Stiri din Sudanul de sud, ST0R, 24 si 26 iulie

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Stiri din Sudanul de sud, ST0R, 24 si 26 iulie

Mesajde YO4PX » Mar Iul 26, 2011 2:00 pm

24 iulie 2011
"Mai avem 16 zile de stat în Juba, Sudanul de sud. Pailapurile sunt uriaşe, şi de-a dreptul cumplite în 15 şi 20 de metri. Vă rugăm pe toţi, păstraţi-vă calmul! Scopul pe care ni l-am fixat pentru zilele următoare este să oferim tuturor celor care cheamă o nouă entitate DXCC. Săptămâna viitoare plănuim să trecem mai intens prin benzi. Vă mulţumim pentru timpul pe care l-aţi dedicat pentru a ne lucra. Salutări din Juba!
Noua frecvenţă de emisie pentru 20 de metri SSB este 14145 kHz şi ascultăm de la 14200 kHz în sus." (Fabrizio IN3ZNR/WH0Q)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Saitul expeditiei care conţine şi logul online se găseşte la
http://www.dxfriends.com/SouthernSudan2011/
Până la 25 iulie 2011 orele 21.01 în log figurau 20008 legături din care 8279 indicative unice, din 128 de entităţi DXCC şi 31 zone CQ. În clasament YO apare pe locul 26 din 125 cu 176 de QSO-uri.
Succes în pailapuri!
YO4PX
http://yo4px.blogspot.com
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26 iulie 2011
“Avem cinci staţii în funcţiune şi o baliză pe 6 metri (50.105). Am avut astăzi deschideri bune spre Europa în 6 metri.
Una dintre antenele Spiderbeam mai este deocamdată pe sol – o vom ridica mâine. Am instalat astăzi dipolul pentru 80 şi 160 de metri, dar avea o problemă, aşa că l-am dat jos şi am instalat dipolul de 80 de metri folosit în DXpediţia E4X, dar şi acesta avea o problemă. Mâine EA7AJR şi cu mine vom verifica ce se întâmplă.
În acest moment avem 10 operatori: N6PSE, RA9USU, RG8K, JH4RHF, YT1AD, DH8WR, IN3ZNR, EA7AJR, EA7KW şi EA5RM. Mâine dimineaţă YT1AD se va întoarce acasă şi aşteptăm sosirea lui AH6HY poimâne după-amiaza. Alţi membri ai echipei vor sosi din S.U.A. în jurul datei de 2 august.
Pailapurile sunt prea mari. Nu-mi place să lucrez în ordinea cifrelor din indicative, dar câteodată nu există o altă metodă de a stăpâni astfel de pailapuri.
Vă rugăm nu ne trimiteţi e-mailuri cu cereri de modificări în log. Dacă nu vă regăsiţi în logul online încercaţi să ne mai lucraţi o dată, e timp suficient până la 10 august.
Ţinta noastră principală este să oferim o entitate nouă unui număr cât mai mare de amatori cu putinţă şi vom începe să lucrăm pe alte benzi în cursul zilelor următoare.
Antonio, EA5RM”
Următoarele ştiri vor fi adăugate la acest topic pe măsură ce ne parvin.
YO4PX
Fişiere ataşate
South-Sudan banner.jpg
South-Sudan banner.jpg (30.87 KiB) Vizualizat de 5369 ori

Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori