HDD laptop-utilitar depanare

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
yo9ll
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:42 pm
Contact:

HDD laptop-utilitar depanare

Mesajde yo9ll » Dum Feb 28, 2016 6:34 pm

Hdd generator; Hard disc sentinel, dupa rularea unuia din ele se poate stabili si chiar repara sectoare defecte si daca mai are ceva viata in el.Presupun ca este de 500Gb nu de 500Mb macar sa se merite efortul, de altfel win 7 nici nu ar incapea pe 500Mb.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: HDD laptop-utilitar depanare

Mesajde yo3gfh » Dum Feb 28, 2016 7:23 pm

Salut

Poti incerca si cu Seagate Seatools, eu l-am folosit cu succes de multe ori. Totusi, nu-ti pune prea mari sperante, faptul ca a durat atat sa "rontzaie" 17GB nu prea e semn bun.

Drive-urile noi stiu sa-si marcheze si sa realoce singure bad-urile, mutand datele din sectoarele afectate intr-o zona rezervata. Cu cat sunt mai multe sectoare bad, cu atat hdd-ul va merge mai prost. Cand se depaseste un anumit numar de sectoare, se raporteaza "pregateste popa si coliva" :) Fa neaparat backup la ce crezi ca are valoare, inainte de orice alta incercare de revitalizare.

Nu recomand Hitachi, am avut si eu probleme cu cateva hdd. Eu m-as orienta spre Seagate sau Western Digital.

73,
Adrian

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: HDD laptop-utilitar depanare

Mesajde yo3gh » Lun Feb 29, 2016 1:08 pm

Buna ziua , eu am patit asa ceva acum 1 an si ceva .... am recuperat date ( fisiere in proportie de 90% , restul pierdut cam 10% din cauze fizice ) cu EaseUS Data Recovery. Am ignorant mesajul din Win7 :( , si dupa 10 zile a crapat definitive HDD-ul , nu facusem copie. Era un Hitachi de 340 GB , a durat aproape 14 zile recuperarea :( , zi si noapte , dar am salvat f multe fisiere de tip acte, documente vechi , filme " de suflet " , soft radioamatori , am mers in parallel cu alt hdd extern de 1TB unde se salvau fisierele ( laptop-ul a mers incontinuu , cu un ventilator sub el :( . Asteptam sa vad cand termina ptr ca aveam o versiune de valuare de 30 zile , nu aveam licenta la soft. De atunci am back-up-uri saptamanale , dar pe HDD clasic , nu pe SSD cu care am avut la job o alta experienta mai trista - nu se pot recupera date de pe SSD, desi unii afirma ca au reusit , eu nu :( . Bafta !

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: HDD laptop-utilitar depanare

Mesajde YO5VAE » Lun Feb 29, 2016 2:10 pm

Iti pierzi vremea degeaba incercand sa il repari. Din moment ce softurile specifice il indica ca defect, poti sa uiti de el. Iti faci repede back-up si il schimbi. Daca continui sa il folosesti te chinui tu pe tine.
HDD-uri cu probleme asa cum are al tau am si eu ... cateva sute. Sunt exact bune de aruncat!
73 de YO5VAE - Edy

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: HDD laptop-utilitar depanare

Mesajde YO6PMX » Lun Feb 29, 2016 2:31 pm

Mircea, daca hard-ul este folosit strict pentru softuri ham radio si sistem de operare, te sfatuiesc ca la inlocuire sa pui un SSD, care este mult mai fiabil si mai rapid decat cele clasice cu angrenaje mecanice. Un SSD de 128 GB costa undeva la 45 de dolari http://www.ebay.com/itm/KingFast-F6-Ultra-Thin-7mm-2-5-128GB-SSD-Solid-State-Drive-SATA-III-MLC-Flash-/161936894090?hash=item25b430e88a:g:p2wAAOSwaA5WidW2 si este net superior. Il poti partitiona in doua, 64 GB pentru sistem si softuri (win 7 ocupa cam 16-20 GB, plus cat mai iau softurile ham, inca vreo 10 GB, cei 64 ajung berechet). Ceilalti 64 ii lasi pt stocare de date.

73

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: HDD laptop-utilitar depanare

Mesajde YO5VAE » Lun Feb 29, 2016 6:22 pm

Eu de obicei folosesc Hiren's Boot DVD v 15.2 Restored Edition 1.1 (January 2013).
Are o gramada de utilitare in el inclusiv pentru hard disk. Se poate folosi in windows sau se pot boota de pe el diverse...windows, linux, dos, etc.
Pt. info la HDD folosesc HDTune Pro sau Hard Disk Sentinel. Pt reparare folosesc HDD Regenerator sau Low Level Format pt baduri care nu vor sa dispara. Mai sunt cateva utilitare tot pe hiren destul de interesante.
73 de YO5VAE - Edy


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori