marea majoritate a radioamatorilor au statii comerciale facute de firme de renume.
4 nu ma intereseaza cum este la voi in America. America pentru mine nu exista si te rog sa nu imi mai povestesti cum este la voi fiinca nu vreau sa ajung acolo nici macar cu gandul.
5 abtinete sa imi zici ca este ilegal cat timp nu stai aici si nu cunosti legile din Romania.
6 informatia transmisa in protocolul pocsag ESTE IN CLAR . Daca citeai ce a scris yo3ies cateva posturi mai sus, nu mai trebuia sa iti desenez eu acum , dar a AVUT si el partea lui de vina fiindca nu a scris jumatate in engleza si jumatate in romana sa intelegi si tu . Cauta si tu pe internet (asta puteai sa o faci inainte sa mai bati campii pe aici) winpocsag, si o sa vezi cum interceptezi mesajele pocsag in clar pe monitorul calculatorului.
7 bati campii cu proprietatea
Post Office Code Standard Advisory Group (POCSAG), also known as RPC1 (a CCIR standard taken directly from POCSAG), is a group formed by the British Post Office to design a non-proprietary digital paging code. The code that they designed is now implemented by most pager manufacturers and is the most widely used code to date. The POCSAG code can be operated at three speeds, 512, 1200, and 2400 bits per second. POCSAG is gradually being replaced by FLEX.

8 nu ma intereseaza voicemailul
9 raspund fiindca sunt uluit cu isi dau cu parera toti astiutorii .
Ultima oară modificat Joi Noi 24, 2011 10:22 pm de către yo9hhh, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde YO9CHO » Lun Noi 21, 2011 1:58 am

Alex, este ca te plictisesti? :lol: :lol: :lol:

n2nnu

Re: Acoperire paging ++

Mesajde n2nnu » Lun Noi 21, 2011 5:26 am

9cho
oui mon ami. il est devenu si ennuyeux à lire ce cacofony :)
BTW. Do you prefer English now? Ce s-a intamplat cu Troy?

well 9hhh. Engleza este limba OFICIALA a radioamatorilor. Nu o stii nu esti radioamator decit pe jumate. E pacat sa-ti reduci conversatia cu o persoana la 15000 de mile departare la 59/73 cind ai atitea de invatat de la el! Well, te las cu pocsacurile tale. Cum am spus, se pare ca instalezi un system comercial (90% certitudine de la ANDROMEDA) si ai nevoie de spectrumul radioamatorilor sa ti-l pui la punct. Nimic deosebit. Asta s-a facut inainte si se fa face si in viitor.
Ce ma supara este prostia. In loc sa-ti vezi de treba si sa faci ce ai nevoie pe tacute incepti sa bati tam-tamul sa te auda si in Georgia :) Hmmm.... Spiru Haret???

yo9hhh
Mesaje: 24
Membru din: Vin Noi 18, 2011 8:22 pm
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde yo9hhh » Lun Noi 21, 2011 8:29 am

Offf, mai n2nnu vad ca nici daca iti desenez nu intelegi si ma intreb dece ma chinui sa iti explic in continuare ca bati campii.

Daca nu ai priceput ca nu este frumos sa combini in scris (intr o fraza) doua sau trei limbi este grav. Exact ce spuneam mai devreme , incerci sa ne arati noua cat de american esti si ce praf suntem noi.
Nu cred ca avem ce invata de la tine fiindca toti au vazut din posturile tale ca bati campii si informatiile pe care pretinzi ca le stii sunt simple pareri fara o documentatie prealabila.
Nu stiu de cate ori trebuie sa iti spun ca nu este un sistem comercial cum esti tu obisnuit sa il cumperi , sa il bagi in priza si sa functioneze. (100% bati campii cu ANDROMEDA).
Prostia cred ca te supara cand te uiti in oglinda si ca remediu ar fi bine sa nu te mai uiti .
In loc sa-ti vezi de treba si sa faci ce ai nevoie pe tacute incepti sa bati tam-tamul sa te auda si in Georgia

Cum sa imi vad de treaba cand deschid un topic pe probleme tehnice sa ma consul cu cei care cunosc standardul si mai poate sa ma ajute cu informatii iar cei ca tine bat campii pe aici .



Testele s-au incheiat. Emitatorul (motorola gm360) a fost oprit.
Asteptam sa intram in posesia cristalelor pemtru 144.975mhz, pana arunci o sa corectez si scriptul ca mesajele sa contina indicativele expeditorului precum si destinatarului .
Multumesc tuturor celor care prin informatiile postate au contribuit la definitivarea proiectului.

yo9hhh
Mesaje: 24
Membru din: Vin Noi 18, 2011 8:22 pm
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde yo9hhh » Joi Noi 24, 2011 10:16 pm

Astazi firma Romtel International S.A. a sprijinit proiectul nostru cu 10 pagere motorola.
Multumim si pe aceasta cale.

Inca asteptam oferte de cristale din afara si se pare ca nu prea vin.

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde yo3ies » Dum Dec 02, 2012 2:38 pm

Noutati ceva? Intre timp am facut rost de un motorola advisor cu frecv scrisa pe el 153.800, oare sunt sanse sa vedem sistemul functional?

yo9hzn
Mesaje: 100
Membru din: Mie Noi 16, 2011 2:41 pm
Contact:

Re: Acoperire paging

Mesajde yo9hzn » Lun Feb 23, 2015 10:09 pm

Subiectul revine in actualitate, si din pacate nu cu expunerea unor realizari facute corect tehnic si legal. De ce imi era teama, nu am scapat. In urma cu o saptamana (15Feb) participam la etapa a 2-a a concursului VHF 9A Activity. Gasind o statie croata facand apel in zona 144.276 incerc sa ii raspund. Ma aude si imi transmite control, nr concurs, locator. Nu apuc sa inteleg tot ca un semnal 59+ imi sparge urechile. Urmarind pan-adapterul pe toata durata concursului constat cu stupoare ca semnalele tip paging se repeta, lucru confirmat si de alti participanti YO.
Poate ca nu este vorba de sistemul din postarile anterioare, poate ca nu este rea vointa, poate "colegii" din LZ testeaza ceva similar, poate ca IARU face doar recomandari referitoare la utilizarea modurilor de lucru pe anumite sectoare de banda. Oricum ar fi, interferarea cu un qso in desfasurare reprezinta incalcarea regulamentul.
73! si sa ne auzim cu bine (neinterferati) in 2m SSB


Înapoi la “Comunicatii digitale”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori