Un nou program de previziune a propagarii

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Un nou program de previziune a propagarii

Mesajde 4x1ad » Sâm Ian 14, 2017 12:22 pm

Pentru cei interesati:
A aparut nou software de previziune a propagarii in unde scurte: ITURHFP. Este bazat pe un program elaborat si recomandat de Comisia radio din ITU. Poate fi gasit pe site-ul RSGB de mai jos, se da click pe fereastra "Start Application". Se presupune ca algoritmii lui ofera o acuratete sporita fata de alte programe de previziune. Merita incercat. Interfata grafica este destul de prietenoasa. A fost scris de G4FKH si HZ1JB.
Prima varianta experimentala este centrata in UK dar exista posibilitatea setarii "Point to Point". La setari se pot alege: locatiile TX si RX, tipul de antene, puterea de emise, zgomotul la RX, ora UTC, banda (3.5-28MHz), modul de lucru, traseul SP sau LP si modul de evaluare (S-metru, SNR sau % de fiabilitatea a analizei). Pe evaluare se poate vedea si MUF.

http://rsgb.org/main/about-us/committee ... on-engine/

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
Fişiere ataşate
itu sm.jpg
itu sm.jpg (182.26 KiB) Vizualizat de 3934 ori
Ultima oară modificat Dum Ian 15, 2017 4:55 pm de către 4x1ad, modificat 1 dată în total.
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Un nou program de previziune a propagarii

Mesajde YO4BKM » Sâm Ian 14, 2017 3:50 pm

Excelent! Îmi place! M-am jucat cu el la rece, abia aștept să ajung la țară unde am toate echipamentele.
TNX!
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Un nou program de previziune a propagarii

Mesajde yo5ajr » Dum Ian 15, 2017 2:22 am

Excelent dar .......iar e ignorat banda de 160m. "Prietenii stiu de ce"? Parererea mea ca in urmatoarea 100 de ani nici nu va fi inclusa aceasta banda pentru "mazochisti" la previziuni, si asta e chiar "sex apelul" 160m. :)))) Propagare buna si imprevizibila la toti care participa la "CQ WW 160m" 2017. Norocul propagarii sa abata peste noi. 73 de Miki.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Un nou program de previziune a propagarii

Mesajde 4x1ad » Dum Ian 15, 2017 11:34 am

@YO5AJR: cum am scris de la bun inceput, programul este destinat undelor scurte. Banda de 160m face parte din undele medii unde regulile jocului sunt altele fata de unde scurte unde propagarea se face exclusiv prin unda spatiala (Skywave) reflectata de straturile inalte ale ionosferei E si F. Componenta terestriala (Groundwave) din banda de 160m depinde in mare masura de absorbtia (conductivitatea) reliefului pe diverse directii si disparitia totala sau partiala in timpul noptii a celui mai de jos strat ionosferic, stratul D. Acest strat este afectat in mod diferit de activitatea solara, mult mai putin predictibil decat straturile E & F si nu a putut fi legat coerent de valorile A & K aplicabile celorlalte straturi.
Mai exista si alte fenomene care afecteaza undele medii intr-un mod care a fost prea putin studiat cu puternicele instrumente analitice de astazi (ex. efectul numit "electron gyrofrequency"). De multi ani, undele medii nu mai fac decat in foarte mica masura obiectul interesului diversilor utilizatori ai spectrumului radio. Din cate stiu, exista programe profesionale care fac un mapping pentru statiile de broadcasting insa sunt prea complexe pentru radioamatori. Nu este imposibil insa ca acum, cu ocazia redeschiderii accelerate ale lui Cold War 2.0, undele medii sa revina pe scena si sa fie studiate din nou pentru cine stie ce aplicatii.

73 de Morel, 4X1AD ex. YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori