Router B681

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Router B681

Mesajde yo6rk » Mar Aug 08, 2017 6:42 pm

Salut Tavi.

Raspunsuri bune le-a dat Florin, yo8sde, nu mai are rost sa le repet si eu.

Cateva informatii legat de problema mai adaug si eu.
Nu conteaza prea mult ca site-ul tlk e mai aproape de cat cel vdf.
In ziua de azi, aproape toate site-urile (indiferent de provider) sunt instalate echipamente BBU3900 care pot duce 2G, 3G si 4G. Desiguri mai sunt si echipamente vechi, gen Ericson care nu stiu/pot mai mult de 3G.
O convorbire, ocupa maximum 16k din banda totala de trafic per site, restul e... internet.
Internetul pentru clientii obisnuiti (adica cei ce se conecteaza cu telefonul, sau orice modem) NU au banda garantata.
Exista pe piata echipamente destinate clientilor ce vor banda garantata ce se pot conecta in retelele 3G si/sau 4G; de ex. Bytton (care de fapt la baza e o placa Asus).

Inca un aspect... chiar daca pe telefon poate aparea minunatul 4G, daca link-ul dintre site-uri nu este upgradat, in veci si pururea nu se va atinge o banda dorita.
Intotdeauna cand se face un upgrade de link, se ia in calcul traficul pentru clientii cu banda garantata, la care se adauga si banda necesara pentru clientii (garantati) pentru urmatorul uplink (asta daca din site-ul respectiv se "da mai departe" si la alt site) + traficul pentru userii obisnuiti (cei cu telefoane sau modem-uri).

Cel mai bine este ca echipamentul sa fie deblocat (pentru a permite utilizarea de orice sim), si test care din operatori ofera cele mai bune servicii. Daca se doreste pastrarea numarului de voce, se poate porta in alta retea.
Daca routerul nu stie mai mult de 3G, asta limiteaza viteza dorita.

PS: nu mai retin care e localitatea din Bz.
Daca mai pot ajuta cu ceva, oricand cu placere.

73!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Router B681

Mesajde YO4BKM » Mie Aug 09, 2017 11:12 am

Buna, dr OMs,
Devin din ce în ce mai deștept, HI !!! Mai mult, sunt din ce în ce mai încredințat că voi avea ce-mi trebuie, care să meargă și aici la țară. Cu ajutorul vostru!
@YO8RKU, localitatea de la țară este sat Joseni, com. Berca, locator HN35HH, coordonate geografice 45gr19min07,77sec Nord, 26gr39min27,86sec Est. Am consultat o hartă Telekom și am văzut că aici asigură până la 4G. Bănuiesc că mi-ai cerut acest lucru pentru cercetarea acoperirii pe hartă, dacă poți confirma ce am găsit și eu va fi și mai OK. Cartea tehnică a routerului B681 arată că nu poate auzi mai multe antene, înțeleg că nu poate fi deblocat pentru orice rețea și funcționează numai configurat pe câte o rețea anume. Am mai reținut că nu suportă decât 3G. Dar nu mă deranjează, traficul pe care îl fac nu are nevoie de mai mult, până acum 2-3 luni am fost mulțumit până au năvălit utilizatorii sezonieri care, anul acesta, au făcut prăpăd.
@YO8SDE, înțeleg că trebuie să ai dreptate, dar eu am primit informațiile de la o agentă, operatoare, inspectoare cum s-o mai numi, la un centru Telekom din Buzău. Înaintea mea era un „simplu cetățean”, ca să citez din clasici, care voia portare de la abonament la cartelă și nu se putea face, așa i se răspundea. Când a venit rândul meu să mă spovedesc mi-a cerut actul de proprietate de la țară (reședința de bază este la Brăila și numai adresa de la Brăila apare în actul de identitate) să vadă că am drept asupra ei, apoi să vină la proprietate un tehnician care să-mi instaleze firul pentru internet. Luasem routerul B681 cu mine să mi-l deblocheze să fac probe cu o cartelă prepay pe Telekom, nici nu s-a uitat la el, mai că îi venea să-l trântească pe jos.
La sfârșitul lunii voi fi la Brăila pentru vreo zece zile, acolo mai am câteva cunoștințe, pile și relații, cu care voi încerca rezolvarea la Telekom. Ca la noi, precum în adâncul trecutului istoric!

Am detaliat toate aceste înâmplări ca să pun în gardă și pe alții la ce ne supun societățile de telefonie care, chiar dacă se află în concurență, știu cum să joace aparența concurenței. Mai ales când văd că au de a face cu un bătrân cu părul albit, sau cu un „simnplu cetățean” pe care îi consideră niște nepricepuți buni de stors. Într-o zi, anul trecut, aflându-mă prin Buzău am vrut să încarc o cartelă la Vodafone pentru un vecin. Operatoarea, de nu mai mult de 22-23 de ani, o mutră plictisită și afectată de importanța sa, tastează greșit numărul de telefon, vede acest lucru pe factura care tocmai ieșea din imprimantă, pune pe ea o ștampilă, o scanează și o trimite undeva mai „sus” spre anulare, care durează, mie, care arătam la fel de cărunt ca azi, îmi spune cam cu spatele și peste umăr că rețeaua este blocată (melodie veche) și mai am de așteptat. În câteva cuvinte i-am arătat ce a greșit, i-am arătat cum a trimis copia scanată ca document atașat, am amenințat-o cu o reclamație și am somat-o să-mi facă imediat încărcarea pe banii ei apoi să se descurce cu anularea greșelii. Abia atunci s-a trezit un pic și, ca un automat, mi-a rezolvat problema în mai puțin de un minut.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori