O noua entitate DXCC

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
YO6CFB
Mesaje: 48
Membru din: Mar Iun 22, 2010 8:23 am
Contact:

O noua entitate DXCC

Mesajde YO6CFB » Mie Ian 24, 2018 1:04 pm

Incepand cu data de 21 januarie 2018, Z6 Republica KOSOVO este acceptata ca entitate separata.
http://www.arrl.org/news/amendment-to-a ... -dxcc-list
Asa iar avem 340 de entitati DXCC.
Succes la vanatoare..
73 de yo6cfb, Lacy

yo8ou
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 14, 2017 9:23 am
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde yo8ou » Lun Apr 09, 2018 9:23 am

Ce radioamatori ?cine si cand a facut expeditia in acest an ?



YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO8RAA » Lun Apr 09, 2018 10:19 am

Urmatoarea expeditie in luna mai:
https://dx-world.net/z68aa-z68rbj-kosovo/

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: O noua entitate DXCC...ilegala

Mesajde YO8RAA » Dum Iun 17, 2018 11:41 am

ITU confirmă oficial: Prefixul Z6 este ilegal

Informatia apare in Buletinul Operațional al UIT nr. 1149, 1 iunie 2018.
https://www.itu.int/dms_pub/itu-t/opb/s ... -PDF-E.pdf

"....
Other communication
Secretary-General of ITU
Following the inquiry of the Administration of Serbia of 16 March 2018 regarding the use of Call Sign Series Z6 by amateur radio stations of Kosovo*, I would like to provide the following statement:
Pursuant to Article 19 of the Radio Regulations, notably its provisions Nos. 19.28B and 19.33, the management of international series of call signs is a prerogative of ITU. Call sign series can be allocated only to the administrations of the ITU Member States by world radiocommunication conferences or, between radiocommunication conferences, by the ITU Secretary-General.
In this respect, the attention of the ITU administrations is drawn to the fact that ITU has not allocated call sign series Z6 to any of its Member States.
Consequently, the utilization of call signs series Z6 by any entity without a formal allocation and consent of the ITU represents an unauthorized and illegal usage of this international numbering resource.
* This designation is without prejudice to position on status, and is in line with UNSCR 1244 and the ICJ opinion on Kosovo declaration of independence.
..."

73 Mircea YO8RAA

YO7BPC
Mesaje: 83
Membru din: Lun Ian 03, 2011 8:54 am
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO7BPC » Lun Iun 18, 2018 11:35 am

De acord ...
73 de YO7BPC

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO8RAA » Lun Iun 18, 2018 12:32 pm

???? ....cu ce???
Cu statutul ITU ???

Este decizia unui for international a carui constatare legala (in urma unei sesizari legale si intemeiate), nu presupune nici un acord fata de cele prinse in statutul organizatiei.
Este o stire care trebuie asimilata si doar atat.
Nu cred ca este vorba de a fi sau a nu fi "de acord" .

73 Mircea YO8RAA

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO9HP » Lun Iun 18, 2018 3:11 pm

Afirmatia
Prefixul Z6 este ilegal
este corecta si este argumentata in citatul din Buletinul ITU.

Afirmatia din titlul mesajului
O noua entitate DXCC... ilegala
este incorecta.

Conform deciziei ARRL din data 19-20 Ianuarie 2018, regulamentul DXCC a fost amendat, astfel incat o entitate poate fi considerata entitate separata in lista DXCC, daca acea entitate este membra a IARU si este inclusa de catre Departamentul de Stat al SUA in lista Statelor Independente ale Lumii.

01/23/2018

The ARRL Board of Directors approved a motion to amend the DXCC Rules, when it met January 19-20. Section II, Subsection 1 of the DXCC Rules now will include a new Subsection (d): The entity has a separate IARU member society and is included on the US State Department Independent States in the World.

Sursa: http://www.arrl.org/news/amendment-to-arrl-dxcc-rules-will-expand-dxcc-list

Ne place sau nu, ARRL poate modifica regulamentul DXCC dupa cum doreste. Deci Republic of Kosovo, cu sau fara prefix oficial, este entitate separata DXCC.
Daca ne uitam prin loguri, gasim si alte prefixe neatribuite oficial de ITU, dar care constituie entitati noi in statisticile noastre: 1S1DX, 1A0KM, S01WS etc.
Ramane intrebarea: ce se intampla cu titularii statiilor de emisie care folosesc ilegal prefixe nealocate de ITU? Dupa unele indicative, pe care le auzim sau vedem frecvent in benzile de radioamatori (Z6, D0, D1, 1B etc), se pare ca nu exista consecinte legale.
Succes la vanatoarea de entitati si prefixe! Alex YO9HP

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO8RAA » Lun Iun 18, 2018 5:23 pm

to @ yo9hp
Corect tot ce ai scris Alex...cu o exceptie: "afirmatia din titlu mesajului" este "incorecta".
Cu un pic de efort ai fi putut vedea ca si afirmatia din titlu este corecta.
Cheia este in acele puncte care simbolizeaza ca acolo trebuie subinteles ceva in loc de "...".
Deci langa titlul deja existent (O noua entitate DXCC) trebuia adaugat "cu atribuire de prefix ilegala".
Era prea lung sau trebuia deschis un alt topic cu o alta denumire
Am preferat varianta scurta" cu "..." la topicul deja deschis. Este stiut ca radioamatorii sunt oameni cu IQ ridicat si nu mi-am inchipuit ca se va face confuzie intre entitate vs. prefix.
Nu am facut nici o referire la ARRL, IARU sau alti "licurici" mai mari sau mai mici sau dreptul lor de a-si modifica statutul.
Responsabilitatea lucrului cu un indicativ atribuit legal sau ilegal este una personala si nu-mi permit sa dau sfaturi nimanui cum sa procedeze. Regulamentele sunt clare in aceasta privinta.
Stirea ca atare lamureste aspectul juridic daca prefixul Z6 este atribuit legal sau nu si nu va produce nici un efect in viata, salariul sau pensia radioamatorilor romani.
In rest asa cum i-am spus si lui Mihai-yo7bpc este doar o stire care trebuie asimilata si doar atat. Daca Republica Kosovo va primi in viitor o atribuire de prefix legala sunt convins ca toti radioamatorii vor afla. La fel cum vor afla si ce se intampla cu indicativele lucrate deja, daca se mai iau in considerare sau nu.

73 Mircea YO8RAA


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori