O noua entitate DXCC

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO9HP » Lun Iun 18, 2018 8:53 pm

Mircea,
Daca erai interesat sa ne transmiti o informatie oficiala din partea ITU, trebuia sa te limitezi la citatul mentionat de tine. Insa ai adaugat o interpretare in titlu, care pe unii din noi, cu IQ modest, ne indreptatesc sa tragem o concluzie gresita. Cu putin efort din partea ta si cu respect pentru cititorii forumului, ai fi putut adauga: KOSOVO este o entitate DXCC legala, dar folosirea prefixului Z6 este ilegala.
73, Alex YO9HP

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO8RAA » Lun Iun 18, 2018 9:52 pm

Alex vad ca nu ai inteles dar nu are importanta.
Eu am postat o stire ...nu comentarii despre ...entitati.
In sursa indicata de mine este tot ce trebuie ca fiecare sa inteleaga despre ce este vorba
Nu mai repet explicatia. Dar poti ignora stirea.
Daca asta te linisteste uite care este interpretarea mea din titlu:
"O noua entitate DXCC,cu atribuire de prefix ilegala".
Este o stire care trebuie asimilata si doar atat.
73 Mircea YO8RAA

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: O noua entitate DXCC...stire de ultima ora

Mesajde YO8RAA » Mar Iun 19, 2018 12:19 pm

Pozitia ARRL fata de declaratia Secretarului General UIT referitoare la prefixul Z6 ca fiind “Unauthorized and Illegal
Stirea apare pe site-ul ARRL in data de 06/18/2018

"Kosovo, which won its battle to become a DXCC entity earlier this year, appears to have another fight on its hands."...
.......................................
...
" Avenues to resolve the call sign prefix issue for Kosovo all are fraught with possible roadblocks. In addition to possible action at World Radiocommunication Conference 2019 — which could run into Serbian opposition — Kosovo’s telecommunications regulator could decide to assign call signs from a block the ITU is not using."
Sursa: http://www.arrl.org/news/view/assigning ... neral-says

73 Mircea YO8RAA

YO5BIM
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 20, 2018 5:31 pm
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO5BIM » Mie Iun 20, 2018 5:57 pm

Conotatiile sunt chiar mai complexe si unele par a iesi de sub umbrela ITU.

Cine este interesat chiar poate observa pe aeroporturi din Balcani avioane cu prefixul Z6 sau mici nave in Adriatica cu acelasi prefix. Sa vedem ce ne aduce 2019..... Istoria spune ca aproape toti cei ce au initiat astfel de actiuni ( si nu doar 1A0 si cele cateva entitati notabile ) au reusit mai mult sau mai putin....

Astept replica oricarui radioamator care declara ca nu va mai folosi moneda Euro doar pentru ca este oficial folosita de catre Kosovo ( cu sau fara acordul Bancii Europene )

73's Puiu , YO5BIM

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde DL2LDE » Dum Iul 08, 2018 5:29 pm

Baieti, treaba este foarte serioasa. Atat dpdv politic cat si din alte motive. Una peste alta, exista sanse ca Z6 sa ramana la Provincia (Republica) Kosovo sau nu. Nu stiu cand si daca ITU va acorda oficial prefix radio Provinciei (Republicii) Kosovo. Poate la conferinta din 2019 desi sunt slabe sanse (Rusia are drept de veto si acolo ca si la ONU). Iar Serbia nu va sta cu mainile incrucisate. Cat despre DXCC si Departamentul de Stat al USA... Totul tine de interesul lor politic, economic, militar, strategic sau ce le mai trece prin minte...
73 si cu mare placere la reauzire
Daniel DL2LDE / YO2LDE
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

YO5BIM
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 20, 2018 5:31 pm
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO5BIM » Lun Iul 16, 2018 5:09 pm

Cu incepere din 18 Iulie 2018 voi fi activ din Papua Noua Guinea cu indicativul P29VIM ( cu care am deja peste 4000 de QSO-uri facute in ultimii 10 ani in unde scurte si 50MHz ) pentru o perioada de timp de 4 saptamani.
Activitatea principala va fi in benzile inferioare in CW , doar in timpul liber , nu doar din insula principala ci si din East New Britain si West New Britain.
73's Puiu , YO5BIM, P29VIM

YO2MIL
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 23, 2011 9:40 pm
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO2MIL » Mar Iul 17, 2018 3:56 pm

Daca cineva este curios de ce exista Kosovo si restul intrigilor de pe teritoriul ex-Yugoslav va recomand un film ce a avut premiera recent pe HBO..Se numeste " Houston we have a problem".
Eu am fost impresionat ....Vizionare placuta

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO9IRF » Mar Iul 17, 2018 5:54 pm

YO2MIL scrie:Daca cineva este curios de ce exista Kosovo si restul intrigilor de pe teritoriul ex-Yugoslav va recomand un film ce a avut premiera recent pe HBO..Se numeste " Houston we have a problem".
Eu am fost impresionat ....Vizionare placuta


Cinematografic filmul e clasificat drept docufiction-mockumentary (documentar-fictiune/parodie) si nu e decat o poveste inventata pentru actul artistic.

E trist ca lumea inghite orice vede la televizor sau pe internet pe nemestecate. Fiecare isi pune propriul filtru la ce vrea sa creada :? , dar as zice sa verificam macar inainte sa recomandam altora.

O seara buna,
Razvan.

YO5BIM
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 20, 2018 5:31 pm
Contact:

Re: O noua entitate DXCC

Mesajde YO5BIM » Joi Iul 19, 2018 3:00 pm

Buna seara din Port Moresby, Papua Noua Guinea....

Nu cred ca noi radioamatorii trebuie sa emitem judecati de valoare relativ la politica in Balcani.... si mai ales , nu dintr-un apartament din Bucuresti sau alta localitate , in urma unor informatii mediatice greu de verificat.
Cel ce scrie aceste randuri a lucrat mult in ultimii 10 ani pe intreg teritoriul entitatii Kosovo , a avut prin natura activitatii relatii directe cu autoritatile locale si institutiile de forta externe inca prezente acolo ( inclusiv conationali, cu ani in urma ) si NU CRED CA STIU SUFICIENT pentru a da sfaturi si altor radioamatori.
Daca la WBC 2019 se va accepta Z6 ca entitate, intentionez sa organizez o expeditie de radioamatori pentru a activa benzile noi alocate de ARKEP , utilizand logistica de care dispun in Prishtina si licenta obtinuta legal de la ARKEP dupa coordonarea frecventelor cu lista KFOR agreata deja de cele 2 entitati.

Sa ne auzim zilele acestea din P2 in scurte......

73's Puiu YO5BIM , P29VIM , Z68BIM


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori