Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde YO8RNI » Vin Mar 08, 2013 8:41 am

Pina azi nu am mai avut timp sa ajung pe la statie, insa acum m-am trezit hotarit sa lucrez expeditia macar in 40m,unde am antrena foarte buna, daca in alte benzi nu.Am ridicat de aseara antena, am directionat-o spre TX5K si la 5:10 eram la statie.Fata de prima incercare, s-au mai potolit spiritele, semn bun.Era oarecum mai civilizat in banda.Mi-a luat mai bine de o ora de joaca de-a soarecele si pisica prin zona unde asculta expeditia ca sa reusesc.Bucurie mare!Mai ales cu confirmarea imediata online.Pentru ca mai aveam ceva timp pina sa incep programul de dimineata, am zis sa fac un apel in ssb poate lucrez ceva interesant de pe coasta de vest, asa ca am rotit antena mai la nord nitel, si am ajuns pe la 7180-7190 cautind un loc liber.Cind colo, ce sa vezi, TX5K la 7185 in ssb!Repede afara la manivela(rotorul meu e manual la antena de 40m), inapoi pe la 280 grade si in 2 min am lucrat expeditia si in ssb!Super!Am putut duce copilul linistit la scoala! :roll:
Sper sa reusec sa-mi repar spiderbeamul azi-mi s-a rupt un brat de la zapada- si sa incerc si in benzile superioare, am impresia ca incepe sa devina un pile-up normal....
Ascultind banda dimineata mai aruncam cite un ochi si pe cluster si am sesizat o chestie ciudata, pentru mine cel putin.Cum aparea postat TX5K pe cluster, nu rezista mai mult de 1 min sau 2 si disparea, chiar si eu l-am postat in ssb si a disparut repede, e vreo conspiratie ceva? :lol:

PS am sesizat acu dimineata un mesaj interesant pe la vinzari cu subiectul expeditiei...o fi avind legatura cu dxcc-ul atit de dorit de unii?Sau or fi altii invidiosi?Precizez ca nu stiu despre cine e vorba si nici nu ma intereseaza, mi s-a parut doar amuzant1
LE a disparut mesajul, cum era si normal de altfel, dar ramine intrebarea :lol:
Bafta in continuare!
Bob
YO8RNI


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori