Expeditia P5DX a fost anulata

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Expeditia P5DX a fost anulata

Mesajde YO6EX » Joi Apr 28, 2016 7:48 pm

25 Aprilie 2016 - Expeditia P5DX in Coreea de Nord a fost anulata.
Organizatorul N6PSE spune ca din cei 3 operatori americani, doar unul ar fi primit viza de intrare.
Oricum, sansa ca 3 cetateni americani sa primeasca viza de intrare in Coreea de Nord, era aproape nula. SUA fiind inamicul nr.1 al acestei tari...
Sa nu mai vorbim ca veneau insotiti de un container cu statii de emisie-receptie.

Sursa:
http://n6pse.wordpress.com
.
Fişiere ataşate
p5dx_banner.jpg
p5dx_banner.jpg (42.11 KiB) Vizualizat de 3480 ori

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Expeditia P5DX a fost anulata

Mesajde YO9IRF » Joi Apr 28, 2016 8:25 pm

Povestea e mai complicata de atat:

https://n6pse.wordpress.com/2016/04/25/the-p5dx-story/

In esenta, din toata echipa de 14 persoane, doar viza lui a fost refuzata. Asa ca a facut cea ar fi facut orice adult responsabil: a anulat cea mai dorita DXpeditie din istoria recenta a DXpeditiilor, a dezamagit si a creat pierderi pentru inca 13 oameni care se pregatisera si investisera si ei ca sa vina acolo, s-a apucat sa dea vina ba pe toate organizatiile care ii donasera in trecut si de data asta n-au mai vrut (ca sa fie clar, donat e atunci cand iti da cineva ceva fara vreo obligatie) ba pe unii bloggeri care au anuntat DXpeditia.

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Expeditia P5DX a fost anulata

Mesajde yo4fng » Vin Apr 29, 2016 10:05 am

Eu cred ca toata expeditia asta a fost planuita mincinoasa. S-a facut multa reclama doar ca cineva sa adune donatii si se bage in seama (evident fara nici un chef de deplasare in Koreea). Niciodata un cetatean de rand din SUA nu va primi viza se joace cu emitatoare prin Koreea. Si daca se duceau, se duceau doar pentru 3 benzi de scurte si nu vad unde e pierderea asta prea mare. Decat o DXpeditie inutila mai bine un gratar cu bere si mici acasa !

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Expeditia P5DX a fost anulata

Mesajde yo3gfh » Vin Apr 29, 2016 10:37 am

La cati bani s'au praduit, chemai toti vecinii la gratar de vita Kobe si bere manastireasca :lol:


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori