Vesti din Antarctica

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Vesti din Antarctica

Mesajde YO6EX » Vin Ian 13, 2017 9:20 am

KP4/N2TA (op. RW1AI) este activ de la baza Novolazarevskaia pina la sfarsitul lui Februarie in 80 si 20m, CW.
LU1ZI op. LU4CJM este activ de la baza argentiniana Carlini (South Shetland VP8) in 80, 40, 20m CW, QSL via LU4AA.
OA0MP Mai multi operatori peruani sunt activi de la baza peruana Machu Picchu din insula King George (VP8). QSL via OA4O.

P.S. Stiti ca si romanii (nu Romania) au o baza in Antarctica?
Baza Law-Racoviţă care sta parasita dupa moartea fondatorului ei Teodor Negoiţă.
Pentru-ca guvernele Romaniei au refuzat sa acorde o mica finantare pentru continuarea cercetarilor.
Asta in ciuda faptului ca Romania este semnatara a Pactului Antarctic.

Cat despre radioamatori romani pe acolo nici-o sansa...

Teodor Negoiţă (27 Sep. 1947 - 23 Mar. 2011) chemist and internationally renowned polar explorer, founded the Romanian Institute of Polar Research.
Is the first Romanian to reach the North Pole, in 1995.
In 2006 he founded the first Romanian research station in Antarctica, in co-operation with Australia,
- Station LAW-RACOVIŢĂ. (without any support from the government).


http://romania-azi-srl.blogspot.ro/2010 ... omana.html

.
Fişiere ataşate
Kgeorge_map.png
Kgeorge_map.png (284.67 KiB) Vizualizat de 6600 ori
Antarctica-baza-Law-Racovita-.jpg
Antarctica-baza-Law-Racovita-.jpg (56.4 KiB) Vizualizat de 6600 ori

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Vesti din Antarctica

Mesajde yo3irm » Vin Ian 13, 2017 4:33 pm

De cateva zile am descoperit jt65, jt9 :)
Lasand la o parte dezavantajul timpului petrecut intr-un qso si limitarile impuse de protocol, este incurajant sa vezi ce indicative populeaza banda alocata modului JT.
Astazi am lucrat in 17m RI1AND (Novolazarevskaia- Antartica) precum si cateva statii din australia, toate cu 30W intr-o antena relativ modesta, hexbeam.
In concluzie cred ca Antartica este abordabila din YO si cu antene/puteri modeste.

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: Vesti din Antarctica

Mesajde DL2LDE » Dum Ian 15, 2017 6:57 pm

Se poate lucra fara probleme si in benzile inferioare. Eu am reusit sa lucrez (si confirmate QSO-urile in LOTW) ata cu RI1AND, cu RI1ANR si LU1ZI in 40m CW. Conditii modeste, doar 80 Watts OUT intr-o antena sloper dipole la 20m inaltime.
Cat despre baza LAW-Racovita stie cineva mai multe? Daca este locuibila nu vad de ce nu am putea ajunge si noi acolo... ;-)
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Vesti din Antarctica

Mesajde YO6EX » Dum Ian 15, 2017 7:17 pm

Baza Law-Racovita este locuibila.
O data pe an cati-va baieti australieni, binevoitori, fac benevol curatenie acolo.
Trebuie combustibil pentru grupul electrogen, acumulatoare noi si alimente.
Cred ca asta nu ar costa foarte mult.
Problema este transportul pina acolo...
Costurile unei expeditii ar fi in jurul a 20.000 de dolari.

Am aflat ca ne-mai fiind folosita de romani, australienii au schimbat denumirea numai in baza Law.

Asta este din pacate.

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Vesti din Antarctica

Mesajde YO8RFS » Lun Ian 16, 2017 11:28 am

Eu zic ca nu trebuie bani de la guvern. Populam baza cu "parasutele" de pe la TV-uri . Sa vezi atunci fonduri..... :lol: :lol: Si se face si curatenie.... :mrgreen:

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Vesti din Antarctica

Mesajde yo3gh » Lun Ian 16, 2017 11:35 am

Daca populam cu acele parashute atunci nu o sa vedem fonduri ci " funduri " :lol: :lol: :lol:

Lasand gluma la o parte , poate se gasesc aici ? http://www.gwconsulting.ro/intreprinder ... 14-2020/ro , la sectiunea aflata la sfasitul paginii : Programe experimentale
Numai bine,

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Vesti din Antarctica

Mesajde yo5ajr » Lun Ian 16, 2017 7:02 pm

Cititi cate cava despre statia "Law Racovita" - chiar din "Wikipedia" si va apuca plansul. https://ro.wikipedia.org/wiki/Sta%C8%9B ... 8%9B%C4%83
Va mai mirati? Si acest caz perfect justifica zicala: "Ca raul sa dainuie, oamenii de treaba trebuie doar sa taca". Poate nici in Antarctica nu avem dreptul la antena.....hi. In rest..."sa traim bine".

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Vesti din Antarctica

Mesajde YO6EX » Mar Ian 17, 2017 11:24 am

@ YO5AJR: Miki, din pacate statul mafiot nu a fost (este) interesat de asmenea proiecte. Nu le aduc bani, ci trebuie cheltuiti bani. Cat despre patriotism si lucruri bune pentru tara...
Vedem toti pe la tv ce si cum.

In 2010 am luat legatura cu T. Negoita caruia i-am vorbit despre radioamatorism, expeditii, etc. S-a aratat interesat.
Din pacate s-a imbolnavit si in anul urmator a decedat.
Asa ca orice plan s-a spulberat.

Radioamatorii YO care ar putea sa faca o asemenea expeditie sunt prea in varsta.
Iar pe altii nu-i vad...
La noi sunt foarte putini cei care sunt in stare sa puna pe picioare o expeditie WFF sau WCA, cat despre o expeditie 100% YO in vre-o locatie rara, nici vorba.
Sau doar vorbe... :mrgreen:

Se poate observa si apetenta unor postaci YO pentru ducerea in derizoriu a oricarei discutii serioase.
.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Vesti din Antarctica

Mesajde yo5ajr » Mar Ian 17, 2017 2:49 pm

Da draga Sica. Cunosc prea bine "corolarul" si ce a ce ne inconjoara. Pesemne ca inca multa vreme asa si ramane din pacate. Azi eforturile sunt directionate absolut pentru profit - cu ori ce pret si ori cum. Ma tot mir si de Academia noastra care se pare ca nici el nu face o exceptie. Eu nu cunosc nici un precedent in care o tara da cadou altei tari o baza gata facuta in Antarctica. Noi am primit si nu vrem (la nivele de decizie) nici macar sa intretinem. In imaginea mea ma tot gandesc la o mica echipa de tineri cercetatori dornici sa aiba o activitate acolo si pe langa ei macar un radioamator, doi si tineri, care ar fi bun la toate, dar ramane un vis. Sunt convins ca multi isi permit excursii exotice, ca la ei un 20 mii Eu. e ban de buzunar dar interes pentru stiinta, pentru a face ceva si pentru cercetari in folosul Tarii lor, este zero barat. In legatura cu ultimul rand ce ai postat, am observat de mult, e o metoda veche de factura subversiva invatat de mult sau mostenit de la "babacu". In rest, "Sa traim bine" iar pe Antarctica "nu e ca la noi vara". 73 de Miki. :mrgreen:

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Vesti din Antarctica

Mesajde YO9IRF » Mar Ian 17, 2017 5:34 pm

Din cate stiu eu (ca m-am interesat acum cativa ani) deplasarea acolo costa in jur de 25.000 EUR / persoana (transport, hrana, ratie de combustibil si alte consumabile, salariu etc). La asta se adauga costurile proiectelor stiintifice ce urmeaza a fi desfasurate, echipamentele necesare si probabil multe altele pe care nu le putem prevedea. Cand tragi linie, costul se duce foarte usor in 6 cifre, ar cam trebui sa genereze niste rezultate care sa justifice cheltuiala si noi ca tara sa le putem folosi.

Mai mult, e nevoie de oameni cu pregatire complexa, de la academica/stiintifica pana la conditie fizica foarte buna, de la cunostinte medicale pana la mentenanta echipamentelor si utilitatilor, oameni care sa aiba un profil psihologic potrivit. Te duci sa locuiesti cateva luni izolat de civilizatie in cele mai grele conditii de pe planeta, nu in concediu in Maldive. Pe oamenii astia trebuie sa ii selectezi si pregatesti inainte, iar pregatirea costa si ea.

Sugerez urmarirea catorva blog-uri ale celor care deja fac asta, unii isi posteaza un fel de jurnal zilnic. Fiecare minut al zilei e programat cu mult timp inainte pana la nivelul la care stiu ca peste 3 saptamani vor lua pranzul la 12:45 si vor manca conserva de pui cu mazare. Iar munca pe care o fac e mai mult fizica / in conditii grele, chiar daca e om de stiinta.

In afara de dificultatile astea, pentru radioamatori nu prezinta un interes extraordinar. Tot timpul sunt radioamatori in bazele de cercetare antarctice, entitatea e pe locul 220 din 340 in topul "Most Wanted". Sunt mai sus in top entitati unde ajungi cu avionul, stai la 5 stele si te bucuri de un cocktail pe plaja :). Daca cineva ar avea bugetul si ar vrea sa faca o DXpeditie, ar alege din Sint Maarten/Saint Martin, Reunion, St. Helena, St. Lucia etc inainte sa se gandeasca la Antarctica.

Iar ca ultima chestie, sunt doar 30 natiuni ce au baze in Antarctica. Nu e obligatoriu sa fim acolo, mai ales cu problemele mult mai grave de acasa legate de educatie si cercetare.

Zi buna,
Razvan YO9IRF / M0HZH


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori