Un nou DX Cluster

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Un nou DX Cluster

Mesajde YO6PMX » Lun Mar 14, 2016 8:08 am

Da, inteleg Ciprian, e optiunea ta, dar si acum daca te uiti, telegrafia "sufoca" spotarile ssb. Si apoi, toate filtrele sunt optionale, ele trebuie setate (sau nu) la fiecare sesiune de lucru... Daca utilizatorul nu vrea un filtru, nu-l pune...

Am testat si pe telefon, merge super bine si fluent pe Cubot X9...

yo2mca
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 10, 2011 6:26 pm
Contact:

Re: Un nou DX Cluster

Mesajde yo2mca » Lun Mar 14, 2016 9:32 pm

Saut Ciprian, cu un PC cu procesor Celeron de 2.40 GHZ si memorie 1 GB de RAM si Windows XP Profesiona SP3, clusterul merge foarte bine, face refreshul cam la 16 secunde, la conexiune de 6,200 sent si 91,980 receive.Am accesat clusteru de la linkul: http://www.radioamator.ro/scripts/cluster-mobi.html

yo2mca
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 10, 2011 6:26 pm
Contact:

Re: Un nou DX Cluster

Mesajde yo2mca » Lun Mar 14, 2016 9:34 pm

La spot de 50, cu scuzele de rigoare cam am uitat sa mentionez.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Un nou DX Cluster

Mesajde n2yo » Mar Mar 15, 2016 3:43 am

Pagina web care afiseaza spoturile de pe DX Cluster verifica data exista vreo actualizare la interval de o secunda, nu la 16 secunde. Daca nu e nimic nou de afisat, informatiile raman neschimbate, iar daca a aparut o modificare, informatiile noi sunt adaugate la inceputul tabelului. Testul cel mai edificator ar fi acela in care se tine pagina web cu DX-uri deschisa, timp in care se face o raportare prin intermediul unui oarecare nod, inclusiv raportare la DX Summit. Se masoara intervalul de timp in care DX-ul raportat apare la Radioamator.ro. Acest interval de timp trebuie sa fie cat mai mic.

73s de Ciprian N2YO


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori