Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
yo3bl
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 28, 2010 11:10 pm
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde yo3bl » Dum Mar 03, 2013 10:35 pm

Dan ,
azi nu ai avut noroc ....
sigur il faci mine . 1kg este 1 kg si in africa .hihi.

apropo , legat de antene frumoase.....
http://www.youtube.com/watch?v=Cuk1Q9yaRAw

73
Lilian

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde YO4PX » Lun Mar 04, 2013 9:19 am

Acum DXA funcţionează, harta se reactualizează la fiecare 10 minute. TX5K e activ în acest moment pe 80, 40, 30 şi 20 de metri în CW şi SSB. Peste 21500 de legături în loguri.
http://www.dxa2.org/
Fery, YO4PX

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde n2yo » Lun Mar 04, 2013 6:34 pm

Pana acum i-am lucrat pe trei benzi, dar este mult mai usor din NA decat din EU.

De un lucru sunt insa contrariat. Aseara desi semnalul de la TX5K era foarte puternic pe coasta de est a SUA in 30m/CW, 40m/CW si 40m/SSB, timp de mai bine de sase ore operatorii au chemat continuu "EU only", pentru ca imediat dupa ce propagarea cu Europa s-a inchis apelul sa devina preferential JA, nefacandu-se nicio legatura cu statii NA sau SA. Nu reprosez in niciun fel ca s-a acordat prioritate radioamatorilor din zonele EU si JA, de altfel interesul din aceste zone pentru expeditie este mai mare. Observ insa ca actiunea operatorilor a fost concertata, facand parte din tactica din ziua respectiva. Tinand cont ca operatiunea beneficiaza de un suport IT foarte bun, informatiile legate de activitate fiind afisate pe web aproape instantaneu, ma intreb ce ar fi atat de greu ca membrii expeditiei sa anunte din timp planul de operare din urmatoarele 24 de ore? De pilda: "in cazul in care propagarea se mentine buna, intentionam sa lucram in exclusivitate JA si EU pe benzile de 30, 40 si 80 de metri in perioada March 3, 22 UTC - March 4, 10 UTC". S-ar fi evitat multe ore pierdute de operatorii din celelalte zone ascultand cu infrigurare banda in asteptarea unui apel care nu era planificat sa vina. De asemenea, in cazul de mai sus radioamatorii din JA si EU ar fi facut un efort deosebit ca sa poate iesi in emisie in acel interval de timp, stiind ca expeditia asculta semnale mai slabe care pot sa penetreze cu usurinta zidul semnalelor puternice din NA. Cu alte cuvinte, "tradare, tradare, dar sa stim si noi".

73s de Ciprian N2YO

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde 4x1ad » Lun Mar 04, 2013 9:41 pm

@N2YO: Ciprian, nu crezi ca daca s-ar anunta chiar totul din timp ar fi destul de plictisitor ? Si asa sunt nu putini hami care sunt convinsi ca nu exista alta metoda de a descoperi un indicativ vanat decat prin intermediul vreunui DX- cluster. ;)

73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde n2yo » Lun Mar 04, 2013 10:35 pm

Morel, sugestia mea nu se refera la DXpeditii in general, ci la mega-expeditia TX5K in particular, pe care este foarte dificil sa nu o descoperi pe diferite benzi la o simpla si rapida scanare. Avand in vedere raritatea si durata limitata a unei asemenea operatii, scopul #1 este realizarea de cat mai multe legaturi. Anuntarea strategiei de operare pentru zilele urmatoare (atunci cand exista) nu ar face decat sa maximizeze numarul de legaturi. Asa cum membrii expeditiei isi planifica activitatea, la fel si ceilalti radioamatori si-o pot planifica. Cu totii ar avea de castigat.

73s de Ciprian N2YO

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde YO8RNI » Mar Mar 05, 2013 9:27 am

Am ascultat si eu putin expeditia, mai ales in 40m dimineata inainte de a pleca la servici, ba chiar am si chemat ,asa, timid, fara succes, deocamdata, mai ales ca antena era coborita pentru ca ieri a cam batut vintul pe aici.Oricum venea foarte frumos!Nu pot sa nu remarc ,totusi, ca asemenea expeditii scot la iveala tot ce e mai frumos in lumea asta a radioamatorilor.Atita respect fata de ceilalti, atita altruism din partea tuturor rar vezi...dimineata erau inca vreo 2 statii care ajutau expeditia, dind 599 TU pe frecventa lor...ba chiar mai transmiteau ceva mesaje, pe care eu, incepator telegrafist, mai greu le pricepeam, gen IDIOT, RACIST etc...Nu mai zic, cred ca si-au luat toti indicative speciale peste noapte de contin toate literele alfabetului, altfel nu-mi explic de ce la UX? de ex raspundeau toti...Nici purtatoare nu am auzit, cred ca,din respect pentru ceilalti, isi acordau finalul in alta banda si apoi reveneau.
:lol:
Fratilor, daca asta e radioamatorism, prefer o legatura cinstita cu o statie normala si care imi trimite un qsl cu drag si cu care ma mai salut din cind in cind in banda, decit o suta de mii de dxccuri si honorroale cu mizeriile de rigoare....Nu zic, imi place si mie cite o tara noua, dar incerc sa ma tin cit pot de acel mult prea discutat si prea putin respectat DX CODE
E vorba, la o adica, de respectul fata de tine insuti...

Scucces totusi la contactat expeditia tuturor!
Bob
YO8RNI

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde yo5ajr » Mar Mar 05, 2013 9:48 am

Azi dimineata TX5K vinea binisor pe 160m dar dupa o ora mi am pierdut rabdarea, era un zoo de ne descris - si se mai spune ca este banda gentlemanilor...hi. Am trecut pe 80m, si acolo vine bine TX5K dar zoo era si mai intensa. Am trecut pe 40m, auzeam cu 579 dar zoo si aici prezent acea adunatura de "reject ham-i". Se pare ca intre radioamatori au aparut foarte multi frustrati, bolnavi mintali. Daca cineva ruga sa nu faca QRM, au devenit si mai ostili deranjand si mai intens. Inseamna ca au fost bagati in seama - auzeau fructul - rezultatul deranjului provocat. Interesant ca pe la ora 08:30 CFR acesti alienati au scazut in numar apoi pe la 09:00 abia au ramas 1-2. Acest fenomen extrem de josnic este in directa legatura cu acordarea cu usurinta a autorizatiilor de radioamator....sa fim cat mai multi, ce a ce in esenta nu e de condamnat dar astfel apar si specimeni frustati si cu sindromuri complexe psihice si acute. Toata recunostinta DX Man - ilor pentru anduranta si suferintele asumate in vanarea DX.

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde YO4PX » Mar Mar 05, 2013 10:41 am

Bob, YO8RNI: la fel ca şi cu alte domenii ale radioamatorismului vânătoarea de DX-uri nu este obligatorie, o practică numai cine doreşte şi e pasionat de aşa ceva. Cu atât mai puţin e obligatorie solicitarea de "o sută de mii de dxccuri şi honorroale" (apropo de articolul meu "DXCC Online în acţiune" tocmai publicat), le solicită numai cine doreşte şi, evident, îndeplineşte condiţiile. Le-au solicitat numeroşi amatori YO.
În ceea ce mă priveşte ştiu că am muncit cinstit 32 de ani, din care 30 cu 100 de waţi şi antene simple, pentru a le obţine. În privinţa comportamentului abject al unor persoane pe frecvenţele DXpediţiilor - fenomen vechi de când se organizează DXpediţii - am tot scris, de pildă în articolul "Errare humanum est", tradus şi în limba engleză şi publicat printre altele în WorldRadio Online:
http://yo4px.blogspot.com/2010/05/errare-humanum-est-publicat-in.html
Nu este uşor să faci performanţă în condiţii uneori mai grele, asta e clar, nu oricine e dispus, rezistent şi interesat să stea câteodată ore şi zile întregi pentru un QSO care durează 10 secunde, pentru a mai bifa "o ţară nouă". Dar asta e viaţa DX-manului, pe care şi-o asumă de bunăvoie, cu momentele sale de bucurii şi amărăciuni.
Am scris şi despre DX Code of Conduct, (Codul de comportament al DX-manului) iar pe pagina Codului versiunile în limbile română şi maghiară sunt traduse de mine:
http://dx-code.org/romanian.html
http://dx-code.org/hungarian.html
73 şi bucurii în domeniul pe care îl practici, oricare ar fi acela!
Fery, YO4PX
http://yo4px.blogspot.ro

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde YO8RNI » Mar Mar 05, 2013 12:42 pm

Dle Fery,YO4PX, o sa va dezamagesc, nu la dvs ma gindeam cind am scris mailul si nici nu v-am citit articolul de pe blog, care de altfel,blogul, e foarte util pentru multi radioamatori romani care stau mai prost cu limba engleza sau cu netul in general.Bravo dvs ca aveti timp si energie sa faceti ceva si pentru altii, chiar si contestat din cind in cind.Recunosc, nici eu nu ma dau in vint dupa traduceri gen "pailap" sau "brauser", dar fiecare cu parerea lui, si eu scriu cu î din i si sint in loc de sunt :-)Mesajul ajunge oricum si acela e important in situatiile de care vorbim.Am citit cu alte ocazii lucruri interesante, cum ar fi articolele despre radioamatori celebri!
Cit despre efortul facut de dvs pentru a obtine diplomele, tot respectul, stiu cit de greu e sa lucrezi ceva cu puteri mici si cu sirme si nu ma indoiesc de corectitudinea dvs.Dar nu despre asta era vorba, iar daca v-ati simtit jignit sau atacat in vreun fel, scuze!
Eu eram doar revoltat de ce se aude acum in banda, asa cum spunea si YO5AJR, iar lucrurile se amplifica mai ales la cite o expeditie de asta.Nu m-am referit la cei ce se chinuie sa lucreze expeditia, de altfel o sa mai incerc si eu:-)Inteleg dorinta tuturor de a lucra o tara noua, si eu stau ore dupa un indicativ si bucuria pe care o ai atunci cind il lucrezi e nemaiintilnita,inteleg dorinta de a ajunge la dxcc honor roll, dar chiar merita orice pret?Eu prefer sa ramin cu principii decit cu o tara noua:-)Desi de multe ori am avut de pierdut...Oricum, cred ca sinteti de acord ca, in general, acum nu mai vorbim chiar de vinatoare de DX-uri ci despre vinatoare de raritati:-)
Stiu ca exista si radioamatori care chiar respecta DX CODE , i-am auzit in banda si, din partea mea, au cistigat oricum mai mult respect decit daca ar avea dxccul in toate benzile,asta si pentru ca radioamatorismul inseamna mult mai mult decit nr de tari lucrate!
Succes in pile-up-uri ;)
Bob
YO8RNI

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Echipa TX5K a debarcat pe ins. Clipperton!

Mesajde YO4PX » Mar Mar 05, 2013 2:12 pm

De multe ori adevăratele DX-uri sunt totodată rarităţi. A nu se face confuzie de termeni. În programul "sutelor de mii de dxcc-uri", după cum v-aţi exprimat, contactarea unei staţii DX semnifică nu atât ideea de distanţă, ci dificultatea de a lucra entităţi din care activitatea de radioamator este redusă sau pur ocazională, cu prilejul unor expediţii. În plus termenul de "raritate" este relativ: ceea ce pentru un vechi DX-man este o legătură de rutină, pentru un începător sau un QRP-ist poate fi o ţară nouă şi un motiv de mare bucurie. Se cunoaşte expresia "pentru un nou-născut toate bancurile sunt noi". Dar nu mă îndoiesc că dv. cunoaşteţi aceste lucruri.
73
Fery, YO4PX


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori