YAHOO

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

YAHOO

Mesajde YO2DFA » Mar Mar 15, 2016 9:08 am

73 pentru toți!
Astăzi am primit (pentru a doua oară) un email de la adresa "Mail" <frade1@morgan.edu> prin care sunt anunțat că:
Your Classic version of Yahoo! Mail is closing.
You need to upgrade now
Hello ,
The Classic version of Yahoo! Mail will be replaced by our new version on 16th of March 2016. So it's time to upgrade, before you lose your email access.
When you upgrade your Yahoo! Mail
Your email service won't be affected and you'll keep all your old contacts, folders and messages. Plus you'll get:
faster email
the latest spam protection
unlimited email storage.
Apoi apare un buton de UPDATE!
A mai primit cineva un asemenea mesaj? Mă poate lămuri cineva dacă ar fi bine să dau curs unei asemenea ... invitații?
Momentan sunt hotărât să nu accesez butonul de UPDATE!
Mulțumesc anticipat!
73 Ovidiu - YO2DFA

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: YAHOO

Mesajde YO6EX » Mar Mar 15, 2016 9:17 am

Dai UPDATE, doar daca vrei sa instalezi un virus cat o masina plina cu gunoi... :shock:

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: YAHOO

Mesajde YO2DFA » Mar Mar 15, 2016 9:20 am

HI! HI! Așa gândeam și eu! TNX! :lol:

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YAHOO

Mesajde yo5ajr » Mar Mar 15, 2016 9:47 am

"Drumul spre iadul virtual este pavat cu cele mai bune intentii".....hi.


yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: YAHOO

Mesajde yo8rqp » Mar Mar 15, 2016 5:11 pm

De regulă, o adresă SPAM este destul de usor de identificat. În cazul dvs. nu vă recomand să faceti UPGRADE pe linkul recomandat. În cel mai fericit caz nu se va îmbunătăți varianta dvs de YAHOO email, iar în cel mai rău vă veți "lipi" de un virus care vă va da bătăi de cap.
Dacă doriți un UPDATE la versiunea de YAHOO pe care o folosiți în mod curent, acest lucru se face ușor pe site-urile de incredere care vă direcționează către o sursă "sanatoasa".
Dacă doriți să nu vă mai sâcâie pe viitor sursa emailului pe care l-ați prezentat, există o secțiune de BLOCK LIST care va indeparta definitiv expeditorul din inboxul dvs.
73 de YO8RQP.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YAHOO

Mesajde yo2loj » Mar Mar 15, 2016 5:15 pm

Dat fiind ca o firma ca yahoo n-o sa foloseasca niciodata o adresa ca frade1@morgan.edu pentru a trimite mesaje clientilor (care nici asta nu cred ca este reala), ci in mod cert una cu yahoo.com in coada, este in mod evident phishing.

Si corect ar fi sa dati "report" la acest mesaj, astfel incat yahoo sa-l blocheze.

yo8cgr
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:59 am
Contact:

Re: YAHOO

Mesajde yo8cgr » Mie Mar 16, 2016 7:28 am

Dati clicuri, mai ales in SPAM si va veti trezi cu tot hardul infestat, ne putand sa mai salvati ceva, indiferent de partitie. Veti primi o adresa de mail, in care veti primi ceva sfaturi si ca va trebui sa trimiteti ceva bani pentru codul de deblocare. Nu trimiteti nimic. Singura solutie este de a sterge tot hardul si reinstalare a tot ce va intereseaza. Adresa primita de mine este ,,av666@weekendwarrior55.com". Denumirea folderului ramane, dar in coada are aceasta adresa si nu poate fi deschis.La mine, a fost mai simplu. Orice salvez, salvez in dublu, in alt calculator sau pe DVD.
Atentie mare, banditii pandesc si actioneaza. Acestia daca sunt prinsi, merita pedeapsa cu moartea, prin electrocutare. Mult as vrea sa-i vad sfaraind. HI !

Cu stima
Eugen - YO8CGR

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: YAHOO

Mesajde YO9CHO » Joi Mar 17, 2016 2:07 am

Una buna de timesnewroman.ro:

Astazi mi-a sosit un e-mail , trimis de ...mine catre mine :lol: :lol: :lol: , care ma anunta ca mi s-a suspendat accountul de la iTune si ca trebuie sa apas un link...bla,bla,bla... Ops! Eu nu folosesc iTune si nici beat nu imi trimit mie astfel de e-mail-uri.
M-am "prabusit de ras", la baieti nu le mai merg bine soft-urile de pishing. Asta era un "bug"...
Concluzia:
Asa cum stiam cu toti, inteligenta este o constanta a omenirii, iar populatia lumii, din pacate,este in continua crestere....

:lol: :lol: :lol: :lol:

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YAHOO

Mesajde yo2loj » Joi Mar 17, 2016 7:04 am

Pai daca reusesc sa adune bani trimitand mailuri cum ca un cosmonaut nigerian e blocat in spatiu de 10 ani si nu au bani sa plateasca ca sa-l aduca jos... Si unii chiar cred treaba asta...
De ce nu ai crede ca ti-ai trimis singur mail? E oricum mai plauzibil :lol: :lol: :lol:


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori